• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dešimtmetis iki pirmosios Nepriklausomybės paskelbimo 1918 m. buvo kupinas politinių ir socialinių permainų, stipriai paveikusių kultūrinį gyvenimą. Apie tai kalbėta ankstesnėse laidose, o šį kartą gretinami įvairūs muzikiniai kontekstai - nuo lietuviškų patriotinių dainų ir latviškų romantinių pjesių iki austriško ekspresionizmo, amerikietiško preavangardizmo ir itališkų triukšmų mašinų.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmasis nacionalinis kompozitorius, intensyviai domėjęsis teatru, buvo Mikas Petrauskas (1873-1937), dabar dažniau prisimenamas kaip garsiausio lietuvių tenoro Kipro Petrausko brolis. Mikas Petrauskas Peterburgo konservatorijoje mokėsi dainavimo, o nuo 1903 m. sukūrė 17 operečių, statytų Rusijoje, Lietuvoje ir Amerikoje, pasižyminčių šmaikščiu humoru ir labai paprasta muzika. Didžiausias istorinis kompozitoriaus nuopelnas buvo pirmosios tautinės operos "Birutė" sukūrimas ir pastatymas 1906 m. Vilniuje, dabartinės filharmonijos salėje. Beje, premjeros afišoje nebuvo autoriaus pavardės - už politinę veiklą kompozitorių persekiojo caro saugumas ir netrukus Petrauskas emigravo į JAV.

REKLAMA

Kompozitorius Jurgis Karnavičius (1884-1941) mokėsi ir ilgą laiką dirbo Peterburge, suartėdamas su tuometiniu konservatorijos elitu. Po Mikalojaus Konstantino Čiurlionio tai buvo pirmasis tokios erudicijos ir intelekto kompozitorius lietuvis. Pirmojo pasaulinio karo metu jis tarnavo rusų kariuomenėje ir dviems metams pateko į austrų nelaisvę. Ten jis sukūrė simfoninę poemą "Ulalume", du romansus-kaprisus smuikui solo ir kūrinių seriją, inspiruotą Edgard'o Allano Poe literatūros ir sujungtų į kamerinį koncertą "Vakarai Ešero namuose": II styginių kvartetą, vokalinių romansų P.B.Shelley tekstais ir Poemą violončelei ir fortepijonui. Tai vieni originaliausių XX a. pradžios lietuvių muzikos puslapių ir bene vienintelė tiesioginė sąsaja su garsiuoju rusų Sidabro amžiaus menu.

"Garsų ir blyksnių" autorius - Šarūnas Nakas, laida transliuojama šeštadienį 14.05 val. ir kartojama trečiadienį 23.00 val. per Lietuvos radijo "Klasikos" programą. Laidų galima klausytis ir internete - www.mic.lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų