• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyras – Lietuvos banko vadovas, žmona, vaikai, žentai pluša komerciniuose bankuose. Įstatymas nepažeistas, bet klausimų ir abejonių kyla daug, o ypač – dėl galimų privilegijų laikant indėlius, gaunant paskolas.

REKLAMA
REKLAMA

Penkiolikos metų vargą Lietuvos banke baigiantis jo valdytojas Reinoldijus Šarkinas pagal įstatymą gauna ne tik 26 981 lito ir 40 centų atlyginimą per mėnesį. Už šią alinančią tarnystę vyriausiajam šalies bankininkui priklausys ir apie 162 tūkst. litų kompensacija.

REKLAMA

Giminės nutūpė šiltai

R.Šarkinas užsitarnavo tokias pasakiškas sumas, bet jo šeimos nariai pasuko į priešingą barikadų pusę – komercinius bankus.

Centrinio banko vadovo dukra Jurgita Šarkinaitė dirba viename tokių bankų, o Sigita Vingrienė, šiuo metu esanti motinystės atostogose – kitame. Dar trečiame banke pluša R.Šarkino žentas Artūras Vingrys.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo R.Šarkino finansinės dinastijos kūrimo srityje mažai atsilieka ir jo Lietuvos banko valdybos narys Audrius Misevičius. Jo žmona Audronė dirba viename didžiausių komercinių bankų, privačių klientų vyresniąja vadybininke. Duktė Eglė Misevičiūtė darbuojasi Finansų ministerijoje.

Lietuvos banko valdybos nario Vaidievučio Ipolito Geralavičiaus duktė Živilė viename komerciniame banke užima net Privačios bankininkystės departamento direktorės pareigas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kredito įstaigų priežiūros departamento direktorius Kazimieras Ramonas, nuo kurio labiausiai priklauso komercinių bankų kontrolė, nemato nieko bloga, kad viena jo sesuo Rasa Česonienė kartu su sutuoktiniu Gediminu Česoniu darbuojasi žinomame komerciniame banke. Kita sesuo – Judita Ramonaitė – taip pat ne mažiau žinomoje kredito įstaigoje.

REKLAMA

Visi išvardinti Lietuvos banko vadovai savo sunkiai uždirbtus pinigus laiko komerciniuose bankuose, o didžiąją indėlių dalį yra patikėję būtent tiems, kuriuose darbuojasi jų artimieji.

Finansų analitikas Stasys Jakeliūnas “Respublikai" sakė, kad Lietuva nėra vienintelė pasaulio šalis, kurios centrinio banko vadovų giminaičiai dirba komerciniuose bankuose.

REKLAMA

Specialisto teigimu, tokia situacija yra ydinga, nuolat sukelianti interesų konfliktų grėsmę, taip pat kyla klausimų, ar teisėtai panaudojama labai svarbi, bet paprastam piliečiui neprieinama finansų informacija.

Taip pat nėra normalu, kad komercinių bankų priežiūros institucijos – Lietuvos banko – vadovybės artimieji dirba prižiūrimose įstaigose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

“Pasaulyje žmonės migruoja iš centrinių bankų į komercinius ir atvirkščiai, o jeigu paimtume vien JAV, ten apskritai yra susikūrę ištisi sindikatai, – sakė S.Jakeliūnas. – Spekuliacinio banko vadovas Amerikoje gali tapti finansų ministru ar centrinio banko valdytoju, o šis bankas JAV iš esmės atstovauja vien komercinių bankų interesams".

REKLAMA

Išeina, todėl nekalba

Vos išgirdęs, kuo susidomėjo “Respublika„, iki balandžio 16–osios Lietuvos bankui dar vadovausiantis R.Šarkinas vakar atsakė: “Neturiu laiko kalbėtis“. Ir padėjo telefono ragelį.

Centrinio banko valdybos narys A.Misevičius buvo atviresnis, todėl sutiko atsakyti į kelis paprastus klausimus.

– Kaip manote, ar neprasilenkia su etika faktas, kad Lietuvos banko vadovų, turinčių kontroliuoti komercinius bankus, artimieji tose įstaigose patys dirba? – “Respublika" vakar paklausė A.Misevičiaus.

REKLAMA

– O ar dėl to yra kokia problema? Aš nedalyvauju Lietuvos banko valdyboje svarstant klausimus, susijusius su mano artimųjų darbovietėmis.

– Jūs valdote labai svarbią informaciją apie Lietuvos banko veiklos planus komercinių bankų atžvilgiu?

– Tokiais dalykais aš tikrai nesinaudoju savo darbe.

– Kodėl gana dažnai keičiate bankus savo pinigams laikyti – galbūt juose dirbantys artimieji jus perspėja apie pasikeisiančias sąlygas?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Pasibaigus indėlio terminui, aš, kaip ir bet kuris kitas Lietuvos pilietis, turiu teisę pasirinkti kitą banką, siūlantį patrauklesnes sąlygas. Ir naudojuosi ne kokia nors ypatinga, slapta, o kiekvienam mūsų prieinama informacija.

– Kodėl jūsų deklaracijoje nurodyta, kad daugiausia indėlių laikote lyg tyčia tame banke, kuriame dirba ir jūsų žmona?

REKLAMA

– Tai turbūt dar nepakeisti mano deklaracijos duomenys – dabar mano indėlių yra daugiau jau kituose bankuose.

– Ar komerciniuose bankuose turite privilegijų derėdamasis dėl savo indėlių palūkanų dydžio?

– Ne, aš esu aptarnaujamas kaip ir bet kuris kitas bankų klientas.

– Ar galėtumėte tai įrodyti pateikdamas kurio nors savo indėlio sutartį, o tuomet galima būtų palyginti palūkanų dydžius Lietuvos banko valdybos nariui ir eiliniams indėlininkams?

REKLAMA

– Jums turbūt yra žinoma, kad tai – kliento ir banko paslaptis, o konfidencialūs dalykai nėra viešinami.

Atlaidus reglamentas

Finansų analitikas S.Jakeliūnas sako, kad giminystės ryšys tarp centrinio ir komercinių bankų turėtų būti labai aiškiai ir konkrečiai reglamentuotas Lietuvos banko įstatyme ar bent vidaus tvarkos dokumentuose.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Lietuvos banko valdybos darbo reglamente didelį interesų konfliktą galinti kelti situacija yra apibrėžta tik paviršutiniškai.

„Jei valdybos posėdyje sprendžiamas klausimas yra susijęs su, Valdybos nario manymu, jo privačiais interesais, keliančiais viešųjų ir privačių interesų konfliktą, Valdybos narys apie tai raštu praneša Valdybai prieš svarstymą ir neturi teisės dalyvauti svarstant ir priimant sprendimą, išskyrus atvejus, kai Valdybos pirmininkas nepriima pareikšto nusišalinimo", – teigiama reglamente.

Šiuo dokumentu nėra uždrausta Lietuvos banko vadovams priimti sprendimą komercinės kredito įstaigos, kurioje dirba jų sutuoktiniai, šeimos nariai, atžvilgiu, net nėra apibrėžiamas giminystės ryšys.

Lietuvos banko valdybos etikos kodeksas taip pat numato tik abstrakčius dalykus – prievolę valdybos nariams deklaruoti savo privačius interesus.

Išskirtiniai klientai

„Esminė problema yra Lietuvos banko vadovai, kurie turėtų tinkamai atlikti savo pareigas – prižiūrėti visas šalies finansų įstaigas. Mano vertinimu, Lietuvos bankas su dabartine jo vadovybe neatliko šios funkcijos, – teigė S.Jakeliūnas. – Mes iki šiol neturime sutvarkytos ir veikiančios priežiūros sistemos.

REKLAMA

Kita vertus, kaip dabar gali Lietuvos banko valdybos narys tinkamai prižiūrėti ar net spausti komercinį banką laikytis nustatytų reikalavimų ir taisyklių, jei jame dirba jo žmona ar vaikas?"

S.Jakeliūnas sakė, kad Lietuvos banke ir komercinėse kredito įstaigose dirbantys giminaičiai turi galimybę pasinaudoti šiomis išskirtinėmis sąlygomis ir gauti didžiausią vertybę – informaciją.

Centrinio banko vadovas nepažeisdamas jokio įstatymo iš savo žmonos, vaikų ar žentų gali laiku sužinoti apie palankesnes paskolų išdavimo sąlygas. Jam taip pat suteikta nevieša privilegija gauti informacijos apie tai, kada bankas ketina didinti indėlių palūkanas.

„Lietuvos banke dirba labai daug teisininkų, kurie tikrai laikosi įstatymų ir dėl to neprikibsi. Bet kyla kitas klausimas – ar išties centriniame banke laikomasi tinkamų finansų institucijų priežiūros principų? O principus juk galima apeiti ir nepažeidžiant jokių teisės aktų", – paaiškino S.Jakeliūnas.

Julius GIRDVAINIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų