REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Krizė privertė permąstyti pinigų politikos principus“, – teigia Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį „Swedbank“ vykusioje nacionalinėje ekonomikos mokytojų konferencijoje R. Kuodis lygino pinigų politiką ikikriziniu laikotarpiu ir po sunkmečio.

REKLAMA

Pasak jo, iki krizės pasaulio centriniai bankai turėjo paprastą užduotį – pasirinkti stabilios infliacijos tikslą ir siekti šio tikslo per monetarinę politiką – palūkanų normą.

„Tačiau per krizę paaiškėjo, kad centriniams bankams turint labai žemą infliacijos tikslą, yra galimybė, kad palūkanos sumažės iki 0 proc. ir bankai nebeturės ką daryti“, – aiškino R. Kuodis.

Anot ekonomisto, per mažos palūkanos prieš krizę paspartino kreditų išdavimą, išsipūtė NT burbulas, iššaukęs ekonomikos sunkmetį.

REKLAMA
REKLAMA

„Iki sunkmečio centriniai bankai turėjo tik infliacijos strategiją, bet mažai kreipė dėmesio į kreditų augimą, pinigų kiekį“, – sakė jis.

Pasaulio centriniai bankai, pasak R. Kuodžio, šiandien turi skirti daugiau dėmesio skirti rinkų priežiūrai.

„Buvo tokia tradicija kuo labiau liberalizuoti finansų rinkas ir visi jose tapo labai susijusiais, tačiau semiantis žinių iš epidemiologijos žinome – kuo daugiau žmonių yra labiau susiję, tuo greičiau plinta epidemija“, – lygino ekonomistas.

Jis pabrėžė, kad finansai „neturi būti ekonomikos avangardu“ ir tikino, kad dar po kelių krizių tradicinių bankų pasaulyje gali ir nebelikti. „Bus tik ribotos paskirties bankai, kurie bus panašūs į kolektyvinio investavimo fondus“, – prognozavo ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis priminė, kad krizės pasauliui kainuoja labai daug.

„Vidutinė krizė suvalgo beveik 10 proc. tos šalies, kurioje ji vyksta,  BVP. Tie nuostoliai pernelyg dideli, kad juos būtų galima ignoruoti“, – sakė Lietuvos banko pirmininko pavaduotojas, patikindamas, kad monetarinė politika bus griežtinama.

„Lietuvos bankas planuoja įvesti riziką ribojančių dalykų, paskolos ir užstato vertės santykis, kad neviršytų 85 proc. Planuojama ir kitų priemonių“, – griežtesnės finansų rinkų priežiūros instrumentus vardijo R. Kuodis.

Ingrida Mačiulaitytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų