REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Putino kritikai: mirę, įkalinti, ištremti

Rusijos opozicijos veikėjas Vladimiras Kara-Murza pirmadienį buvo įkalintas 25 metams už Maskvos karo Ukrainoje kritiką ir prisijungė prie ilgos eilės Kremliaus kritikų, kuriems skirtos griežtos įkalinimo bausmės.

Rusijos opozicijos veikėjas Vladimiras Kara-Murza pirmadienį buvo įkalintas 25 metams už Maskvos karo Ukrainoje kritiką ir prisijungė prie ilgos eilės Kremliaus kritikų, kuriems skirtos griežtos įkalinimo bausmės.

REKLAMA

Kiti buvo nužudyti, vos išvengė mirties arba buvo ištremti. Žemiau apžvelgiami geriausiai žinomi prezidento Vladimiro Putino kritikai ir jų likimas.

Mirę

2015 metais eidamas namo per vieną Maskvos tiltą netoli Kremliaus buvo nušautas buvęs ministro pirmininko pavaduotojas Borisas Nemcovas.

Už šio Kremliaus kritiko nužudymą buvo nuteisti penki čečėnai, tačiau žmogžudystės užsakovas taip ir nebuvo surastas. Tačiau B. Nemcovo sąjungininkai pirštu bedė į Kremlių ir Čečėnijos lyderį Ramzaną Kadyrovą, kuris kaltinimus neigia.

Charizmatiškasis oratorius kritikavo 2014-asiais V. Putino įvykdytą Ukrainos Krymo aneksiją ir nuolat dalyvaudavo opozicijos protestuose. Tuo metu, kai mirė, jam buvo 55 metai.

REKLAMA
REKLAMA

Beveik dešimtmečiu anksčiau, 2006-aisiais, pasaulį sukrėtė žurnalistės Anos Politkovskajos nužudymas prie jos namų Maskvoje. Didžiausio Rusijos nepriklausomo laikraščio „Novaja Gazeta“ žurnalistė aršiai kritikuodavo Kremliaus veiksmus Čečėnijoje.

REKLAMA

Laikraščio redaktorius Dmitrijus Muratovas savo 2021-aisiais gautą Nobelio taikos premiją skyrė A. Politkovskajos ir kitų rusų žurnalistų, nužudytų dėl savo darbo, atminimui.

Įkalinti

Pagrindinis Rusijos opozicijos politikas Aleksejus Navalnas savo kelionės į Sibirą metu 2020-aisiais buvo apnuodytas sovietmečiu sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Jis gydėsi Vokietijoje ir 2021-ųjų sausį grįžo į Rusiją, kur, vos nusileidęs Maskvos oro uoste, buvo suimtas.

46-erių vyras atlieka devynerių metų įkalinimo bausmę dėl kaltinimų turto pasisavinimu, tačiau jo šalininkai įkalinimą vadina bausme už A. Navalno Kremliui mestą iššūkį.

REKLAMA
REKLAMA

Iš kalėjimo jis pasmerkė V. Putino puolimą Ukrainoje, pavadindamas tai tragedija ir „nusikaltimu prieš mano šalį“.

Opozicijos politikas V. Kara-Murza buvo nuteistas kol kas griežčiausia bausme už Kremliui ir jo karui kritiškus komentarus.

41-erių vyras sulaukė 25 metų kalėjimo bausmės dėl kaltinimų išdavyste, Maskvos teigimu, melagingos informacijos apie Rusijos kariuomenę skleidimu ir priklausymu „nepageidaujamai organizacijai“.

Jis turi rimtų sveikatos problemų, kurias, jo advokatų teigimu, sukėlė du 2015 ir 2017 metais įvykę bandymai nunuodyti.

Kitas žymus opozicijos veikėjas Ilja Jašinas 2022-ųjų gruodį buvo nuteistas kalėti pusdevintų metų dėl kaltinimų „melagienų“ apie Rusijos kariuomenę skleidimu. Jo atžvilgiu pasinaudota teisės aktais, kriminalizuojančiais Maskvos naratyvo jos karo kontekste kritiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už Kremliaus puolamiesiems veiksmams priešiškus komentarus praėjusių metų rugpjūtį buvo sulaikytas ir buvęs Urale esančio Jekaterinburgo meras Jevgenijus Roizmanas.

Po to, kai jo areštas sukėlė protestus, 60-metis opozicionierius buvo paleistas ir dabar laukia teismo dėl kaltinimų Rusijos kariuomenės diskreditavimu.

Ištremti

Kai kurie garsiausi V. Putino kritikai jau daugelį metų gyvena užsienyje.

Tarp jų – buvęs naftos magnatas Michailas Chodorkovskis, dešimtmetį praleidęs kalėjime po to, kai metė iššūkį Rusijos vadovui jo valdymo pradžioje.

M. Chodorkovskis dabar gyvena Londone ir finansuoja Kremlių kritikuojančius žiniasklaidos projektus.

REKLAMA

Po to, kai A. Navalno organizacijos buvo uždraustos kaip ekstremistinės, daugelis garsių jo sąjungininkų pabėgo iš Rusijos.

Tačiau praėjusių metų vasarį V. Putino priimtas sprendimas pasiųsti karius į Ukrainą, po kurio šalyje prasidėjo precedento neturintis susidorojimas su tam nepritariančiais, tapo paskutine vinimi į Rusijos opozicijos karstą.

Maskvos puolimui prieš Ukrainą nepritariantys rusai dabar yra išsibarstę po visą pasaulį. Daugelis jų pabėgo į Europą ir Izraelį.

Svarbiu balsu prieš karą Ukrainoje socialiniuose tinkluose tapo televizijos laidų vedėjas ir pramogų pasaulio atstovas Maksimas Galkinas. Izraelyje gyvenantis Rusijos popmuzikos ikonos Alos Pugačiovos vyras reguliariai naudojasi „Instagram“, kad pasmerktų Rusijos kariuomenės puolimą.

REKLAMA

„Užsienio agentai“

Nepaisant reto A. Pugačiovos, kuri laikoma neliečiama, įsikišimo, M. Galkinas buvo paskelbtas „užsienio agentu“.

Šį epitetą, turintį stalinistinių laikų atspalvį, valdžios institucijos naudoja siekdamos kritikams daryti spaudimą. V. Putinas neseniai sugriežtino 2012 metais priimtą drakonišką „užsienio agentų“ įstatymą.

Juo paženklinta daugelis žurnalistų ir pagrindinių Rusijos nepriklausomų žiniasklaidos priemonių, todėl dirbti tapo daug sunkiau. Visos pagrindinės nepriklausomos žiniasklaidos organizacijos Rusijoje buvo uždarytos arba sustabdė savo veiklą.

„Užsienio agentų“ etiketė buvo priklijuota ir kitiems populiariems veikėjams, pasisakiusiems prieš Maskvos puolimą Ukrainoje, pavyzdžiui, itin populiariems reperiams Oxxxymiron ir Noize MC bei ištremtam mokslinės fantastikos rašytojui Dmitrijui Gluchovskiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų