REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugeliui tėvų atpratinti vaikus nuo vystyklų ir pasirūpinti, kad jie liktų švarūs ir sausi, – sunki užduotis. Vienerių dvejų metų vaikų tėvai dažnai varžosi, kieno vaikas anksčiau išmoks naudotis puoduku, ir lygina savo vaiko pasiekimus su kitų.

REKLAMA
REKLAMA

Vieniems tėvams sekasi pripratinti vaikus prie puoduko, ir jiems pripratus viskas sklandžiai einasi. Tačiau kitiems tėvams taip lengvai nepasiseka, be to, kai kuriems vaikams ir išmokus naudotis puoduku vėl nutinka “nelaimių". Gali būti labai sunku iš naujo pripratinti tokius vaikus.

REKLAMA

Kas yra normalu?

Daugumai vaikų fiziniai ir kognityviniai įgūdžiai, reikalingi pradėti mokytis naudoti puoduku, susiformuoja tarp pusantrų ir dvejų metų. Tuomet jie gali pradėti trumpam kontroliuoti šlapimąsi.

Mergaitės greičiau išmoksta kontroliuoti šlapimąsi ir tuštinimąsi negu berniukai, tačiau kiekvienas vaikas yra kitoks ir skirtumų galite pastebėti netgi tarp tos pačios lyties vaikų toje pačioje šeimoje.

Neturėtumėte jaudintis, kad jūsų vaikui besimokant nutinka “nelaimių"; jos gali pasikartoti dar pusę metų po to, kai vaikas išmoksta naudotis puoduku. Paprastai (žinoma, būna išimčių) dauguma dvejų metų vaikų išbūna sausi visą dieną, o sulaukę trejų – jau visai nebesituština į kelnes, dauguma išbūna sausi ir naktį.

REKLAMA
REKLAMA

Jei jūsų vaikas tebeturi nebūdingų savo amžiui problemų arba mokytis naudotis puoduku jam trukdo vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, pasitarkite su šeimos gydytoju arba sveikos gyvensenos ugdytoju.

Jūsų vaikui mokantis naudotis puoduku ir ypač pirmaisiais mėnesiais po to, kai jis to išmoksta, turite kruopščiai planuoti išvykas iš namų ir veiklą. Turėsite priminti vaikui, kad reguliariai naudotųsi tualetu.

Turėtumėte visados su savimi nešiotis atsarginius drabužius, plastikinių maišelių ir dregnų servertėlių. Nemalonu, kai vaikas prisišlapina arba išsituština į kelnytes, kai esate viešoje vietoje ar svečiuose, tačiau tokiu atveju geriausia greitai ir ramiai perrengti jį. Nesirūpinkite dėl to, ką galvoja kiti žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai atsiranda problemų

Išmokyti vaiką naudotis tualetu panašu į jo sveikų miego įpročių ar gražių stalo manierų ugdymą. Turite ramiai ir aiškiai parodyti vaikui, ko norite, naudoti paskatinimus ir girti vaiką, kad motyvuotumėte jį, ir ignoruoti bet kokias klaidas.

Jei jūsų vaikui sunkiai sekasi naudotis tualetu, turite pagalvoti, kaip reaguojate į šią problemą ir kaip tai gali daryti poveikį situacijai. Jei vaiko mokymosi pradžia jus vargina, atidžiai pagalvokite, kaip tai paveiks vaiką.

Ar jūs įsitempę? Ar nusimenate ir tai parodote, jei vaikui nutinka “nelaimė"? Ar jums sunku pakęsti netvarką arba kvapą ir dėl to nervinatės? Kuo negatyviau reaguojate į vaiko bandymus išmokti naudotis puoduku, tuo didesnė tikimybė, kad sulauksite neigiamų rezultatų.

REKLAMA

Nuo šlapinimosi į kelnytes iki naudojimosi tualetu

Aptarsime vieną sunkią situaciją, kaip vaikas nenori naudotis tualetu. Įsivaizduokite ketverių metų Nikolę, kuri vis dar prisišlapindavo ir dieną, ir naktį. Nikolė buvo jauniausia iš trijų vaikų, vienintelė mergaitė šeimoje. Jai dažnai kildavo įniršio protrūkiai ir jos mama Kristina vis dar maitino ją krūtimi.

Nikola buvo lengvai išmokusi naudotis puoduku – iki dvejų su puse metų jau nebesišlapindavo į kelnytes dieną, o iki trejų – ir naktį. Kai jai ką tik buvo suėję treji metai, šeima persikraustė gyventi į kitą namą, vaikams teko pradėti lankyti kitą mokyklą. Būtent tada Nikolė ir pradėjo prisišlapinti – iš pradžių naktį, o vėliau ir dieną.

REKLAMA

Kristina labai dėl to nerimavo, nes Nikolė dažnai atsiduodavo šlapimu, tačiau niekad neprisipažindavo, kad prisišlapino į kelnytes. Kai Nikolė norėdavo šlapintis, nubėgdavo į svetainę, pasislėpdavo už sofos ir šlapindavosi ant kilimo. „Manau, kad dieną tai tikrai nepateisinama, – sakė Kristina. – Ji žinojo, kada nori į tualetą. Tai tapo įpročiu – ji tiesiog nenori ten eiti.“

Dar kartą giliai išanalizavę savo elgesį, vyras Dy ir Kristina buvo priversti pripažinti, kad jų elgesys prisidėjo prie šios problemos. Kai Nikolė prisišlapindavo į kelnytes, į tai reaguodavo visa šeima, skirdama tam be galo daug dėmesio. Kiekvieną rytą Dy ir Kristina neigiamai atsiliepdavo apie prisišlapintą Nikolės lovą ir klausinėdavo jos, kodėl taip elgiasi. Situacija buvo labai įtempta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokias klaidas jie darė? Jie skirdavo labai daug dėmesio Nikolei, kad ji prisišlapindavo, ir taip aštrino šią problemą ir didino tikimybę, kad ji neišnyks. Jie negatyviai reaguodavo ir kritikuodavi Nikolę, kai ji prisišlapindavo, todėl ji pradėjo slapstytis, pavyzdžiui, šlapintis pasislėpusi už sofos. Jie suteikė Nikolės šlapinimuisi į kelnytes labai daug reikšmės ir leisdavo tam sutrukdyti šeimos išvykas. Tai didino tikimybę, kad toks elgesys pasikartos.

Kristinai ir Dy pirmiausia reikėjo pripažinti, kad tai, jog Nikolė pradėjo vėl šlapintis į kelnytes, buvo normalu – vaikai kartais taip elgiasi, kai jų gyvenime įvyksta didelių pokyčių, pavyzdžiui, persikraustoma, pakeičiama mokykla ar šeimoje gimsta dar vienas vaikas. Tada Kristina ir Dy turėjo iš pagrindų pakeisti savo požiūrį į šią problemą.

Akvilė Vaičiūnienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų