REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sankt Peterburgo valstybinio universiteto docento Deniso Skopino atleidimas dėl jo pasipriešinimo Kremliaus invazijai į Ukrainą yra naujausias vis didėjančio susidorojimo su akademine laisve pavyzdys Rusijoje, rašo Radio Free Europe/Radio Liberty.

Sankt Peterburgo valstybinio universiteto docento Deniso Skopino atleidimas dėl jo pasipriešinimo Kremliaus invazijai į Ukrainą yra naujausias vis didėjančio susidorojimo su akademine laisve pavyzdys Rusijoje, rašo Radio Free Europe/Radio Liberty.

REKLAMA

D. Skopinas, dėstęs filosofiją Sankt Peterburgo valstybinio universiteto Humanitarinių mokslų fakultete, buvo atleistas spalio 26 dieną, nes jis dalyvavo proteste prieš Maskvos vykdomą tarnybai tinkamo amžiaus vyrų mobilizaciją. Protesto metu jis buvo sulaikytas, jam skirta 10 dienų laisvės atėmimo bausmė. Areštinėje D. Skopinas ir kiti protestuotojai pareigūnų galimai buvo spaudžiami vietiniams karo tarnybos biurams pateikti savo prašymus tarnauti.

Remiantis universiteto įsakymu dėl atleidimo, D. Skopinas buvo atleistas dėl pasipriešinimo Maskvos invazijai į Ukrainą ir dėl protesto prieš mobilizaciją. Įsake rašoma: „Darbuotojo vykdyti veiksmai yra amoralūs ir yra nesuderinami su ugdymo funkcijų įgyvendinimu ir šio darbo tęsimu.“

REKLAMA
REKLAMA

„Universitetas yra vieta, kur žmonės turėtų galvoti, kur tokios savybės kaip kritinis ir nepriklausomas mąstymas turėtų būti skatinamos, – kalbėdamas su Radio Free Europe/Radio Liberty North Realities sakė D. Skopinas. – Deja, šiandieninėje Rusijoje tai nebeįmanoma.“

REKLAMA

Pastaruosius du dešimtmečius Rusija stengėsi pakelti savo universitetų prestižą, kad jie prilygtų europietiškiems standartams: buvo kuriamos mainų programos ir mezgamos partnerystės su tarptautinėmis institucijomis, siekta pritraukti talentų iš užsienio. Tačiau augant geopolitinėms įtampoms, Rusijos institucijos pradėjo vis labiau baimintis dėl, esą, per švietimo sistemą plintančios Vakarų įtakos. Taigi jie pradėjo taikytis į studentus ir darbuotojus, kurie išreiškė valdžiai prieštaraujančią nuomonę arba dalyvavo taikiuose protestuose.

REKLAMA
REKLAMA

Panašu, kad šis politinis spaudimas viršūnę pasiekė prasidėjus Kremliaus karui Ukrainoje, dėl kurio buvo įvesti griežti įstatymai, apribojantys viešus susibūrimus bei saviraiškos laisvę, o Rusijos akademinėse institucijose buvo imtasi daug akivaizdesnės cenzūros.

„Tai, kas dabar vyksta Rusijos universitetuose, prives jeigu ne prie visiškos šalies švietimo sistemos griūties, tai bent prie labai gilios krizės“, – tikino D. Skopinas.

Sankt Peterburgo valstybinio universiteto Humanitarinių mokslų fakultetas, dar vadinamas Smolnio koledžu, Rusijoje pelnė atviros ir į ateitį orientuotos institucijos reputaciją. Šis universitetas buvo pirmasis šalyje, pasiūlęs humanitarinių mokslų programą. Jis taip pat turėjo sutartį su Jungtinių Amerikos Valstijų Niujorko valstijoje įsikūrusiu Bardo koledžu, pagal kurią į savo akademinių mainų programą priimdavo šimtus amerikiečių ir rusų, kurie, baigę mokslus, gaudavo abiejų universitetų diplomus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtent todėl šis fakultetas jau seniai pateko į Rusijos institucijų taikinį. 2021 m. birželį Rusijos generalinio prokuroro biuras paskelbė, kad Bardo koledžas yra „nepageidaujama organizacija“, reprezentuojanti „Rusijos konstitucinei tvarkai kylantį pavojų.“ Rusijos teisingumo ministerija šį dokumentą patvirtino po devynių dienų. Taip bendradarbiavimas su Bardu tapo potencialiu nusikaltimu, taigi Sankt Peterburgo valstybinio universiteto partnerystė su šiuo koledžu nutrūko.

„Fakultetas buvo švietimo Rusijoje flagmanas, – pasakojo D. Skopinas. – Tačiau šiandien Rusijos akademinėje aplinkoje yra daug biurokratinio ir politinio spaudimo.“

REKLAMA

Akademikai pataria spaudimą

Rusijoje yra vis dažniau kišamasi į Sankt Peterburgo valstybinio universiteto ir kitų prestižinių aukštojo išsilavinimo institucijų veiklą.

Maskvos aukštojoje ekonomikos mokykloje studentams yra grasinama, kad dėl dalyvavimo karui prieštaraujančiuose mitinguose jie bus pašalinti iš universiteto. Universitete taip pat buvo uždarytos kelios mokymo programos, dėl politinių priežasčių buvo atleisti dėstytojai, išreiškę savo antikremliškas pažiūras, čia taip pat yra slopinama bet kokia kita vieša valdžios kritika.

Prasidėjus invazijai į Ukrainą, Maskvos aukštosios ekonomikos mokyklos rektorius Nikita Anisimovas pasirašė atvirą laišką nuo daugiau nei 300 universitetų vadovų, palaikančių karą Ukrainoje.

REKLAMA

„Universitetai visuomet buvo svarbi valstybės atrama, – rašoma laiške. – Šiuo metu yra labai svarbu palaikyti mūsų šalį, mūsų kariuomenę, mūsų prezidentą.“

Sankt Peterburgo valstybinio universiteto Smolnio koledžas ir toliau išlieka valdžios taikiklyje. Nors oficialiai fakultetas vis dar veikia, po pakeitimų programose ir atleidus kelis svarbius profesorius jis ištuštėjo.

Universitete besimokantys studentai taip pat praneša, kad kai kurie protestuose prieš karą Ukrainoje dalyvavę studentai buvo išmesti iš universiteto. Rugsėjo mėnesį du fakulteto darbuotojai – Žana Černova ir Viktoras Kaplunas – buvo atleisti be jokio paaiškinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susidūręs su šiais sunkumais, D. Skopinas savo atleidimą laiko neteisėtu ir planuoja skųsti šį sprendimą.

Paskutinę jo dėstymo dieną, studentai palydėjo dėstytoją aplodismentais, norėdami parodyti savo palaikymą, o grupė fakulteto darbuotojų parašė bendrą laišką administracijai, kuriame prašė pergalvoti šį sprendimą.

„Norėčiau, kad laimėtų teisingumas“, – sakė D. Skopinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų