REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasakodamas apie darbo Vyriausybės medikų ekspertų darbo grupėje užkulisius Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prodekanas, profesorius Vytautas Kasiulevičius įspėjo, kad planinių paslaugų sustabdymas gali padaryti didesnę žalą pacientų sveikatai ir gyvybei negu COVID-19.

Pasakodamas apie darbo Vyriausybės medikų ekspertų darbo grupėje užkulisius Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prodekanas, profesorius Vytautas Kasiulevičius įspėjo, kad planinių paslaugų sustabdymas gali padaryti didesnę žalą pacientų sveikatai ir gyvybei negu COVID-19.

REKLAMA

„Kaip atrodo Vyriausybės medikų ekspertų darbo grupė „iš vidaus" ir ką ji veikia? Tai savotiškas ,„hyde parkas", diskusijų vieta, kur Vyriausybės, SAM ir medikų atstovai iš skirtingų gydymo įstaigų ir universitetų teikia įvairiausius siūlymus COVID-19 tema. Tai nėra kaip nors apmokama veikla ir tie grupėje priimami sprendimai nėra kaip nors privalomi Sveikatos apsaugos ministerijai ar juo labiau operacijų vadovui. Šiuo požiūriu yra daug svarbesnis yra COVID-19 komitetas prie Vyriausybės, kuris priima sprendimus, mums ten tikrai negręsia pakliūti ir tai labai gerai.

Premjero patarėjas docentas Jonas Kairys ramiai, neskubėdamas veda tuos mūsų „ekspertų" susitikimus leisdamas pasisakyti visiems norintiems. Nuolat užduoda namų darbų ir vis klausia, ką dar norėtume pasiūlyti ir patys padaryti. Prie darbo grupės reguliariai prisijungia Premjero patarėjų korpusas, kurie paprastai nieko nekomentuoja, tik mūsų kalbų klausosi. Vyriausybės sprendimas kažkaip nukreipti visų medikų viešas kalbas „pozityvios energijos link" ir leisti kalbėti jiems ,,valdžiai į ausį" tiek naudos visuomenei, tik viešųjų ryšių prasme turbūt logiškas. Taip kažką darome kartu. Arba bent taip atrodo", – savo „Facebook“ paskyroje rašė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Profesorius pasakojo, kad įvarios idėjos gimsta abiejų medicinos universitetų bendruomenėse ir nuolat pristatomos šioje darbo grupėje.

„Dr. Tumas Beinortas, mokslus baigęs ir dirbantis Kembridžo ir Oksfordo universitetuose, kartu su visa įrodymais pagrįstos medicinos draugija, nuolat mus „stato ant" įrodymais pagrįstos medicinos bėgių ir daugelis jo pasiūlymų palaikomi ir diegiami", – rašė jis.

REKLAMA

Įspėja dėl paslaugų sustabdymo pasekmių

V. Kasiulevičius atkreipė dėmesį, kad planinių sveikatos priežiūros paslaugų atnaujinimo temos ėmėsi vilniečiai, kadangi vieną didžiausių Lietuvoje ligoninių mobilizavus išimtinai COVID-19 labai aiškiai girdimas tiek pacientų, tiek kolegų susirūpinimas, kad planinių paslaugų sustabdymas gali padaryti didesnę žalą pacientų sveikatai ir gyvybei negu COVID-19.

„Praėjusią savaitę kartu su Valdu Pečeliūnu ir Laimonu Griškevičiumi pristačiau grįžimo į planinę pagalbą gaires, SAM prašymu sukūrėme anketą, kurią tuojau SAM pakrikštijo Kasiulevičiaus anketa (kad kritikos objektas būtų aiškus, jeigu kas ne taip) ir išsiuntinėjo visoms medikų organizacijoms. Anketoje paprašėme medikų profesines organizacijas nurodyti, kokia apimtimi jų specialybės gali pradėti funkcionuoti įvairiose susirgimų grupėse.

REKLAMA
REKLAMA

Plaukiantys duomenys reikalauja tam tikrų pajėgų ir sprendimų. Tokių sprendimų dviese su Valdu Pečeliūnu, kaip mums buvo siūloma, tikrai negalėtume įveikti. Sutarėme, kad Sveikatos apsaugos ministerija, kaip jai ir dera, imsis lyderystės pirmiausia kviečiant diskusijai specialistus didžiausią išvengiamo mirtingumo naštą sudarančiose srityse.

Visi sutarėme šią savaitę pradėti nuo kardiolologijos paslaugų. Kaip teisingai pastebėjo vienas iš darbo grupės ekspertų profesorius Pranas Šerpytis, šiandien neatlikti planiniai vainikinių arterijų plėtimai ir stentavimai labai greitai sukels miokardo infarktų bangą šalyje. Kaip bepykdyčiau Lietuvos moteris ir vyrus, bet planinių sveikatos apsaugos sistemos paslaugų atkūrimas tikrai yra ne mažiau svarbus negu kirpyklų ir grožio salonų. Mano nuomone, svarbesnis. Kaip tai padaryti saugiai visiems, kai virusas dar niekur nedingo? Medikų testavimas, apsaugos priemonės ir nuotolinių konsultacijų plėtra", – rašė V. Kasiulevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbo grupėje LSMU profesorius Kęstutis Stašaitis pasiūlė kuo skubiau įdiegti „gydytojas - gydytojas" konsultacijas, kad šeimos gydytojai prieš siųsdami pacientus specialistui pilnai išnaudotų nuotolinės konsultacijos su specialistu galimybę, o neišsprendus problemos, nukreiptų specializuotai pagalbai.

„Darbo grupei atsiųstoje ministro profesoriaus Aurelijaus Verygos prezentacijoje toks modelis ir pateikiamas. Man atrodo, kad aiškesnė šeimos gydytojų bendruomenės ir pacientų nuomonė būtų labai svarbi. Aš galvoju, gal klystu, bet šeimos gydytojai Lietuvoje siunčia specialistui pacientus ne tik dėl neaiškios diagnozės, bet ir dėl įvairių tyrimų, kurių patys negali niekaip atlikti. Pvz., esant akivaizdžiai nugaros skausmų problemai šeimos gydytojas negali siųsti atlikti juosmens kompiuterinę tomografiją ar magnetinį rezonasą, tai tik neurologo kompetencija. Nelabai padiskutuosi. Brangus tyrimas, reikia taupyti lėšas, bet ar sutaupome lieka neaišku“, – problemas vardijo profesorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų