REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsigaliojus karantinui kaukės visoje Lietuvoje tapo privalomos išėjus iš namų. Žiemos metu kaukės lauke nuo lietaus ir drėgmės sušlampa – ar tokios kaukės dar tebesaugo? Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto profesorius Dainius Martuzevičius teigia, kad kaukei sušlapus apsauga nuo koronaviruso sumažėja, todėl yra didesnė rizika susirgti.

Įsigaliojus karantinui kaukės visoje Lietuvoje tapo privalomos išėjus iš namų. Žiemos metu kaukės lauke nuo lietaus ir drėgmės sušlampa – ar tokios kaukės dar tebesaugo? Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto profesorius Dainius Martuzevičius teigia, kad kaukei sušlapus apsauga nuo koronaviruso sumažėja, todėl yra didesnė rizika susirgti.

REKLAMA

Drėgmė užpildo kaukės mažus tarpelius ir oras nebėra filtruojamas, jis pradeda veržtis per tarpus tarp veido ir kaukės.

„Kaukei sudrėkus, tikimybė virusui pabėgti iš mūsų ir patekti į mus – didėja. Mokslininkai įrodė, kad filtravimo mechanizmai pasikeičia šiems specialiai sukurtiems gaminiams, jeigu jie sušlampa. Todėl geriau pakeisti į sausą gaminį“, – teigia D. Martuzevičius.

Naujienų portalas tv3.lt mokslininką D. Martuzevičių kalbina apie tai, ar šlapios kaukės gali apsaugoti nuo koronaviruso, kokias kaukes reikėtų rinktis, kiek ilgai galima dėvėti ir mokslininkas išsklaido gandus, kad iškvepiamas CO2 yra kaukių sulaikomas dėl ko neva gali kilti pavojus žmonių sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA

Žiemos metu vaikščiojant lauke veido kaukės gana greitai sudrėksta. Ar tokios kaukės tebesaugo nuo koronaviruso?

Sudrėkimas labai priklauso nuo to, kokį gaminį naudojame. Jei naudojame trikotažinį gaminį – tai sušlapimas gali sulipdyti plaušelius. Šių gaminių efektyvumas ir taip nėra didelis – tai drėgmė gali tik dar pabloginti situaciją.

REKLAMA

Vienkartinių medicininių kaukių drėgmė neveikia taip smarkiai. Ten yra labai tankus neaustinis audinys ir drėgmė taip lengvai tos struktūros negali pakeisti, kad atsirastų tarpai ir tos viruso dalelės prasiskverbtų.

Kas atsitinka? Drėgmė ir taip užpildo tuos mažus tarpelius. Tuomet oras, kurį mes iškvepiame ir kurį turėtume išfiltruoti – jis sunkiau praeina pro audinį ir jis skverbiasi per tarpus tarp veido ir kaukės, nebeina per filtruojantį sluoksnį.

Tokiu būdu sumažinamas bendras apsaugos efektyvumas visai visuomenei ir sau pačiam, nes įkvepiamas oras taip pat stengsis neiti per filtruojantį sluoksnį, jeigu kaukė bus labai sudrėkus, o skverbsis palei nosį ar per šonus.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu vienkartinė kaukė yra visiškai sudrėkusi ir šlapia, tai tikrai nemalonu ir mes patys jaučiame, kad pasidaro sunkiau kvėpuoti, todėl verta ją pakeisti. Nors sudrėkusi kaukė yra geriau negu visiškai jokios kaukės.

Bet jei nukrito keli lietaus lašai ar ilgiau būnant lauke kaukė truputį sudrėko – tai nėra tas kritinis momentas, kad ta kaukė staiga pasidaro gyventojams netinkama naudoti.

Kaukių pasirinkimas nemažas – nuo vienkartinių iki medžiaginių ar respiratorių. Ką reikėtų žinoti renkantis kaukę?

Didžioji dalis apsaugo tiek, kiek dabar yra tikimąsi, kad apsaugos. Visuomet pabrėžiu, kad didžioji dalis kaukių, kurias mes nešiojame – tai nėra asmeninės apsaugos priemonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Respiratoriai – tai yra asmeninės apsaugos priemonė. Didžioji dalis visuomenės nešioja vadinamąsias medicinines kaukes arba daugkartinio naudojimo trikotažines kaukes.

Tai nėra labai patikima asmeninė apsaugos priemonė. Yra tam tikras apsaugojimo kiekis, pavyzdžiui, dvigubai sumažina tikimybę įkvėpti viruso dydžio daleles. Tačiau asmeninė apsauga sąlyginai yra maža. Kas nori didelės asmeninės apsaugos – tai reikėtų rinktis respiratorius.

Ar tos medicininės ir trikotažinės kaukės veikia taip, kad bendrai sukurtų apsaugą visuomenei? Taip, jei visi visuomenės nariai dėvi kaukes taisyklingai, tai sumažina tikimybę užsikrėsti šio viruso pernešamomis ligomis. Kai visi dėvi, sukuriamas bendras apsaugos efektyvumas, kuris artėja ties respiratoriaus apsaugos efektyvumu, jei jį dėvėtų tik vienas žmogus.

REKLAMA

Ar medžiaginės kaukės veikia efektyviai, ar jos apsaugo visuomenės narius nuo koronaviruso?

Trikotažinės kaukės yra šiek tiek prastesnės, bet visiems kartu dėvint, jos veikia. Jos sugaudo didžiuosius lašelius, kuriuos mes iškosėjame ar iščiaudime. Bet trikotažinių kaukių yra įvairių, o kai kurios jų yra visiškai kiauros, net didžiuosius lašelius sunkiai sugaudo. Todėl aš rinkčiausi vienkartinius specialius gaminius.

Aišku, tos vienkartinės kaukės, kurios turi tankų neaustinį sluoksnį – iš principo, jos veikia geriau. Bet šiuo atveju geriau ar blogiau 10 ar 20 procentų – tai jau nesudaro didelio skirtumo, nes reikia nepamiršti, kad kaukė yra pagalbinė priemonė. Taip pat žmonės turi laikytis atstumų, nesibūriuoti, laikytis higienos. Tuomet visas šis apsaugos paketas turėtų reikšmingai sumažinti riziką.

REKLAMA

Iš mokslinės pusės, gyventojams rekomenduočiau dėvėti vienkartines kaukes, nes jos sukurtos tam, kad sudarytų apsaugą ir filtruotų mažas daleles. Dažnai jos yra ištestuojamos, o jei ir netestuotos, vis tiek jų sluoksnis yra gerai veikiantis.

Žinoma, vienkartinių kaukių kiekiai yra didžiuliai ir kyla daug klausimų dėl aplinkosaugos – tai didelis krūvis aplinkai. Bet šiuo atveju yra svarbu suvaldyti pandemiją, todėl šie vienkartiniai gaminiai itin svarbūs.

Taip pat pridurčiau, kad šiuo metu visiškai nedera demonstruoti stilių. Nebent užsisakomi specialūs gaminiai, kur tikrai žinome, kad jie ne tik stilingi, bet ir efektyvūs. Matome, kaip JAV išrinktieji prezidentai ir kandidatai nešioja kaukes su tam tikrais logotipais. Manau, kad ne vieta dabar demonstruoti stilių, nebent yra įsitikinę, kad šis gaminys tikrai veikia ir apsaugo visuomenę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patarkite, kiek ilgai galima dėvėti medicinines vienkartines kaukes?

Vieną dieną išnešioti kaukę – kai žmogus, pavyzdžiui, vyksta autobusu, išbūna ofise ir grįžta autobusu, – tai nieko tokio neatsitinka. Svarbiausia, su pirštais nečiupinėti vidinės kaukės pusės, ją švariai pasidėti.

Anksčiau visi sakydavo, kad negalima rankomis liesti veido ar kaukės, bet tai nėra taip baisu. Matome, kad liečiamuoju būdu užsikrėtimų kiekis nėra toks didelis. Daugiau užsikrėtimų, kai per orą vyksta transmisija uždarose patalpose, kuriose didelis kiekis žmonių, kur prasta ventiliacija.

Tikrai dėl vieno užsidėjimo neturėtume išmesti šių gaminių, nes jie yra pakankamai veiksmingi. Nereikia bijoti kaukės nešioti visą dieną. Jei užsidėjom ir panešiojom valandą – tai kitą dieną ją vėl galima užsidėti, nes ji veiks taip, kaip tikimąsi. Kaip asmeninė apsaugos priemonė nelabai gerai, bet kaip bendro apsauginio skydo sukūrimas, kai visi ją dėvi, tai viena iš efektyvesnių priemonių.

REKLAMA

Kaip teisingai užsidėti ir nusiimti kaukę?

Vidinę pusę, kurią dedame prie veido, reikėtų liesti kuo mažiau. Stengtis paimti už kraštelių ir virvelių. Jei raišteliai per laisvi, juos suriškite, kad labiau priglustų prie veido. Jei yra suklostuota, reikėtų ją praskleisti ir gerai apspausti aplink veidą, o ypač nosies sritį. Turime stengtis kuo labiau uždaryti orui kelius, kad jis neitų per šonus, o eitų per filtruojantį audinį.

Jei gaminį planuojate dar dėtis antrą ar trečią kartą, tai nusiimant geriau laikyti už virvelių ir sulenkus, švariai, kad vidinė pusė kuo mažiau terštųsi, įdėti į maišelį ar švariai kažkur pakabinti.

Kai kurie gyventojai platina gandus, esą kaukių dėvėjimas gali sukelti pavojų žmonių sveikatai, neva iškvepiamas CO2 yra kaukių sulaikomas ir gali kilti apsinuodijimas anglies dioksidu. Ką sako mokslininkai?

REKLAMA

CO2 kaupimasis kaukėje yra aktualus profesionalams, kurie nešioja respiratorius, kurie labai gerai priglunda prie veido ir su juo išbūna ilgą laiką. Sertifikuojant respiratorius vienas iš parametrų yra, kad CO2 kaupimasis negali būti didesnis nei nustatyta tam tikra vertė.

Medicininės kaukės, kurios nėra taip labai gerai priglundančios prie veido – CO2 kaupimosi problemos apskritai nėra, kadangi per daug viskas yra kiaura, kad CO2 galėtų susikaupti prie veido.

Tikrai nėra jokios rizikos. Džiugu, kad visuomenė domisi, bet siūlyčiau pasidomėti ir tokia problema, kaip CO2 kaupimasis neventiliuojamose patalpose. Čia didesnė problema, bet retai kas į ją atsisuka.

Stebėkite, gydytojas pataria, kaip dėvėti kaukę:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų