REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas dešimtas suaugęs žmogus skundžiasi hemorojumi, kuris yra viena dažniausių tiesiosios žarnos ligų. Pasak gydytojos Natalijos Zaks, šia liga dažniausiai serga 45-65 metų vyrai ir moterys, tačiau pasitaiko ir jaunesnių pacientų. Apie šią stigma daugelio laikomą ligą ir kaip jos išvengti domėjosi TV8 televizijos laida „Sveikatos medis“.

Kas dešimtas suaugęs žmogus skundžiasi hemorojumi, kuris yra viena dažniausių tiesiosios žarnos ligų. Pasak gydytojos Natalijos Zaks, šia liga dažniausiai serga 45-65 metų vyrai ir moterys, tačiau pasitaiko ir jaunesnių pacientų. Apie šią stigma daugelio laikomą ligą ir kaip jos išvengti domėjosi TV8 televizijos laida „Sveikatos medis“.

REKLAMA

Pirmieji signalai

Keturiasdešimties metų praktiką turinti gydytoja chirurgė-koloproktologė Natalija Zaks džiaugiasi, kad žmonės pradėjo labiau rūpintis savo sveikata ir vis dažniau kreipiasi į gydytojus net dėl tokių daugelio gėdingomis laikomų ligų kaip hemorojus.

„Hemorojus prasideda nuo to, kad išangės srityje atsiranda mazgai, nors būna, kad išorėje tų mazgų ir nėra, bet atsiranda skausmas, kraujas. Būna, kad išsituština be problemų, neskausmingai, išmatos lyg ir ne kietos, o vis tiek pilna kraujo“, – apie pirmuosius ligos signalus pasakojo gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai nustatė, kad dauguma hemorojaus rizikos veiksnių yra susiję su padidėjusiu spaudimu pilve, kai tuštinantis stangdinamės, kosint, nėštumo metu, taip pat su nepakankamu venų tonusu.

REKLAMA

„Kadangi daugumos darbas yra sėdimas, kompiuteris yra pagrindinis įrankis, į darbą ir iš darbo keliaujame su automobiliu, ta hipodinamija (nepakankamas fizinis aktyvumas – red. past.) turi daug įtakos. Taip pat suvartojant mažiau skysčių, neteisingai pavalgant, grynai mechaniškai galima sužaloti ir pastimuliuoti tą hemorojinių mazgų didėjimą“, – apie pagrindinius hemorojaus veiksnius kalbėjo N. Zaks.

Keturi hemorojaus laipsniai

Sergant hemorojumi, pažeidžiamos ne venos, bet po žarnos gleivine esantys kaverniniai kūneliai. Tai yra kempinę šiek tiek primenančios kraujagyslės. Jos yra vienintelės, į kurias tiesiogiai atiteka arterinis kraujas, o išteka veninis.

REKLAMA
REKLAMA

Sutrikus veninio kraujo nutekėjimui, kaverniniai kūneliai ima didėti, jų sienelės suplonėja ir net gali įtrūkti ir kraujuoti.

Pasak gydytojos, hemorojus būna keturių laipsnių: pirmas – kada mazgai būna šiek tiek didesni už fiziologinę normą, antras – kai jie dar didesni, trečio laipsnio atveju vidiniai mazgai susilieja su išoriniais ir žmogui tuštinantis, jie gali iškristi į išorę, bet savaime sugrįžta atgal, o turint ketvirto laipsnio hemorojų, tuštinantis iškritę mazgai savarankiškai nebegrįžta, tad juos reikia atstatyti patiems.

Chirurginį gydymą medikė rekomenduoja jau nuo trečio laipsnio.

Hormoninių preparatų keliama rizika

Kad išvengtumėte hemorojaus, svarbu stebėti savijautą. Vaistininkė Violeta Navickienė siūlo pirmiausia padėtį mėginti taisyti ne chirurginiais būdais, o naudojant prevencines priemones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Besiskundžiantys skausmu, kraujavimu iš tiesiosios žarnos, perštėjimu ir kitais nemaloniais pojūčiais, gali vartoti tepalus, žvakutes. Tai yra trumpalaikiai preparatai“, – pataria vaistininkė.

Tiesa, gydytoja N. Zaks įspėja ir apie tokių preperatų keliamą riziką.

„Kai kurie padaro tokią klaidą, kad kaišioja ir kaišioja tas žvakutes non-stop, kiekvieną dieną. Ypatingai, kai nuperka vaistinėje žvakutes su hormonais, o hormoninius preparatus galima naudoti tik dešimt dienų be pertraukos. O būna, kad naudoja metais. Paskui, kai kreipiasi, reikia operuoti ir ant tiek nuo hormoninių preparatų perdozavimo suplonėjusi gleivinė, kad sunkiai gyja ir sunku operuoti, operacijos metu kraujuoja. Čia labai didelė klaida“, – perspėja medikė.

REKLAMA

Padėti gali flavonoidai

Hemorojaus gydymui, vaistininkė V. Navickienė taip pat rekomenduoja ir geriamus preparatus, kurie sumažina kraujagyslių pasipriešinimą, tonizuoja jas ir taip palengvina uždegimus, mazgų padidėjimą ir tinimus.

„Vaistinėje rekomenduojame šiuolaikines gydymo priemones, į kurių sudėtį įeina flavonoidai, pasižymintys kraujagyslių tonusą didinančiu veikimu ir tinkantys ilgalaikiam gydymui“, – kalbėjo vaistininkė.

Šiuos preparatus specialistė rekomenduoja hemorojaus gydymui ūmiais atvejais.

Flavonoidai yra stambiamolekuliniai dariniai, kurie ne taip lengvai įsisavinami virškinimo trakte, todėl verta atkreipti dėmesį, kad pasirinktame preparate esantys flavonoidai būtų susmulkinti specialiu mikronizacijos būdu, dėl kurio ir pagerėja įsisavinimas bei efektyvumas.

REKLAMA

„Lietuvoje atsirado nemažai preparatų, vadinamų angioprotektoriais. Juos galima vartoti ir profilaktiškai, ypač jei darbas sėdimas. Tikslinga vartoti ilgesnį laiką, mažiausiai du mėnesius, tada tikrai bus naudos,“ – dar vieną sprendimą pateikė gydytoja Zaks.

Svarbu laikytis higienos

Atsiradus pirmiesiems hemorojaus požymiams, specialistė taip pat rekomenduoja dėmesingai laikytis ypatingų higienos taisyklių.

„Pasituštinus apsipraust, o jei galimybės nėra, naudoti drėgną tualetinį popierių, servetėles, skirtas išangei, nenaudoti sauso tualetinio popieriaus. Antra profilaktika – sportas, kuris stiprina pilvo sieną. Po ilgo sėdėjimo galima atsistoti, pavaikščioti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimų tikrai nereikia bijoti. Naudojami vienkartiniai tubusai, tad tai yra labai saugu, kas liečia infekcijas. Jeigu nėra įplėšos, apžiūra bus visiškai neskausminga“, – ramina gydytoja.

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Sveikatos medis“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 15:00 per TV8 televiziją.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV8 televizijos laidą „Sveikatos medis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų