REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sėklidės vėžys – nors ir ne dažnas, tačiau labai klastingas onkologinis susirgimas, dažniausiai diagnozuojamas jauniems vyrams. Anot specialistų, šios ligos neišduoda skausmas, todėl pastebėti ją laiku galima tik nuosekliai atliekant savityrą.

Sėklidės vėžys – nors ir ne dažnas, tačiau labai klastingas onkologinis susirgimas, dažniausiai diagnozuojamas jauniems vyrams. Anot specialistų, šios ligos neišduoda skausmas, todėl pastebėti ją laiku galima tik nuosekliai atliekant savityrą.

REKLAMA

Beveik visi susirgusieji šia liga yra išgydomi, ypač, jei liga aptinkama ankstyvoje stadijoje. O tam, kad vėžį pavyktų nustatyti laiku, vyrai turėtų reguliariai apčiuopti savo sėklides ir stebėti, ar jose neatsirado pakitimų.

Apie tai, kokius požymius pajutus, turėtumėte nieko nelaukiant praverti gydytojo kabineto duris, naujienų portalui tv3.lt papasakojo Kauno klinikų urologas Darijus Skaudickas.

Dažnai nejaučia jokių simptomų

D. Skaudickas pastebi, kad dažniausiai pas urologą vyrai kreipiasi jau esant užleistam vėžiui. Taip gali būti todėl, kad šios vėžio formos simptomus pastebėti yra itin sudėtinga. 

REKLAMA
REKLAMA

„Ligą sunku pastebėti, kadangi šie atvejai yra besimptomiai. Šio vėžio nustatymui yra taikomas apčiuopos būdas – vėžinė sėklidė yra kieta ir neskausminga, padidėjusi kaip akmenukas ir kieta.

REKLAMA

Kiekvienas vyras tą kietumą ir skausmingumą vertina skirtingai, bet labai sunku nustatyti sėklidės vėžį, nes jis aptinkamas praktiškai tik apčiuopos metu.“

Urologas atkreipia dėmesį, kad, ligai progresavus, ją gali išduoti jau labiau pastebimi simptomai, iš kurių vienas yra padidėję limfmazgiai.

„Gali pradėti mausti pilvo apačią, dubens sritį ar kirkšnis, padidėti limfmazgiai“, – komentuoja D. Skaudickas, pridurdamas, kad dažniausiai sėklidės vėžiu serga jauni vyrai, kurie net nenutuokia, kad jiems gali būti diagnozuota ši liga.

REKLAMA
REKLAMA

„Didžiausias sergamumas yra amžiaus grupėje nuo 25 iki 35 metų. O nuo 50 ar 70 metų – jau tikrai mažiau“, – nurodo jis.  

Kaip atlikti savityrą?

Rekomenduojama abi sėklides apčiuopti vienu metu, švelniai ridinėjant jas tarp nykščio ir kitų rankos pirštų – sveikų sėklidžių konsistencija standi, paviršius slidus, lygus. Normalu, jei viena sėklidė šiek tiek didesnė už kitą ir guli šiek tiek žemiau nei kita.

Tai – kelias minutes užtrunkanti procedūra, kurią atlikti pakanka vieną kartą per mėnesį. Geriausiai tam pasirinkti pirmą mėnesio dieną ar kitą, lengviau įsimenamą. Reguliariai atlikdamas sėklidžių savityrą, jaunuolis ar vyras žino, kaip atrodo sveikos sėklidės, todėl lengvai supras, jei atsiras kokių nors pokyčių jose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Urologas D. Skaudickas pasakoja, kad atlikus savityrą svarbu atkreipti dėmesį į šiuos galimus pakitimus:

„Reikia žiūrėti, koks sėklidžių dydis – vienodas ar ne, viena didesnė ar mažesnė. Sėklidės turi būti simetriškos, neskausmingos, vienodo minkštumo. Sėklidė, kai ji būna vėžinė, tikrai skiriasi – ji būna kieta kaip akmuo.“

Apsilankymas pas urologą

Dar vienas svarbus veiksmas, kurį, anot D. Skaudicko, turėtų atlikti kiekvienas savo sveikata besirūpinantis vyras – tai reguliarus apsilankymas pas urologą.

„Jeigu vyrai, ypač jaunesnio amžiaus, rastų laiko kartą per metus ateiti pas urologą, tai būtų labai šaunu. O jau nuo 50-ies metų tai jiems priklauso, nes Nacionalinė prostatos vėžio programa įpareigoja juos vieną kartą per metus apsilankyti pas urologą ir kas du metus pas šeimos gydytoją atlikti PSA (prostatos specifinio antigeno) tyrimą.“

REKLAMA

Vis dėlto specialistas nuogąstauja, kad dažnas vyras šio apsilankymo vengia, o kai kuriems trūksta ir savišvietos prevencijos klausimais.

„Jaunesniam vyrui, aišku, rekomenduotina apsilankyti bent kartą kas 1–2 metus, o vyresniems vyrams reikia, jeigu jie nori būti sveiki ir mirti nuo senatvės. Bet žinote, kiekvieną jauną vyrą, 25–30 metų, nuvyti pas urologą ne taip paprasta.

Čia labai svarbu savišvieta ir rūpinimasis savo sveikata – tai pagrindiniai momentai, kurie įpareigoja ateiti pas urologą, pasidaryti echoskopiją, išsitirti“, – sako D. Skaudickas.  

Teigiamas nėštumo testas vyrui – sėklidės vėžio pranašas?

Dažnai pasigirsta kalbų, kad, atlikęs moterims skirtą nėštumo testą, vyras gali sužinoti svarbios informacijos apie savo sveikatą, pavyzdžiui, kad serga sėklidės vėžiu. Paklausėme specialisto, ar tai tiesa, ar tik iš piršto laužtos kalbos.  

REKLAMA

„Ne, žinoma, kad ne. Nei moterys neatlieka prostatos vėžio tyrimo PSA, nei vyrai neatlieka gimdos kaklelio tyrimo. Tai nesuderinami dalykai. Vyrams yra vieni testai, o moterims kiti“, – teigia urologas ir priduria, kad tokios kalbos gali kilti mąstant apie tai, kad kai kurie sėklidžių navikai produkuoja moteriškus hormonus.

„Čia gal gali būti svarstoma dėl hormoninės apykaitos, galbūt tą testą pasidarius gali būti tam tikrų moteriškų ar vyriškų hormonų, bet čia visiška netiesa. Nustatyti tokioms ligoms yra tam tikri specifiniai tyrimai, pavyzdžiui, ištiriamas testosteronas arba moteriški hormonai vyrams.

Arba atvirkščiai – moterims ištiriami vyriški hormonai, bet tikrai mes klinikinėje praktikoje nėštumo testo nustatyti sėklidės vėžiui nenaudojame. Pasaulyje tai taip pat nėra naudojama. Diagnozuojant sėklidės vėžį daromas nėštumo testas? Tai visiškas melas“, – įsitikinęs D. Skaudickas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų