REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis pasikartojantys, nors ir neigiami, gandai apie siekius Lietuvoje dislokuoti Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) priešraketinės gynybos skydo elementus suvienijo tam besipriešinančius politikus, nors jie ir priklauso skirtingoms partijoms.

REKLAMA
REKLAMA

Internete šiuo metu  intensyviai renkami parašai po peticija, kuria reikalaujama neleisti dislokuoti šalyje JAV priešraketinės gynybos skydo komponentų. Šalia piliečių, pasirašančių išgalvotais asmenvardžiais (yra ir pasirašęs Lavrentijaus Berijos vardu), į kovą prieš tokią partnerystę su JAV susivienijo ir skirtingų partijų bei pažiūrų politikai. Liberalcentristų lyderis Artūras Zuokas, Fronto partijos lyderis Algirdas Paleckis ir partijos Tvarka ir teisingumas (TT) „vienmandatininkas“ Stanislovas Tomas (anot sąrašo) padėjo parašus po lozungu: „raketoms ne“.

REKLAMA

„Sovietmečiu Lietuva buvo paversta galinga branduolinių raketų baze. 50 metų Lietuvos žmonės kovojo, kad iš jos teritorijos būtų išvesta svetima kariuomenė. 1993 metais pasitraukusi sovietinė armija išsivežė ir savo raketas. Tačiau šiandien Lietuvai iškyla naujas pavojus tapti kitos šalies raketine baze”- sako peticijos autoriai ir jai prijaučiantys.

Peticijoje JAV kaltinama karo nusikaltimais Irake ir Afganistane, o Šiaurės Atlanto sutarties organizacija (NATO) vadinama akla amerikiečių valios vykdytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Liberalcentristų lyderis Artūras Zuokas, kalbėdamas portalui „Balsas.lt“, kaip vieną iš argumentų įvardijo faktą, jog Lietuva esą sugebėjo nugalėti Sovietų Sąjungą be jokios kariuomenės. Paskui pabrėžęs, kad juokavo, liberalcentristas sakė, jog tokio skydo nereikia ir atsižvelgiant į tarptautinę situaciją, bei piktinosi prezidentūros nenuoseklumu. „Kažkodėl jo neįsileidžia nei Prancūzija, nei Švedija, nei Danija. Matome, kaip derasi Lenkija. Padėtis nėra tokia įtempta, be to, mes matome kitokius kelius kovoti su terorizmu, nei tie, kuriuos dabar siūlo amerikiečiai. Atrodė, kad prezidentas Valdas Adamkus mąsto panašiai, bet labai jau dažnai iš prezidentūros girdime skirtingus signalus“, - kalbėjo Artūras Zuokas. Anot jo, Lietuvai nedera būti kieno nors karinių planų klusnia vykdytoja. „Jei prezidento rinkimus JAV laimės Barackas Obama, šis projektas išvis neturi perspektyvų, tai kodėl turime skubėti?“ - stebėjosi A. Zuokas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aršus ir nesutaikomas jo politinis oponentas, „frontininkų“ vadas Algirdas Paleckis portalui „Balsas.lt“ irgi pripažino pasirašęs po šia peticija. Jis dėstė panašius, kaip ir A. Zuokas, argumentus. „Nors ir turime keletą neprognozuojamų valstybių, kyla abejonių, kad iš jų kyla grėsmė Lietuvai. Lenkija tas derybas pradėjo ir tegul jas tęsia“, - sakė A. Paleckis.

Jis pabrėžė, jog tai esantis net ne NATO, o vienos valstybės – JAV projektas, kuris gali padidinti įtampą regione, o tai Lietuvai nesą naudinga. Be to, A. Paleckis priminė, kad net Čekijoje ir Lenkijoje visuomenė tokiems planams nepritaria.

REKLAMA

Abu politikai teigė, jog turimų tarptautinių gynybinių sutarčių esą visiškai pakanka šalies saugumui užtikrinti.

Su S. Tomu (ketinančiu balotiruotis nuo TT Klaipėdoje), kurio dabar nėra Lietuvoje, portalui susisiekti nepavyko, tačiau partijos TT frakcijos Seime lyderis Valentinas Mazuronis nebuvo nustebęs, jog minėtas politikas tokią peticiją pasirašė. „Tokios yra jo pažiūros, jis laisvas pasirašyti kaip pilietis, bet partija šito klausimo nesvarstė. Kol kas žinoma tik tiek, kad šalies vadovai neigia vykstant kokias nors derybas. Jei tokie procesai prasidėtų, būtų nelengva pasverti pliusus ir minusus“, - samprotavo V. Mazuronis.

REKLAMA

Konservatorius Saulius Pečeliūnas išsakė visai priešingą požiūrį. Jis tvirtino esąs nustebęs, jog minėti politikai dar nežino, jog minėtas JAV projektas aktualus visai NATO organizacijai. Konservatorių taip pat papiktino samprotavimai apie kariuomenės nereikalingumą Lietuvoje. „Gal oponentai gyvena Islandijoje? Bet juk ir Islandija turi JAV skydą.... Turbūt jie gyvena mėnulyje...“, - piktinosi S. Pečeliūnas.

JAV neseniai sutarė su Čekija dėl radaro dislokavimo, tačiau derybos su Lenkija įstrigo, nors šalims beveik pavyko sutarti dėl lenkų reikalavimo padėti šalies kariuomenei. Būtent šioje šalyje turėtų būti dislokuota keletas modernių raketų, kurių paskirtis būtų atremti Irano ar kitų Vakarams priešiškų šalių atakas prieš Europą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Planams aršiai besipriešinanti Rusija tvirtina, kad toks skydas pažeistų strateginį jėgų balansą su Jungtinėmis Valstijomis, tačiau daugelis ekspertų trauko pečiais. Pabrėžiama, jog konflikto su Rusija atveju toks skydas Rytų Europoje nieko nekeistų, nes dar Šaltojo karo planai numatė visai kitas susišaudymo raketomis trajektorijas. Rusijos raketos kiltų iš Sibiro bei skrietų per ašigalį, tad Europoje esančios sistemos jų negalėtų kaip nors paveikti.

Manoma, kad Maskva tiesiog priešinasi bet kokiam JAV pajėgų dislokavimui Rytų Europoje, nes neprarado vilčių revizuoti Šaltojo karo rezultatus. Rusijai būtų visai parankus ir scenarijus, kurio siekia išvengti skydo šalininkai. Iranui įsigijus branduolinį ginklą ir raketų, galinčių pasiekti Europą, jis pats ar tokios ginkluotės gavę teroristai galėtų šantažuoti Europos šalis, priverčiant jas visiškai nusišalinti nuo Artimųjų Rytų reikalų, atsitraukti iš Afganistano. Tai reikštų NATO susiskaldymą ir dar didesnį Rusijos įtakos buvusiose satelitinėse šalyse didėjimą.

REKLAMA

Be to, kai kas ironiškai pastebi, kad rusai vis vien giriasi „nenumušamomis“ greičiausiomis pasaulyje raketomis Topol M arba SS-27, kurios, pasak jų, įveiktų bet kokią gynybą. 

Prezidentas Valdas Adamkus, kuris metinės spaudos konferencijos metu viešai pareiškė nematąs prasmės Lietuvai imtis tokios atsakomybės, vėliau, viešėdamas užsienyje, teigė, jog tokios derybos visai įmanomos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų