REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

DzūkIjos miškuose prieš Kalėdas kaip iš gausybės rago pasipylė grybai. Nors pasirinkimas jų menkesnis nei rudenį, bet varėniškis grybautojas juokauja, kad Kūčių stalui tikrai užteks. Ir nesvarbu, kad iš samanų galvas kelia tik voveraitės, dzūkų dar vadinamos lepeškomis.

DzūkIjos miškuose prieš Kalėdas kaip iš gausybės rago pasipylė grybai. Nors pasirinkimas jų menkesnis nei rudenį, bet varėniškis grybautojas juokauja, kad Kūčių stalui tikrai užteks. Ir nesvarbu, kad iš samanų galvas kelia tik voveraitės, dzūkų dar vadinamos lepeškomis.

REKLAMA

Grybų žinovai išsiruošusius grybauti įspėja – iš samanų galima traukti tik tuos grybus, kurie yra sveiki ir nepakeitę spalvos. O štai minkštos ir slidžios voveraitės jau gali būti nuodingos.

Iki Kalėdų likus vos kelioms dienoms, Dzūkijos miškuose ir toliau dygsta grybai. Ir bent jau dzūkų šeimininkėms Kūčių stalui jų pirkti tikrai nereikės.

Kad miške gausu grybų, patvirtina ir Varėnos pašonėje šįryt grybauti išsiruošęs Algimantas. Ir taip grybas po grybo per keliasdešimt minučių kibirėlio dugnas užsipildo. Grybų pasirinkimas ne toks gausus, kaip rudenį, bet Algimantas juokauja – skųstis nėra ko, voveraičių, arba kaip jis vadina, lepeškų – per akis.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar jeigu kas paprašytų manęs, tai šitą kibiriuką pririnkčiau per dieną. Na, reikia pirmiausia neieškoti paukščių lizdų ant virš, reikia žiūrėt po kojomis, ir eit lėtai, koja už kojos. Jeigu lėksi nieko nerasi“, – sako grybautojas Algimantas Daškevičius.

REKLAMA

Ir grybai, kaip tvirtina užkietėjęs grybautojas Algimantas, tik išdygę. Vyras iš miško beveik neišeina, tad sako žinantis viską apie voveraites ir ne tik, tad be jų dabar miškuose rasim nebent šungrybių arba kelmučių, kitokie grybai laukia šiltojo metų laiko.

Ne tik pilna voveraičių, bet ir kelmučių

Miškas pilnas ne tik voveraičių – taip pat ir tik ką pridygusių kelmučių, bet ir patyręs grybautojas jų rinkti nerekomenduoja.

„Pilna jų ir vasarą. Eini, visur pilna jų, bet aš nežinau, ar jie visi renkami ir valgomi, ar ne... Nežinau, nerenku. – Bijot? – Nebijau. Nebijau, bet, kad man kitokių yra. Kam aš juos rinksiu tuos. Kelmučius atsinešei su pjūklu nusipjovei, ir neškis su visu kelmu namo. Bus ir malkų ir grybų“, – pasakoja grybautojas Algimantas Daškevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar surinktas lepeškas grybautojas gamina lygiai taip, kaip ir rinktas vasarą. Sako – skonis niekuo nesiskiria nuo vasarinių ar rudenį rinktų.

Specialistai teigia, kad grybauti reiktų atsargiai

O specialistai ragina dabar grybauti labai atsargiai. Lepeškos gali dygti, nes orai palankūs, tačiau būtina stebėti grybo išvaizdą. Pakeitusi spalvą lepeška gali tapti nuodinga.

„Jeigu atšilus juos tik surenkat, jeigu jie atrodo gerai, jokių dėmių nėra, nepermirkę, neglitūs, neapdžiuvę, neparudavę, tai jie gaunasi tarsi iš šaldiklio išimti. Jeigu jie iš karto apdirbami ir pagaminami, visai gali būti gerai“, – tvirtina mikologas Jonas Kasparavičius.

Labai svarbu, kaip sako žinovas, kad grybas nebūtų pakąstas šalčio. Esant dešimties laipsnių ir didesniam šalčiui grybas keičia savo sudėtį. Ir tampa šungrybiu.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Netrukus prasidės nauja pasaulinė krizė. Didėja užterštumas, globalinis atšilimas atneš siaubingas pasekmės: labai pabrangs maistas ir transportas.
Kam tokias nesamones rodyt rasyt, ar normalu per kaledas zmogus miske grybauja. Juk tai nenormalu.
Du kasikus baravyku ir tris kasikus voverusku prilupau. Eikit visi grybaut.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų