REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialdemokratą Julių Sabatauską kalbino kraštiečiai - laikraštis "Dainavos žodis".

Šiomis dienomis visuomenės akiratyje vėl atsidūrė alytiškis Seimo narys, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininku liepos viduryje tapęs Julius Sabatauskas. Minėtas politikas šalyje tapo žinomas atstovaudamas Seimo komisijai nušalinant prezidentą Rolandą Paksą iš pareigų per apkaltą.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar J. Sabatauskas statomas į vieną gretą su korupcija įtariamais Seimo nariais, mat jam prikišama, esą atstovaująs "Rubicon group" interesams, nes su minėta bendrove susijusioje "Litesko" įmonėje dirba jo žmona Stanislava.

REKLAMA

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas viešai pareiškė nieko nežinojęs apie tai ir savo kolegos socialdemokrato J. Sabatausko kalbą Seimo posėdyje svarstant Generalinės prokuratūros prašymą leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn tris Seimo narius įvertino kaip neetišką poelgį.

Skaitytojams priminsime, kad tada Seimo Socialdemokratinės koalicijos frakcijos vardu kalbėjęs ir jos nuomonę išdėstęs alytiškis nesutiko, kad Seimo nariai Vytenis Andriukaitis, Vytautas Kvietkauskas ir Arvydas Vidžiūnas netektų teisinio imuniteto.

REKLAMA
REKLAMA

"Dainavos žodžiui" pavyko iš pirmų lūpų išsamiau sužinoti apie šias politines peripetijas, tad skaitytojų dėmesiui - išskirtinis mūsų interviu su J. Sabatausku.

Tačiau prieš tai - keletas sakinių apie šiandieninių procesų priešistorę. Ji prasidėjo priimant Šilumos ūkio įstatymą, aplink kurį sukasi visi išviešinti verslininko Andriaus Janukonio ir Seimo narių pokalbiai.

Minėtas įstatymas Seime buvo svarstomas keletą mėnesių, o priimtas 2003 metų balandį. Panagrinėjus viešą ir visiems prieinamą informaciją Seimo tinklapyje, matyti, kad ne vienas politikas siūlė keisti šio įstatymo straipsnius vartotojų naudai. Vienas iš tokių buvo J. Sabatauskas. Jis dar praėjusių metų sausio mėnesį pasiūlė pakeisti svarstomo Šilumos ūkio įstatymo 25 straipsnį taip, kad šilumos vartotojai turėtų teisę vienašališkai nutraukti sutartis su tiekėjais, o 26 ir 27 straipsnius, kuriuose kalbama apie savivaldybių teisę ir sprendimus leisti arba neleisti vartotojams keisti šildymo būdą, visai išbraukti, nes jie prieštarauja Lietuvos Respublikos civiliniam kodeksui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašius siūlymus, tik platesnius, vėliau pateikė ir kita grupė Seimo narių, o juos pristatė Seimo narys Gintaras Didžiokas. Tada J. Sabatauskas savuosius atsiėmė, tačiau balsuojant minėtos pataisos, pritrūkus Seimo narių balsų, nebuvo priimtos.

Įdomu tai, kad prieš jas balsavo dabartinio skandalo epicentre minimas V. Andriukaitis, Seimo etikos sargas Algimantas Salamakinas bei dar daug kitų socialdemokratų.

Už minėtas šilumos tiekėjams nenaudingas pataisas pasisakė ne tik J.Sabatauskas, bet ir dabar veikla A. Janukonio labui įtarinėjami Seimo nariai Eligijus Masiulis su Gintaru Steponavičiumi bei Raimundas Palaitis. Visi trys pasisakė prieš ir balsuojant už galutinę Šilumos ūkio įstatymo redakciją balandžio 8 dieną.

REKLAMA

V. Andriukaitis, V. Kvietkauskas ir A. Vidžiūnas buvo už minėtojo šilumos tiekėjams, o ne vartotojams naudingesnio įstatymo priėmimą.

Pone Sabatauskai, kodėl gi jūs, tiek kovojęs su šilumos tiekėjų monopoliu, staiga nėrėte į krūmus ir priimant Šilumos ūkio įstatymą visiškai nedalyvavote balsavime? Gal A. Janukonis prispaudė, nes jūsų žmona tada jau dirbo "Litesko"?

Matote, jeigu būtų prispaudę, tai aš būčiau balsavęs už? Kadangi nebalsavau, matyti, kad neprispaudė. Tiesiog kiekvienoje partijoje yra tam tikri principai. Vienas iš tokių - jeigu tavo nuomonė nesutampa su daugumos sprendimu, reikia netrukdyti jai išreikšti savo valią. Dėl minėto įstatymo mūsų frakcija priėmė sprendimą pritarti projektui. Kadangi man tokia įstatymo redakcija buvo nepriimtina, aš balsavime nedalyvavau.

REKLAMA

Tačiau kodėl nuslėpėte, kad žmona dirba su "Rubicon" susijusioje įmonėje?

Aš nieko neslėpiau. Kiekvienas Seimo narys kasmet pateikia savo ir savo šeimos narių pajamų ir turto bei viešų ir privačių interesų deklaracijas Seimo Etikos ir procedūrų komisijai. Jų originalai toje komisijoje ir saugomi, o kopijos pateikiamos Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai, kuri jas viešai skelbia savo tinklapyje. Tad informacija apie tai, kad mano žmona Stanislava dirba "Litesko", niekam nebuvo paslaptis.

Kitas dalykas - dėl informacijos Seimo interneto puslapyje. Ten žinios apie mano žmonos darbovietę išties buvo senos, tačiau turbūt visi puikiai suprantate, kad ne aš tą puslapį redaguoju ir jame skelbiu vienokią ar kitokią informaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau 2001 metų liepos 19 d., Alytaus miesto savivaldybėje svarstant klausimą dėl Alytaus šilumos tinklų nuomos bendrovei "Litesko", jūs buvote tarybos posėdžių salėje, o ne Seime, kuriame tuo pačiu metu vyko plenarinis posėdis. Kodėl čia, o ne ten?

Tuo metu aš buvau Socialdemokratų partijos Alytaus skyriaus pirmininkas. Posėdžio išvakarėse įvyko frakcijos posėdis, kuriame diskutavome, ar pritarti sutarčiai su konkurso laimėtoju. Trečiadienį, nepriėjus prie vieningos nuomonės, frakcijos posėdį buvo nuspręsta surengti ketvirtadienio rytą. Tačiau ir tada konkretus sprendimas nepriimtas, nors dauguma buvo linkusi pasisakyti už sutartį, jeigu bus pritarta siūlomiems pakeitimams. Aš dešimt metų buvau miesto savivaldybės tarybos narys, į Seimą patekau atstovauti alytiškių interesams ir jeigu nebūčiau buvęs Alytuje tądien, kai buvo sprendžiamas miestui svarbus klausimas, kažin ar iš paties ar tamstos plunksnos brolių nebūčiau sulaukęs priekaištų, kad prastas tas seimūnas, kuris sėdi Vilniuje, kai svarstomi miestui reikšmingi klausimai?

REKLAMA

Bet po šios sutarties pasirašymo žmona juk pradėjo dirbti "Litesko". Ar čia paprastas atsitiktinumas?

Ji Šilumos tinkluose dirbo ir iki tol, kol juos išsinuomojo "Litesko". Man būtų galima priekaištauti ir ką nors įtarinėti, jeigu žmona būtų dirbusi parduotuvėje, o po to staiga atsidūrusi "Litesko" Vilniuje ar "Rubicone". Pagalvokite ir kitaip: jeigu aš būčiau amžinai dėkingas už žmonos "įtaisymą" Vilniuje, argi siūlyčiau įstatymo pataisas, kurios nenaudingos mano žmonos darbdaviams?

Vadinasi, patekote į politinę mėsmalę. Už ką?

Kažko panašaus aš tikėjausi. Tai gali būti kerštas už mano poziciją ir veiklą per R. Pakso apkaltą, gali būti plano sukompromituoti socdemus dalis - man sunku pasakyti, kodėl vienu iš taikinių pasirinktas būtent aš. Tačiau manau, kad po kurio laiko viskas paaiškės.

Ačiū už pokalbį.

Kalbėjosi Romas Jankauskas

"Dainavos žodis" (http://www.dainzodis.lt)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų