REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Birželio pabaigoje įvyks NATO viršūnių susitikimas, kuriame bus aptariama ir Lietuvai itin aktuali tema – rytinio flango stiprinimas. Vienas pagrindinių mūsų šalies tikslų – čia dislokuotus sąjungininkų batalionus paversti brigadomis.

Birželio pabaigoje įvyks NATO viršūnių susitikimas, kuriame bus aptariama ir Lietuvai itin aktuali tema – rytinio flango stiprinimas. Vienas pagrindinių mūsų šalies tikslų – čia dislokuotus sąjungininkų batalionus paversti brigadomis.

REKLAMA

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Kęstutis Budrys sako, kad tai sustiprintų gynybinį potencialą, kas padėtų atgrasyti galimą priešą.

Pokalbis su K. Budriu – TV3 žinių „Dienos komentare“.

Kokio palankaus sprendimo galime tikėtis NATO viršūnių susitikime?

Turi tęstis supratimas. Mes tikimės, kad ir lyderiai supras, kad pasaulis po vasario 24-osios pasikeitė. Rusijos agresyvus elgesys yra nuoseklus, užprogramuotas ir atsakas jam turi būti ilgalaikis. Tai nėra situacinis vienos ar kitos problemos sprendimas, tai yra užprogramuota pačioje režimo esmėje.

Ko gero tada galima tikėtis?

Mums reikėtų tikėtis atitinkamo supratimo, kad su tokiu režimu, atsakant į jį ir į jo elgesį, turime didinti pajėgas regione, didinti jų parengtį, didinti gebėjimą pritraukti daugiau, vykdyti pratybas su realiais gynybos planais, rodyti aktyvumą ir turėti pajėgumus ne tik sausumoje, bet ir jūroje, ir ore.

REKLAMA
REKLAMA

Galbūt jau yra kažkokių konkrečių susitarimų su viena ar kita šalimi, kad mums duos daugiau pajėgų?

Šiuo metu vyksta labai daug su tuo susijusių procesų. Tiek dvišaliai, kalbantys su atskiromis valstybėmis, tiek NATO lygmenyje, tiek kariniame, politiniame ir lyderių lygmenyje. Vyksta daug pokalbių, keliant esminius klausimus – ar mes šiai dienai turime pakankamai papildomų resursų prigeneruoti pajėgų pas save ir jas išsiųsti į rytinį flangą, kokios tos pajėgos turėtų būti, kokią mes numatytume laiko ašį ir poreikį papildomai išplėtoti infrastruktūrą ir kitus dalykus. Dėl to čia yra labai daug kas judančio.

REKLAMA

Mūsų siekis yra vietoj batalionų turėti brigadas. Kiek tai realu?

Tai yra tai, apie ką mes šnekame, tai yra minimumas, kilstelint supratimą ir pakeičiant patį atgrasymo ir gynybos principą. Mes sakome, kad ginamės nuo pačio pirmojo centimetro, reiškia atgrasome savo gynybiniu potencialu, kurį turime ir rodome priešininkui, kad jis net neįeitų į šitą teritoriją. O ne kaip yra kitas alternatyvus priėjimas – atkariavimo, priešinimosi, stabdymo, atstūmimo ir panašiai.

Reiškia, kad mes jų turime turėti regione, ne tik Lietuvoje, daugiau. Mes tikimės, kad turėsime galimybes per ateinantį artimiausią laikotarpį, čia esančias sąjungininkų pajėgas užsiauginti iki didesnių vienetų.

REKLAMA
REKLAMA

O gal jau yra kažkokių naujienų dvišalėse derybose su JAV dėl nuolatinio bataliono?

Mes savo saugumą statome ant dviejų kojų. Viena yra nuolatinis amerikiečių buvimas Lietuvoje, antra koja – NATO sąjungininkų buvimas Lietuvoje. Šitų kojų nekryžiuojame, nepriešiname. Taip, mes tikimės, kad dabartinis amerikiečių batalionas ir toliau išliks Lietuvoje. Taip pat sustiprinsime priešakinį batalioną, kuriame dalyvauja Vokietijos pajėgos, ir su jos pajėgumais, su jos ambicijomis imtis didesnės atsakomybės regione siejame tikslą, kad turėsime čia dar daugiau pajėgų.

Iš tikrųjų tas pritraukimas jau įvyko. Šiuo metu turime nuo 3 iki 4 tūkstančių sąjungininkų pajėgų realiu laiku vykdančių įvairias pratybas regione. Tad tas padidėjimas jau dabar yra ženklus. Mes norime, kad tai būtų užfiksuota kuo ilgesniam laikui.

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų