REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentas Gitanas Nausėda priverstas teisintis dėl savo žodžių apie „inkviziciją“. Šalies vadovas ginasi ne skaldantis, o vienijantis visuomenę. Visgi Nausėda džiaugiasi, kad Stambulo konvencija artimiausiais mėnesiais neatsiras Seimo darbotvarkėje. O štai partnerystės įstatymui, kuris galiotų ir tos pačios lyties poroms, Prezidentas linkęs pritarti.

Prezidentas Gitanas Nausėda priverstas teisintis dėl savo žodžių apie „inkviziciją“. Šalies vadovas ginasi ne skaldantis, o vienijantis visuomenę. Visgi Nausėda džiaugiasi, kad Stambulo konvencija artimiausiais mėnesiais neatsiras Seimo darbotvarkėje. O štai partnerystės įstatymui, kuris galiotų ir tos pačios lyties poroms, Prezidentas linkęs pritarti.

REKLAMA

Nors vis dar pandemija ir rizika užsikrėsti didelė, beveik visa Seimo valdyba pas Prezidentą atvyksta vienu autobusiuku. Per ekranus bendrauti politikai nenusiteikę.

Kaip ir pirmasis pavasario Seimo sesijos posėdis rytoj, taip ir tradicinis būsimų darbų aptarimas su parlamento valdyba išvakarėse vyksta gyvai. Žinoma, darbotvarkės viršuje – pandemijos klausimai. Tačiau ne mažiau dėmesio – ir visuomenėje ūžiančioms audroms dėl Stambulo konvencijos. O aistras prieš savaitę pakurstė ir pats Prezidentas.

Tąkart pasipylė priekaištų, kad daliai visuomenės iš paties Prezidento lūpų adresuoti viduramžių terminus apie kovą su eretikais nėra joks kelias į vienybę. Tad Nausėda dabar teisinasi, ką turėjo galvoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Dėl skaldymo – visada pasisakiau ne už skaldymą, o už vienijimąsi. Bet norėjau savo pasisakymu atkreipti dėmesį į tai, kokia diskusijų kultūra šiuo metu Lietuvoje“, – sako Prezidentas Gitanas Nausėda.

REKLAMA

Visgi jis nekeičia nuomonės, kas, jo nuomone, Stambulo konvencijos kontekste tapo pagrindinė auka.

„Šiandien pagarbos kitaip manančiam pasigendu iš abiejų pusių. Bet iliustravau savo pasisakymą kunigu Toliatu todėl, kad jis tapo iš karto auka šitos diskusijos“, – pasakoja G. Nausėda.

Kunigas Toliatas feisbuke ragino pasirašyti peticiją prieš Stambulo konvenciją, kuri kalba apie priemones kovoti su smurtu prieš moteris. Kol visuomenė ir patys politikai pasidalinę į dvi puses, valdantieji nesiryžo konvencijos svarstyti jau pavasario sesijoje. Nausėda tai sveikina, jam irgi kelia klausimų terminas „socialinė lytis“, kuri iš tiesų reiškia lyties pagrindu visuomenėje susiformavusius vyrų ir moterų vaidmenis.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai kurios nuostatos susijusios ir su tam tikromis pasekmėmis švietimui ar netgi žodžio laisvei. Todėl šį dokumentą turime labai gerai apsvarstyti, dėl to sveikinu sprendimą diskutuoti, bet dėl ratifikavimo apsispręsti vėliau“, – teigia G. Nausėda.

Tačiau valdantieji liberalai žada jau artimiausiais mėnesiais priimti partnerystės įstatymą, kuris galiotų ir tos pačios lyties poroms. Sąraše – ir kiti žmogaus teisių klausimai bei Laisvės partijos siūlomas baudžiamosios atsakomybės naikinimas už mažą kiekį lengvųjų narkotikų.

„Ta linija, manau, bus svarbi pavasario sesijoje. Kalbame tiek apie smurto artimoje aplinkoje naująjį įstatymą, tiek asmenvardžių įstatymą, partnerystę“, – kalbėjo Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš labai tikiuosi, kad niekas nebegąsdins Lietuvos visuomenės, kad kažkokios vertybės griūna, ir tiek Seimas, tiek valdančioji dauguma, tiek prezidentas ras savyje politinės valios šiuos įstatymus pasirašyti“, – sako Laisvės partijos narys Vytautas Mitalas.

Nausėda, nors ir ne konkrečiai, leidžia suprasti, kad pritartų lyčiai neutraliam partnerystės įstatymui. Tiesa, liberalai jo dar net neregistravo.

„Šitas procesas turi pagaliau įgyti teisinę išraišką, ko iki šiol nedarėme, vengėme šitų klausimų sprendimo. Todėl iniciatyvos pagaliau šį klausimą atnešti į plenarinį posėdį ir priimti sprendimus yra visiškai sveikintinas“, – pasakoja G. Nausėda.

REKLAMA

Į klausimą, ar galėtų vetuoti tokį įstatymą, Nausėda neatsakė. Visgi nežinia, ar patiems valdantiesiems užteks balsų jam priimti. Vien konservatorių gretose yra bent keliolika narių, kuriems liberalios idėjos itin tolimos.

„Aš manau, kad dalis frakcijos tikrai konservatyvesnė. Kokia ji, matysim, kai bus balsavimai“, – teigia konservatorius Paulius Saudargas.

Dar pavasario sesijoje Seimas ketina svarstyti su pandemijos valdymu susijusius projektus. Prezidentas siūlo keletą mokesčių pakeitimų, pavyzdžiui, suteikti pelno mokesčio lengvatą atlyginimus didinančioms įmonėms. Tiesa, opozicija valdančiųjų planus deda į šuns dienas.

REKLAMA

„Kai pasižiūri į darbotvarkes, apima ir neviltis. Nes pavasario sesijai valdantieji iš esmės nepasirengė. Jeigu matytume kai kurių valdančiųjų frakcijų programas, ką jie teikė, tai nėra registruotų projektų“, – kalbėjo valstietė Agnė Širinskienė.

„Projektų daugiau įtraukta opozicijos negu pozicijos, o Vyriausybės išvis milžiniška gausa neregistruotų projektų. Tai reiškia nepasiruošimą sesijai“, – sako socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Viktorija Čmilytė-Nielsen atkerta, kad orientuosis ne į projektų kiekybę, o kokybę. Beje, rytoj į pirmąjį pavasario posėdį susirinkę gyvai, jau kitą savaitę seimūnai vėl darbuosis nuotoliniu būdu. Taip nusprendė valdyba, nors dalis opozicijos nori posėdžiauti įprastai, salėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų