REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aukštaičiai jau traukia į miškus pavasarinių grybų – avižėlių. Patyrę grybautojai sako, kad dėl šalto pavasario pirmieji grybai vėluoja. O už jų kilogramą turguje prašo 10 eurų.

Aukštaičiai jau traukia į miškus pavasarinių grybų – avižėlių. Patyrę grybautojai sako, kad dėl šalto pavasario pirmieji grybai vėluoja. O už jų kilogramą turguje prašo 10 eurų.

REKLAMA

Prasidėjus grybavimo sezonui medikai įspėja nepiktnaudžiauti miško gėrybėmis, nes sveikata gali sušlubuoti prisivalgius ir gerų grybų. Po geros valandos pasivaikščiojimo miške avižėlių grybautojas atvežė į Panevėžio turgų.

Patyręs grybautojas sako, šiemet tai pirmieji grybai jo žinomose vietose: „Žymiai vėliau, nes šaltas pavasaris. Jeigu šalta, jie stovi vietoj ir viskas.“

„Patys pirmieji grybai, avižėlės, kai kas vadina gegužiukais. Kaip baravykus verdat, taip ir juos, aš tai juos 5 minutes paverdu, gražiai nusunkiu ir į keptuvę“, – aiškina grybautojas Vytautas.

Pirmieji grybai iš tolo vilioja pirkėjus:

„Kaip kvepia, tikrai, pavasariu, plukėm, viskuo.“

„Niekur nerandu, pamatau, kad turgus turi, tai kaip skanu į sriubą, ypač burokėlių, rūgštynių, labai skanu.“

REKLAMA
REKLAMA

„Norėčiau dar vieno.“

„Perkam ne tik sau, nebūsim savanaudžiai, duosim broliuko šeimynai, dukros šeimynai, dalinsimės visi. – Kaip kaina, kilogramas 10 eurų? – Nu ką, tos kainos net nebegalvojam, viskas kyla kiekvieną dieną, kaip diena, taip naujiena.“

REKLAMA

„Šiais laikais, kas yra pigu, viskas yra brangu. Vieniems pigu, kitiems brangu, bet kaip aš sakau, ne brangiau už pinigą.“

„Pagal benzino kainas tai čia labai labai tvarkingos, bet kilogramas jau ooo“, – kalba grybautojas Vytautas.

Kelis kilogramus į turgų avižėlių atvežusi Bronislava sako, kad žmonės išsiilgę pirmųjų grybų ir per kelias valandas juos išperka.

„Nelieka, visus nuperka ir pačiai nelieka, reikės specialiai pasirinkti jų. Dabar palijo, drėgmės yra, tai sveiki labai“, – sako grybautoja Bronislava.

Moteris sako grybavusi jau trečią kartą šiemet.

„Dygsta tose pačiose vietose kiekvieni metai, jeigu žinai vietą, į tą pačią vietą nuėjai ir nusirinkai. Bet, aišku, čia trumpai, kokį porą kartų nurinksi“, – pasakoja grybautoja Bronislava.

REKLAMA
REKLAMA

O patyręs grybautojas išduoda paslaptį, kaip rasti avižėlių dygimo vietas miške.

„Birželio vidury reikia vaikščioti ir žiūrėti, jie būna peraugę, dideli, sukirmiję, nebevalgomi, bet tu gali sužinoti, kur pavasarį gali grybauti“, – aiškina Vytautas.

Dairytis, anot grybautojo, reikia lapuočių miškuose.

„Kur aš grybauju, klevų lapai užkritę ir nesimato jų, bet gražiai praskieti, gražiai, atsargiai ir krūvelom, krūvelom, ir reikia žinot tiksliai tiksliai“, – sako Vytautas.

Pasitaiko ir tokių, kurie nėra nei ragavę, nei miške matę šių baltutėlių pavasarinių grybų:

„Avižėlė vadina, o, avižėlė, teisingai. Bet aš knygoj varčiau pavasarinių grybų nemačiau.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bijau aš ragaut, kadangi anksčiau niekad nerinkęs jų.“

Geriau ir neimti grybo miške, jei nesi įsitikinęs, kad jis valgomas, primena svarbiausią taisyklę gydytojai, prasidėjus grybavimo sezonui. Specialistai įspėja, kad sunegaluoti galima ir pavalgius vadinamųjų gerų grybų. Mat grybai yra labai sunkiai virškinamas maistas.

„Pagrindinis smūgis yra kasai, tai dažni kasos pažeidimai, pankreatitai taip vadinami, kurie ir sąlygoja rimtas būsenas net iki mirtinų atvejų“, – teigia gastroenterologijos skyriaus vedėjas Darius Kriukas.

Gydytojo teigimu, svarbiausia grybus tinkamai paruošti ir jais mėgautis, o ne prisivalgyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų