Po to, kai šis epizodas paplito viešojoje erdvėje ir sulaukė audringų reakcijų, grupės „Katarsis“ vokalistas Lukas netruko sureaguoti socialiniame tinkle „Instagram“. Jis pasidalijo savo versija, kodėl nusprendė taip pasielgti: esą dar prieš filmuojant jis ne kartą prašė kamerų jo nefilmuoti.
„Kai penkis kartus dėdės su kamera prašai nefilmuoti su artimais. Ir ponas užsidengia filmavimo švieselę ir apsimeta, kad nefilmuoja“, – rašė Lukas.
Internete nuomonės išsiskyrė – vieni stojo ginti atlikėjo, teigdami, kad jo reakcija buvo žmogiška ir suprantama, o kiti kritikavo, jog toks elgesys viešoje erdvėje yra netinkamas ir nepriimtinas, nes jis atstovavo Lietuvai, yra žinomas žmogus, dainininkas, o veiksmas vyko viešoje vietoje, oro uosto atvykimo salėje, kur sugrįžusių atlikėjų pasitikti atvyko būrys žmonių, gerbėjai, žurnalistai.
Šį incidentą naujienų portalui tv3.lt pakomentavo psichologas Edvardas Šidlauskas. Specialistas paaiškino, kokie emociniai mechanizmai slypi už tokio elgesio bei kodėl šis poelgis iššaukė tokią stiprią visuomenės reakciją.

Psichologo vertinimu – agresijos atsakas į agresiją
E. Šidlauskas sako, kad tokiame kontekste „Katarsio“ grupės lyderis Lukas reagavo agresyviai. Pasak E. Šidlausko, jis supranta ir žurnalistus – tai buvo istorinis įvykis, svarbi naujiena, todėl jie siekė gauti kuo daugiau vaizdinės medžiagos. Grupės lyderio prašymas jiems galbūt neatrodė pakankamai svarus ar įtikinamas.
Psichologo teigimu, tik pačiam Lukui tenka spręsti, kaip jam reikėjo elgtis. Anot jo, visuomenė gali moralizuoti, teisti, svarstyti, ar toks elgesys priimtinas, bet žmogus turi teisę elgtis taip, kaip jam atrodo tinkama.
„Kažkada girdėjau gerą frazę – gali gyvenime elgtis kaip nori, tiesiog suprask, kad viskas turi tam tikrą kainą. Jeigu tą kainą sutinki mokėti – gali daryti. Šiuo atveju kaina ta, kad jis neteko dalies gerbėjų, bet galbūt kaip tik dalį jų įgijo“, – pabrėžia jis.
Publikos reakcija ir kartų skirtumai
Specialistas sako, kad viešą žmogų dėl tų pačių dalykų galima ir garbinti, ir niekinti. Vieniems nepatinka toks gestas, kitiems – priešingai.
„Paprastai publika myli žmones, kurie turi charakterį, aiškią savo nuomonę ir konkrečiai pasisako vienais ar kitais klausimais – tai gali būti politikai ar vieši veidai. Šiuo atveju žmogus aiškiai parodė, kad jam nepatinka.
Kažkam kaip tik imponuoja toks aiškumas, charakterio tvirtumas, individualizmas – kažkam tai yra žavu. Nebūtinai jaunimui, bet ir vyresniems, labiau linkusiems į liberalesnį mąstymą“, – sako psichologas.
E. Šidlauskas pažymi, kad konservatyvioji visuomenės dalis labiau paiso socialinių normų, etikos ir elgesio šablonų, kurie padeda žmonėms gyventi darniau ir išvengti konfliktų.
„Iš etikos pusės – gal ir nepriimtina. Bet, vėlgi, yra sakoma: normalu nenormaliai reaguoti nenormaliomis aplinkybėmis. Gal tas žmogus intravertas, gal jam per daug dėmesio, gal jis jaučiasi kaltas dėl rezultatų, o čia dar lenda į akis – tai galėjo sukelti didelį diskomfortą“, – svarsto jis.
Psichologo teigimu, Lukas – jaunas žmogus, o su amžiumi ateina gebėjimas valdyti savo impulsus.
„Impulsus – pykčio ar emocijų – išmokstama valdyti po truputį. Jaunam žmogui tas karštakošiškumas labai būdingas, ypač vaikinams. Gamta paėmė savo viršų“, – aiškina pašnekovas.
Kalbėdamas apie kartų skirtumus, E. Šidlauskas pažymi, kad jauni žmonės dažnai dar neturi susiformavusių vertybinių „štampų“, o viskas atrodo įdomu ir atvira.
„Vyresni žmonės paprastai jau būna susiformavę, turi aiškesnes nuostatas apie tai, kas yra gerai, kas – blogai, elgiasi pagal susiformavusius principus. Kuo žmogus vyresnis, tuo jam lengviau save valdyti – tuos „laukinius arklius“.
Tada ir tikimasi brandumo iš visų, bet, deja, jaunas žmogus nėra brandus. Jaunas vyras gali „sprogti“ lyg anksčiau laiko, kaip vynas „užputoti“ kur nereikia. Bet su amžiumi ateina patirtis“, – komentuoja psichologas.
Anot jo, grupė „Katarsis“ – labai jauni atlikėjai, dar nepratę prie tokio intensyvaus dėmesio, populiarumo, viešumo.
„Tam reikia laiko – kol „užauga dramblio oda“, kol pradedi ramiai reaguoti į žurnalistus, į išpuolius, komentarus. Viskas ateis – duokime laiko. Žmonės užsigrūdins, taps mandagūs, priims bendras normas.
Tai nėra lengva – atlaikyti tokį spaudimą, ypač jauniems vaikinams. Tai milžiniškas stresas ir didžiulė atsakomybė, kuri dažnai nėra proporcinga jų amžiui“, – pabrėžia E. Šidlauskas.

Džiaugėsi rezultatu
Tačiau kol socialiniai tinklai skambėjo nuo įvairių skandalų, mūsų šalį atstovaujanti grupė „Katarsis“, kuri užėmė 16-ą vietą, grįžo į Lietuvą.
Grupės nariai atviravo – jaučiasi šiek tiek pavargę, nori pailsėti ir yra be galo pasiilgę namų. O rezultatu – didžiuojasi. „Katarsio“ nariai pripažįsta, kad susidūrė su iššūkiais, kai teko pasirodyti po Izraelio.
„Ten toks fejerverkų lietus pas juos yra, žodžiu, ir po jo lieka dūmai, tiesiog labai Lukui trukdė, iš esmės, dainuoti, nes sunku kvėpuoti buvo. Iš tikrųjų, džiaugiamės tuo, ką padarėm, įdėjom daug pastangų ir gera patirtis tikrai, labai“, – tikino grupės „Katarsis“ būgnininkas Jokūbas Andriulis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!