REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienį prezidentas Valdas Adamkus metinėje spaudos konferencijoje, kurią surengė ketvirtųjų antrosios kadencijos metinių proga, kvietė visus laikytis Konstitucijos bei teigė visada būsiąs įstatymo pusėje.

REKLAMA
REKLAMA

Tiek savo kalboje, tiek atsakydamas į žurnalistų klausimus, šalies vadovas atmetė samprotavimus, kad neetiškai elgėsi atleisdamas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) vadovą Vytautą Greičių. Anot šalies vadovo, jis vadovaujasi Konstitucijos nustatyta tvarka ir jį stebina Seimo nenoras paisyti Konstitucijos. Be to V. Adamkus pabrėžė, kad jo sprendimui vienbalsiai pritarė Teisėjų taryba.

REKLAMA

Metinę spaudos konferenciją V. Adamkus rengia dar neišsisprendus konfliktui dėl Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininko Vytauto Greičiaus atleidimo iš pareigų. Nors pastarojo įgaliojimai baigėsi liepos 8d., parlamentarai atmetė Prezidento dekretą dėl jo atleidimo. Daugeliui opozicinių ir kai kurių valdančiųjų frakcijų politikų kilo abejonių, ar V. Greičiaus kandidatūra neteikiama antrai kadencijai tik siekiant užtikrinti rotaciją, kaip teigia pats šalies vadovas ir jo patarėjai.

REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad tikroji priežastis gali būti senas jo ir LAT pirmininko konfliktas. Nesutarimus sukėlė kadaise iš darbo policijoje už girtavimą išvyto ir į kitas skandalingas istorijas įsipainiojusio, buvusio paukštyno kompartijos sekretoriaus V. Margevičiaus paskyrimas Biržų apylinkės teismo pirmininku. Kai V. Greičius atskleidė, jog vienas Prezidento patarėjų ir kai kurie aukšto rango teisėjai galėję tiesiog klaidinti V. Adamkų. Pastarasis tuomet įsižeidęs pareiškė nebepasitikįs V. Greičiumi kaip žmogumi.

Pats V. Adamkus šiandien pakartojo, jog vienintelis būdas įveikti visuomenėje sklaidančias abejones dėl teismų ir teisėjų klanų yra rotacija. Šiemet, anot jo, tiesiog palankiai susiklostė aplinkybės - baigėsi Konstitucinio ir Aukščiausiojo teismų vadovų kadencija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šalies vadovas tvirtino, jog nevyksta jokios derybos dėl Jungtinių Amerikos valstijų  priešraketinio skydo sistemų dislokavimo Lietuvoje. Asmeniškai aš nematau Lietuvai reikalo prisiimti šios atsakomybės", - tiesiai atsakė prezidentas.

Valstybės vadovas paskelbė šiandien vetavęs Seimo priimtą Pilietybės įstatymą, kaip pažeidžiantį Konstituciją ir apeinantį konstitucinio Teismo sprendimą, kuriuo dvigubos pilietybės turėti neleidžiama. V. Adamkus sakė, kad tam jam reikėjo peržengti per savo paties jausmus.

Prezidentas taip pat paaiškino, kodėl vetavo įstatymą, numatantį minimalių algų ir socialinių išmokų indeksavimą pagal infliaciją. Anot jo, juo garsiau skamba ekspertų perspėjimai apie krizę ar bent augimo lėtėjimą, tuo intensyviau imamasi veiksmų skatinančių infliaciją.

REKLAMA

Valdas Adamkus sakė neketinąs balotiruotis trečią kartą ir neišdavė kokiam kandidatui simpatizuotų. Kalbėdamas apie Seimo rinkimus, šalies vadovas ragino rinktis atsakingai ir balsuoti už, o ne prieš vieną ar kitą kandidatą ar politinę jėgą.

Paklaustas ar padarė klaidų, V. Adamkus atsakė tradiciškai - esą jų daro visi, o jo paties klaidas geriausia įvertins "pati istorija".

Išplatinta ataskaita

Prezidentūra išplatino ataskaitą apie šalies vadovo veiklą nuo 2007m. liepos 11 d. iki šiandien. Ji parengta Prezidento spaudos tarnybos su Užsienio, Vidaus, Nacionalinio saugumo, Ekonominės ir socialinės politikos, Kultūros, mokslo ir ugdymo grupėmis, Teisės departamentu, Priimamuoju, Valstybės apdovanojimų skyriumi, Malonės, Pilietybės ir Heraldikos komisijomis.

REKLAMA

V. Adamkus per minėtą laikotarpį grąžino Seimui svarstyti 12 įstatymų. Tris iš jų parlamentas pripažino nepriimtais. 4 kartus Seime buvo atsižvelgta į šalies vadovo pataisas, o 3 kartus parlamentarai prezidento veto atmetė. Palyginimui – Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas G. W. Bushas nuo 2006m. liepos mėnesio pasinaudojo veto teise 10 kartų.

Pats V. Adamkus Seimui pateikė 16 įstatymų, iš kurių du priimti, kiti dar tebėra svarstymo stadijoje.

Ataskaitoje teigiama, kad į Prezidento instituciją dažniausiai buvo kreipiamasi tais pačiais klausimais, kaip ir ankstesniais metais. „Šalies gyventojai kreipiasi dėl žemės grąžinimo, skundžiasi dėl viešojo administravimo institucijų pareigūnų piktnaudžiavimo ar biurokratizmo, ikiteisminių institucijų veiksmų ir teismų darbo, prašo padėti spręsti asmenines problemas, išdėsto siūlymus, kaip keisti šalies politinę, ekonominę ir socialinę padėtį, kreipiasi dėl teisės aktų nuostatų keitimo ir kt.“, - rašoma ataskaitoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dokumente pateikiami visų Prezidento vizitų į užsienio šalis (valstybinių ir darbo vizitų buvo 28), priimtų užsienio svečių sąvadai, išvardijamos Seimui teiktos ratifikuoti sutartys, pareigūnų ir teisėjų skyrimai bei atleidimai, pateikiama kita detali jo veiklos statistika

Spaudos konferenciją transliuos Lietuvos radijas ir televizija.



Reitingai aukšti, vertinimai prieštaringi

Apklausų duomenimis šalies vadovas ir toliau išlieka populiariausiu Lietuvos politiku, nors kai kurios jam pavestos prižiūrėti sritys tokiu piliečių pasitikėjimu girtis negali. Teismais ir teisėsauga pasitiki tik mažuma šalies žmonių.

REKLAMA

Kalbėdamas Lietuvos radijo laidoje Tarptautinių santykių ir politinių mokslų instituto (TSPMI) direktorius Raimundas Lopata pozityviai vertino prezidento užsienio politiką tiek šios, tiek pirmosios jo kadencijos metu ir pabrėžė, kad šalis, dėka prezidento, turi gerą vardą. TSPMI vadovas sakė nustebintas tendencijos, jog V. Adamkus vis labiau kritikuojamas ir toje kritikoje esą nelabai esama pozityvių momentų. „Žinome kokie yra Seimo reitingai, kokie yra Vyriausybės reitingai.

Šioje situacijoje vienintelis stabilizuojantis faktorius yra Prezidento autoritetas“, - teigė R. Lopata, perspėdamas, kad kas nors gali tiesiog norėti dar labiau destabilizuoti politinę padėtį.

REKLAMA

Šalies vadovo kritikai primena jo laikyseną vadinamojo Valstybės saugumo departamento (VSD) skandalo metu ir užtarimus susikompromitavusiam institucijos direktoriui Arvydui Pociui. Taip pat pabrėžiamas nepakankamai ryžtingas jo vaidmuo „Leo.lt“ peripetijose, priešinimasis liustracijai, nenoras paaiškinti jo paties rinkiminės kampanijos finansavimo aplinkybių. Oligarchinio valdymo pavojų įžvelgiantys ekspertai pabrėžia, jog kadencijos pradžioje apie jį prabilęs V. Adamkus esą nieko nenuveikė, kad tam pasipriešintų.

Antrą kadenciją jis pradėjo 2004m. liepos 12d., po to kai antrajame pirmalaikių prezidento rinkimų ture nugalėjo valstietę-liaudininkę Kazimierą Danutę Prunskienę.

 Visuomenės apklausų rezultatais, šiuo metu V.Adamkumi pasitiki maždaug 66 proc. respondentų, prezidento institucija - 57 procentai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų