• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pomidorai – tikri lietuvių sodininkų šiltnamių karaliai, užėmę didžiausius plotus. Kad derlius džiugintų, o augalų nepultų ligos, svarbu tinkamai juos prižiūrėti.

Pomidorai – tikri lietuvių sodininkų šiltnamių karaliai, užėmę didžiausius plotus. Kad derlius džiugintų, o augalų nepultų ligos, svarbu tinkamai juos prižiūrėti.

REKLAMA

Kaip prižiūrėti pomidorus bei kokius darbus šiltnamyje reikia atlikti artimiausiu metu, naujienų portalui tv3.lt pasakojo „Geltonas karutis“ apželdinimo kursų organizatorė, tinklaraštininkė Lina Liubertaitė.

Į šiltnamį užsukite kasdien

Pomidorams reikia nemažai dėmesio, ypač, jei norite, kad derlius nudžiugintų. Dėl to L. Liubertaitė pataria kasdien užsukti į šiltnamį ir apžiūrėti pomidorus, kaip jie auga, ar nesimato nerimą keliančių ligų požymių.

„Kiekvieną dieną patarčiau užeiti ir pasižiūrėti, kaip pomidorai laikosi. Nebūtinai kiekvieną dieną reikia kažką daryti, bet geriausia užeiti, apžiūrėti tam, kad, jeigu atsiras bėdų, jas laiku pastebėtumėte“, – sako pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu darbų šiltnamyje ne tiek ir daug – ilgą laiką ore tvyro drėgmė, tad ir šiltnamyje jos netrūksta, todėl kasdien laistyti pomidorų nereikia:

REKLAMA

„Kadangi drėgmės yra labai daug, o pomidorai yra tie augalai, kurie nemėgsta didelės oro drėgmės, laistyti jų nereikia taip dažnai, nes dirvožemis taip greitai neišsausėja. Laistymas turėtų būti gana retas, bet gausus.“

Tam, kad net ir karštomis dienomis nereikėtų tampyti laistytuvų su vandeniu, tinklaraštininkė pataria, kaip lengvai įsirengti laistymo sistemą.

„Galima net ir neturint automatizuoto vandens padavimo įsirengti nebrangią laistymo sistemą – pakėlus bačką su vandeniu šalia šiltnamio bent vieno metro aukštyje ir nuleidus kapiliarinę sistemą vanduo laša ir pomidorai yra laistomi per šaknis, taip, kaip jiems labiausiai patinka“, – lengvą būdą atskleidžia L. Liubertaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Atkreipkite dėmesį į lapus

Be to, nuėjus į šiltnamį, būtinai apžiūrėkite pomidorų lapus – jie pirmieji išduoda, jei užpuola ligos ar trūksta tam tikrų maisto medžiagų. Kita vertus, jei pamatote susirietusį ar nuleipusį lapelį, tai dar nebūtinai reiškia, kad nukentės visi pomidorai.

„Jeigu auginate įvairių veislių pomidorus, normalu, kad vieni yra jautresni tam tikrų medžiagų stygiui, kiti – karščio poveikiui. Kai matome, kad kažkas yra negerai, visada reikia pasižiūrėti, ar tai būdinga tik vienai veislei, ar visiems pomidorams šiltnamyje“, – sako „Geltono karučio“ įkūrėja.

Kilus įtarimui, kad augalą užpuolė liga, visada apverskite lapą ir pažiūrėkite, kaip ji atrodo – išorinėje lapo pusėje matomi požymiai gali išduoti daugybę skirtingų ligų ar maisto medžiagų trūkumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, pastaruoju metu, kai vyrauja drėgni orai, palankus metas plisti grybelinės kilmės ligoms, ypač rudajai dėmėtligei. Pamačius lapus su ovaliomis šviesios spalvos dėmėmis, juos būtina pašalinti:

„Jeigu pamatome įtartinus, keistus lapus – nurudavusius, su dėmelėmis, pirmas dalykas, ką turime padaryti – su švariu sekatoriumi nukirpti lapus ir atsargiai išnešti iš šiltnamio.

Atsargiai sakau ne šiaip sau – jeigu tai yra grybelinės kilmės liga, sporos yra labai lakios, todėl nukirptus lapus atsargiai sudedame, išnešame, nusiplauname rankas, kad sporų negrąžintumėme atgal į šiltnamį.“

Atlikite svarbiausią darbą

Užpuolus ligoms rugpjūčio mėnesį, galima apsieiti su liaudiškomis priemonėmis arba tiesiog anksčiau užbaigti sezoną. Jei ligų atsiranda dabar, sezono pradžioje būtų gaila prarasti visą derlių, todėl labai svarbu anksti pastebėti ligų židinius, o, jei reikia, imtis ir cheminės kilmės preparatų.

REKLAMA

Taip pat reikėtų pašalinti lapus, kurie liečiasi su žeme – dažnai būtent apatiniai lapai tampa ligų židiniu.

„Jeigu lapai yra labai dideli ir gaila nutraukti fotosintezės vyksmą, nebūtina nukirpti visą lapą, galima kirpti tik tą dalį, kuri liečiasi su žeme“, – priduria L. Liubertaitė.

Vienas svarbiausių darbų, kuriuos reikia atlikti – pažastinių ūglių skabymas. Atlikus šį paprastą darbą, pomidorų derlius bus gausesnis:

„Pažastinius ūglius reikia nugnybti, tam galima naudoti ir sekatorių ar žirklutes. Šis darbas svarbus norint, kad pomidorai daugiau jėgų skirtų vieno arba dviejų stiebų auginimui ir vaisių mezgimui.

Kitu atveju, pomidoras augintų labai daug stiebų ir visą energiją išnaudotų papildomų stiebų ir lapų auginimui.“

REKLAMA

Žemę aplink pomidorus L. Liubertaitė rekomenduoja mulčiuoti – taip sumažinsite darbų kiekį, nereikės pastoviai purenti žemės, o ir pomidorams iš to nemažai naudos.

„Galima tai daryti šienu, šiaudais – tuo, ką turite. Tokiu atveju mes užtikriname, kad drėgmė ilgiau išlieka dirvožemyje, ne taip greitai išgaruoja. Taip pat užkertame kelią piktžolėms.

Taip pat nesusidaro žemės plutelė, jeigu mes mulčiuojame, viršutinis sluoksnis visada yra purus. Be to, mulčius irdamas nuolat pamaitina dirvožemį“, – mulčiavimo privalumus vardija pašnekovė.

Nepamirškite vėdinimo

Svarbu užtikrinti ir tinkamą šiltnamio vėdinimą, nebijokite praverti šiltnamio duris itin karštą dieną – dėl netinkamų sąlygų, pomidorus puola ligos, taip pat jie negali pasisavinti kai kurių reikalingų medžiagų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dažnai pasitaiko, kad dirvožemyje reikalingų medžiagų yra, bet netinkamos oro sąlygos neleidžia jų pasisavinti. Kai yra per karšta arba per vėsu, kai kurių maisto medžiagų pomidorai nesugeba pasisavinti. Dažnai taip yra su kalciu“, – aiškino „Geltono karučio“ įkūrėja.

Vėdinimas svarbus ir dėl to, kad, jei šiltnamyje per aukšta temperatūra, vos pražydę žiedai nukrenta, nespėję užmegzti vaisių, kas reiškia, jog derlius bus mažesnis.

Kalbėdama apie pomidorų tręšimą, L. Liubertaitė pabrėžia, kad pagrindinis tręšimas turėjo būti atliekamas augalus sodinant. Tiesa, po keleto savaičių pomidorus galite patręšti kompleksinėmis trąšomis, kuriose yra visų reikalingų maisto medžiagų.

Taip pat kasdien stebėkite pomidorus, juos apžiūrėkite ir jei pastebėsite, kad augalams trūksta tam tikrų maisto medžiagų, pavyzdžiui, kalio ar kalcio, naudokite specializuotas trąšas. Jomis ne tik laistykite, bet ir purkškite augalus, kad pomidorai greičiau įsisavintų reikalingas medžiagas.

Tai pateikite savo "tai kas gera" idėjas, juk yra nemaža dalis pradedančių auginimą, o jiems tikrai naudinga informacija, gero derliaus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų