REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Situacija sveikatos priežiūros sistemoje taisytina nedelsiant. Tai griežtai konstatuoja valstybės kontrolieriai. Tą patį dar pernai teigė ir Seimo Sveikatos reikalų komitetas, apsilankęs keliose Vilniaus poliklinikose, ir grasino imtis griežtų priemonių medicinos įstaigų savivalei pažaboti. Praėjo trys mėnesiai. Spėkite, ar kas pasikeitė?

REKLAMA
REKLAMA

Valstybės kontrolė ką tik baigė auditą, per kurį vertino, ar efektyviai valdomas privalomasis sveikatos draudimas. Išvados – kokių ir buvo galima tikėtis: medicinos įstaigose – begalė pažeidimų.

REKLAMA

Nerimas dėl kainų

“Netoleruotina, kad šiandien pacientams reikia mokėti ir už tas medicinos paslaugas, už kurias sumoka ligonių kasos", – siūlydama kuo skubiau tobulinti sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimą, teigė valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė.

Ji pabrėžė, kad auditoriai neturėjo galimybių įvertinti, ar sveikatos priežiūros įstaigų paslaugų kainos yra pagrįstos, ar jų iš biudžeto gaunamos lėšos naudojamos taupiai ir efektyviai, nes Sveikatos apsaugos ministerija nėra parengusi tokių paslaugų teikimo sąnaudų apskaičiavimo tvarkos.

REKLAMA
REKLAMA

Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad dėl sumažėjusio finansavimo už dalį paslaugų pacientai verčiami susimokėti, todėl nepasiturintiems gyventojams mažėja gydymo paslaugų prieinamumas. Kita didelė bėda – blogėjanti paslaugų kokybė.

Tos pačios bėdos

Kaunietė Zita, kurią sutikome vienoje miesto poliklinikoje kelios minutės po 12 valandos, parodė registracijos talonėlį, kuriame parašytas gydytojo priėmimo laikas – 10.40 val. “Nuo pusės vienuolikos laukiu, – kalbėjo ji. – Čia dar nieko – kitąsyk tenka dar ilgiau sėdėti. Gerai, kad pensininkė, nedirbu." Moteris atėjusi tik išsirašyti kompensuojamųjų vaistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stasę sutikome ką tik užvėrusią kabineto, kuriame atliekamos inhaliacijos, duris. “Gerklę gydausi, – savo bėdų neslėpė moteris. Už procedūrą mokėti nereikia, bet vaistų reikėjo nusipirkti. 9 litai buteliukas." Lyg ir nebrangu, bet pensininkui ir litas – pinigai. Tiesa, poliklinikos registratūroje tikino, kad vaistų inhaliacijoms įstaiga turi savo...

Kauno rajone gyvenantis Amiras jau nekelia kojos į polikliniką. “Kartą nuėjau, kai koją suskaudo, gavau taloną po savaitės, – prisiminė jis. – Parašė siuntimą pas kitą daktarą – vėl po savaitės. Kiek galima važinėti? Pasiskaitau knygoje ir gydausi pats. Be pinigų ten niekas nelaukia." Garbaus amžiaus Amiras turi bėdų ir dėl regėjimo. “Daktaras pasakė, kad vystosi katarakta, reikia operuoti, – prisiminė jis. – Bet, įspėjo, daug kainuos. Jei jau šitaip – apsieisiu ir be operacijos. Kaip bus, taip."

REKLAMA

Kitose Kauno poliklinikose – tas pats. Eilės nemąžta, pacientai reketuojami kaip ir anksčiau.

Pagrūmojo ir pamiršo

Šios problemos puikiai žinomos Seimo Sveikatos reikalų komitetui, kuris dar pernai gruodį apsilankė keliose sostinės poliklinikose ir galų gale praregėjo. Buvo konstatuota, kad ligoniams tenka ilgai laukti vizito pas gydytoją, netobula kompensuojamųjų vaistų išrašymo tvarka, neteisėtai imami pinigai už paslaugas ir kt. Komiteto vadovas žadėjo rimtas permainas pacientų labui. Tuo viskas ir baigėsi.

Iš Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo tikėjomės išgirsti, kokių veiksmų imtasi prieš nesibaigiančią medicinos įstaigų savivalę, tačiau parlamentaras neišgirdo telefono skambučio. Jo pavaduotojas Jonas Juozapaitis irgi nelabai ką galėjo pasakyti. “Na, po to išvažiuojamojo posėdžio kalbėjome komitete apie tai, kėlėme tas problemas, aiškinomės, – nedrąsiai rinko žodžius Seimo narys. – Ir dėl ilgų eilių poliklinikose, ir dėl vaistų išrašymo tvarkos. Konkrečiai tai turbūt nieko nepriimta. Atrodo, komiteto pirmininkas surašė visas tas pastabas ir sveikatos ministerijai išsiuntė."

REKLAMA

Pokyčių į gerą pusę dar nejaučiame

Eglė Kvedaraitė, Pacientų organizacijų atstovų tarybos narė:

Nors jau keli mėnesiai praėjo po Seimo Sveikatos reikalų komiteto narių išvažiuojamojo posėdžio, aplankant poliklinikas ir konstatuojant, kad būtina spręsti pacientų greitesnio aptarnavimo, eilių mažinimo, paslaugų prieinamumo problemas, kol kas, deja, jokių realių pokyčių pacientai nejaučia. Kiek tenka bendrauti su pacientais, jie skundžiasi tomis pačiomis bėdomis, kaip ir anksčiau: anksčiau reikėjo laukti ilgose eilėse – ir dabar tas pats; kaip trūko gydytojų – taip ir trūksta; kaip mokėjo pacientai už kai kurias medicinos paslaugas, kurios turi būti suteikiamos nemokamai, taip iki šiol moka. Gal ir nedidelis toks laiko tarpas – trys mėnesiai, bet man asmeniškai neteko girdėti, kad komiteto nariai būtų ėmęsi konkrečių priemonių iškeltoms problemoms spręsti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suprantama, medicinos įstaigos išgyvena ne geriausius laikus, bet, kita vertus, ir žmonėms Lietuvoje labai sunku. Šitiek daug bedarbių, atlyginimai sumažėję. O jei susirgus dar reikia ir už tyrimus susimokėti iš gaunamos nedidelės pašalpos – atleiskite, bet tai jau nežmoniška.

Blogiausia, kad tokią tvarką įveda medicinos įstaigos administracija, o kenčia gydytojai. Jie pacientų akyse ir lieka kalčiausi. Taip supriešinami medikai su pacientais. Nuo to visiems dar blogiau. O padėtį taisyti niekas nesiima.

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų