REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po metų pertraukos į Lietuvos kino padangę grįžta nacionaliniai apdovanojimai „Sidabrinė gervė“. Kokia bus ceremonija? Kokie muzikiniai pasirodymai stebins žiūrovus? Kaip atrodys apdovanojimų ceremonija karantino metu?

Po metų pertraukos į Lietuvos kino padangę grįžta nacionaliniai apdovanojimai „Sidabrinė gervė“. Kokia bus ceremonija? Kokie muzikiniai pasirodymai stebins žiūrovus? Kaip atrodys apdovanojimų ceremonija karantino metu?

REKLAMA

Apie tai pokalbis naujienų portalo tv3.lt studijoje su „Sidabrinės gervės“ apdovanojimų ceremonijos scenarijaus autore ir režisiere Jurga Klimaite-Riebling.

Lapkričio 22 dieną, 19.30 val. TV3 televizija rodys nacionalinius kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė”.

Šių prestižinių apdovanojimų amžininkai prisimena tiek smagių, tiek jau istorinių faktų iš visų ankstesnių apdovanojimų, kurie AVAKA iniciatyva imti rengti dar 2008 metais, rašoma pranešime spaudai.

Pirmieji apdovanojimai „Sidabrinė gervė” įvyko Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Ceremonijos vedėjais tapo fantastiški aktoriai – Nelė Savičenko ir Vladas Bagdonas. Šių metų „Sidabrinės gervės” organizatoriai užsimena, kad šis duetas vėl gali susitikti ant scenos.

REKLAMA
REKLAMA

Iš viso iki šių metų buvo įteiktos 153 „Sidabrinės gervės” statulėlės, 10 „Sidabrinės gervės kiaušinių”, skiriamų už geriausius studentų darbus ir 13 „Auksinių gervių”, teikiamų už viso gyvenimo nuopelnus lietuviškam kinui.

REKLAMA

2008 metais „Auksine gerve” buvo apdovanoti iškart net trys lietuviško kino metrai. Vienas jų – „Herkaus Manto” ir daugelio kitų nepamirštamų filmų režisierius Marijonas Giedrys. 2011 metais jis iškeliavo Anapilin, o režisieriaus laidotuvės įvyko tą pačią dieną, kaip ir lietuviško kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė 2011” ceremonija.

Šviesaus atminimo „Auksinės gervės” laureatė Gražina Balandytė yra pati vedusi „Sidabrinės gervės” ceremoniją, drauge su jaunesniuoju kolega Ramūnu Rudoku. Tai vyko sostinės Teatro arenoje (dabar – gyvenamųjų namų kvartalas) 2010 metais. Tuomet 72-ejų G. Balandytė buvo vyriausia „Sidabrinės gervės” vedėja ir viena smagiausių.

REKLAMA
REKLAMA

Kino apdovanojimams „Sidabrinė gervė” yra sukurtas specialus himnas. Žodžių autorius – Marijonas Mikutavičius, kompozitorius – Andrius Borisevičius. Šis himnas skamba kasmet, bet vis kita forma. Jį yra atlikęs žinomų aktorių sikstetas, „Ąžuoliuko” choras su solistais Edmundu Seiliumi ir Kristina Zmailaite priešaky, Donato Katkaus vadovaujamas Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, Saulius Petreikis himną sugrojo airiška fleita.

Maestro Donatas Katkus pateko į „gervių” istoriją ir dėl netikėto akibrokšto – 2017 metų ceremonijoje jis pasirodė ant scenos, vilkėdamas kino epopėjos „Žvaigždžių karai” personažo Darto Veiderio kostiumą ir šalmą, o orkestrui dirigavo šviečiančiu kardu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iškilmingos kino apdovanojimų ceremonijos teikėju yra buvęs ir Jo Ekscelencija Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda. Tuometinis finansų analitikas 2011 metais teikė „Sidabrinę gervę” kino dailininkui Galiui Kličiui. „Kūryba negailestinga: talento ir meistriškumo reikalauja besąlygiškai, kaip mokesčių inspekcija”, – ant scenos kalbėjo G. Nausėda.

Viena įspūdingiausių visų laikų „Sidabrinės gervės” laureatų padėkos kalbų buvo pasakyta geriausio 2011 metų aktoriaus Andriaus Bialobžeskio. Jis sakė: „Kino akademijos balsuotojų dėka pakilėtas iki šventojo Pranciškaus, glausdamas prie širdies šį vilties paukštį, visų pirma norėčiau pasveikinti visus

REKLAMA

Lietuvos kino kūrėjus, kurie nepaisant totalaus Lietuvos kultūros genocido, savo vėliavą laiko aukštai, oriai ir garbingai, ir lieka ištikimi savo pašaukimui – kurti kiną. (...) Ir kaip esu pratęs tokiais atvejais, norėčiau pasiųsti į dangų dėžę ekskliuzyvinio šampano Kazimierai Kymantaitei. Debesyse gyvena daug man artimų žmonių, o baba Kazė žinos, ką pasikviesti į puotą.”

Sidabrinės gervės” statulėlė ir pati yra „vaidinusi” kine. Pirmą kartą plačiajame ekrane ji buvo parodyta režisieriaus Emilio Vėlyvio filme „Zero II” – epizode, kuriame nušaunamas a.a. Vytauto Šapranausko personažas. Vėlyvis „gervę” tuomet pasiskolino iš savo kolegos.

REKLAMA

„Sidabrinės gervės” evoliuciją gerai iliustruoja jaunosios kartos menininkė Marija Kavtaradzė: ji yra gavusi du „Sidabrinės gervės kiaušinius” – vieną už filmą „Man dvim keli", kitą – už „Paskutinis žmogus, su kuriuo aš kalbėjau" (kartu su Marija Stonyte). Vėliau M. Kavtaradzė apdovanota „gerve” už filmo „Šventasis” scenarijų (kartu su Tekle Kavtaradze ir Andriumi Blaževičiumi), o šiemet net 8-iose „Sidabrinės gervės” nominacijose varžosi jos režisuotas ilgametražis vaidybinis filmas „Išgyventi vasarą”.

Šiais metais prestižinės statulėlės bus teikiamos už 2019-2020 metų kino darbus. Daugiausiai nominacijų pelnę filmai: 12 – „Nova Lituania” (rež. Karolis Kaupinis), 9 – „Nematoma” (rež. Ignas Jonynas), po 8 – „Išgyventi vasarą” (rež. Marija Kavtaradzė) ir „Izaokas” (rež. Jurgis Matulevičius), po 5 – „Sutemose” (rež. Šarūnas Bartas) ir „Širdys” (rež. Justinas Krisiūnas).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų