REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Tokius asmenis, kaip Andersas Breivikas, Norvegijoje išžudęs beveik 100 žmonių, Lietuvos pareigūnai vadina „vienišais vilkais“. Manoma, kad tokių apstu ir Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA

Po kraupių įvykių Norvegijos saloje specialiosios tarnybos labiau ėmėsi kontroliuoti kraštutinių pažiūrų, ekstremistinių organizacijų ir pavienių asmenų veiklą Lietuvoje.

REKLAMA

Pastaruoju metu stebimi pavienių kraštutinių pažiūrų asmenų ryšių su Europos ekstremistinėmis organizacijomis ir judėjimais plėtimaisi. Tačiau atsiranda ir pavienių asmenų, kurių išpuolius būtų galima priskirti teroristiniams.

Policijos pareigūnai jau susidūrė su tokiu asmeniu, kuomet pasikėsinta susprogdinti sostinės Konstitucijos prospekte esantį „Swedbank“pastatą.

Paskendęs skolose 48 metų verslininkas Janas Kurickis pagamino sprogmens imitaciją ir pagrasino, jog pastatas sprogs, jeigu jam neduos pusės milijono litų.

REKLAMA
REKLAMA

Prokuratūra ketina kreiptis į teismą prašydami atlikti J. Kurickiui psichiatrijos ekspertizę.

Internetas - virtualios nusikalstamos veiklos ir kurstymo šaltinis

Policijos pareigūnai, dirbę įvykio vietoje, teigė, jog tokių asmenų, kaip J. Kurickis, gali atsirasti kiekvieną dieną: „Internetas sklidinas įvairiausių pamišėliškų idėjų, samprotavimų. Tai blogis, kuris atneša tragediją. Dėl interneto 14-metis nužudė 13-metę, atvykusią į pirmą pasimatymą gyvenime. Virtualioje erdvėje siautėja maniakai, sukčiai, netgi virtualūs ekshibicionistai, yra receptų, kaip pagaminti bombas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot pareigūnų, prižiūrinčių virtualią erdvę, taip vadinamų „vienišų vilkų“, planuojančių ir rengiančių teroristinius aktus, yra labai daug.

J. Kurickis taip pat pasinaudojo elektroniniu paštu, žudikas Norvegijoje skleidė internete grasinimus ir manifestus.

Saugumo priemonės - valstybės paslaptis

Policijos pareigūnai teigė nenorį atskleisti, kokių priemonių imtąsi šiuo metu: „Tai yra valstybės paslaptis, tačiau rizikos grupei priskirti asmenys stebimi. Žinoma, sudėtingiau yra su turinčiais psichikos sutrikimų, mat jų elgesys yra neprognozuojamas“.

REKLAMA

„Vienišų vilkų“ bei ekstremistinių pažiūrų organizacijų  veiklą stebi ir Valstybės saugumo komitetas, Krašto apsaugos ministerijos 2-asis departamentas.

Kaip pranešė atstovai Valstybės saugumo komitete (VSD),  lietuviai glaudžiai bendradarbiauja su Norvegijos saugumo tarnyba – operatyviai keičiasi informacija, tikrina A. Breiviko sąsajas su Lietuva.

Tačiau, siekiant nepakenkti Norvegijos vykdomam tyrimui, VSD jokios informacijos pateikti visuomenei negali.

Šiuo metu, anot atstovo, VSD nemato išaugusios ekstremistinių organizacijų ar pavienių, radikalias pažiūras deklaruojančių asmenų grėsmės Lietuvos saugumui.

REKLAMA

Pagal savo kompetenciją VSD stebi kraštutinių pažiūrų, ekstremistinių organizacijų ir pavienių asmenų veiklą Lietuvoje.

Vieniši vilkai - pavojus visuomenei

Vadinamoji  “vienišo vilko" taktika, kai teroristinį aktą planuoja, rengia ir vykdo vienas asmuo, Europos saugumo tarnyboms kelia vis didesnį susirūpinimą. Šią taktiką propaguoja tiek įvairios, nepaisant ideologijos, ekstremistinės grupuotės, tiek paskiri, nepriklausantys grupėms ar judėjimams teroro aktų planuotojai.

“Vienišo vilko" taktika yra veiksminga dėl to, kad pavienis asmuo nekelia įtarimų, nėra jokių motyvų imti jį sekti, tikslinga veikla jis užsiima ne palaikydamas socialinius ryšius ir viešai demonstruodamas įsitikinimus, bet visiškai privačioje erdvėje. Saugumo tarnyboms tokius asmenis yra itin sunku identifikuoti ir užkardyti jų veiklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokius galimus asmenis gali pastebėti, įvertinti ir įspėti apie jų galbūt keistą kitų žmonių atžvilgiu elgesį, agresiją, netoleranciją kaimynai, bendradarbiai, artimieji.

VSD atkreipia dėmesį, kad prevenciškai kovojant su pavieniais, kartais ir nesusisaisčiusiais su jokia ekstremistine grupe asmenimis, itin svarbi tampa visuomenės pagalba. Atidumas šalia esančiam, dėmesys, psichologinis pastabumas gali tapti svarbia priemone užkertant kelią labai žiauriems nusikaltimams.

Kiek Lietuvoje yra tokių asmenų, neskelbiama.

Musulmonai taikūs ir geranoriški

VSD atstovas negalėjo atsakyti, ar šiuo metu kontroliuojama musulmoniškų organizacijų, veikiančių mūsų šalyje, veikla: „Mes negalime pasakyti, ką atliekame, tai vidinis tarnybos reikalas“.

REKLAMA

Tautinių bendrijų departamento pirmininkas Irmantas Melianas teigė, jog musulmonai Lietuvoje gyvena jau beveik 600 metų. Vivulskio g. yra įsikūrusi jų organizacija Musulmonų sunitų dvasinis centras, kuris yra oficialiai registruotas.

„Kadangi Vilnius vienintelis neturi mačetės, pamaldos vyksta šiame pastate. Ši organizacija yra saugi, niekam pavojau nekelia“, - tikino I. Melianas.

Pasak jo, mūsų šalyje arabų yra labai nedaug, veikia libaniečių bendruomenė, keli asmenys iš Sirijos, keli afganistaniečiai, tačiau pastarieji keliauja toliau ir Lietuvoje neužsibūna.

Kaip teigia policijos pareigūnai, daugiau nerimo kelia vietiniai neonacistai ir ekstremistai nei taikūs Lietuvos musulmonai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų