• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmą kartą Lietuvoje - filmų apie budizmą festivalis „Budos kine“

2010 m. vasario 18 – 24 dienomis Tibeto kultūrinio ir dvasinio palikimo išsaugojimu besirūpinanti asociacija „Tibeto kultūros namai“ vilniečius kviečia į pirmą kartą Lietuvoje rengiamą dokumentinių ir vaidybinių filmų apie budizmą festivalį „Budos kine“, kurio programoje – 7 premjeros, debatai su filmo „Senovės Tibeto beieškant“ režisieriumi Thomu Schmidtu bei pažintinės paskaitos apie budizmą.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniuje festivalis vyks vasario 18- 24 d. kino teatruose „Pasaka“ ir „Skalvija“. Vėliau festivalis persikels į Kauną, Šiaulius, Panevėžį ir Klaipėdą.

REKLAMA

Asociacijos „Tibeto kultūros namai” vadovės Karolinos Levanaitės teigimu, festivalio filmai suskirstyti į tris programas: „Budizmas Vakaruose: Rytų išmintis šiuolaikiniame gyvenime“, „Kelionės į Rytus“ ir „Tibeto akimirkos“, siekiant kuo išsamiau pristatyti budizmo vertybes, istoriją ir plėtrą Vakaruose.

„Festivalio žiūrovai pamatys dokumentinius filmus, atskleidžiančius viršlaikę budizmo mokymų prasmę, paaiškinančius šiuolaikiškų žmonių susidomėjimą budizmu bei pristatančius budizmo kelią į Vakarus. Vaidybiniai filmai jaudina tibetiečių kasdieninio gyvenimo detalėmis“, - sako asociacijos vadovė.

REKLAMA
REKLAMA

15 metų budizmą praktikuojantis Thomas Schmidtas apie savo filmą sako: „Mano sutikti jogai ir tai, ką pamačiau, toli gražu neatitinka mūsų nusistovėjusio supratimo apie tai, kaip viskas yra iš tiesų”.

Pagrindinės festivalio programos „Budizmas Vakaruose: Rytų išmintis šiuolaikiniame gyvenime“ filmai atskleidžia istorinį lūžį 2500 metų religijoje. Prasidėjus komunistinės Kinijos okupacijai, Tibete buvo uždrausta praktikuoti budizmą, sugriauti tūkstančiai vienuolynų, žuvo milijonai žmonių. Tibeto lamos suprato, kad nebegali išsaugoti budizmo mokymų Tibete, todėl nusprendė perduoti juos vakariečiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dokumentiniai filmai „Skaidrusis Lama“ bei „Budizmas šiuolaikiniame pasaulyje“ pristato vakarietiškojo budizmo veidą. Filmai pasakoja apie du lamas: butanietį Lopon Tsečiu Rinpočę ir daną Olę Nydalą – pirmąjį europietį lamą Karma Kagju tradicijoje bei jų abiejų veiklą Vakaruose, taip pat jų mokinius, atradusius praktiškąjį budizmo požiūrį ir metodus.

REKLAMA

„Tobulo mokytojo žodžiai“ pasakoja apie Lamą Dzongsar Kjentse Norbu – vieną garsiausių Njingma tradicijos mokytojų, Bernardo Bertolucci konsultantą kuriant „Mažąjį Budą“, aistringą futbolo sirgalių, charizmatišką filmų kūrėją, pasaulio pilietį. Kiekviename žingsnyje jis griauna mokinių įsivaizdavimus apie tai, koks turi būti budistų lama. Filme pasirodo Bernardo Bertolucci, Stevenas Seagalas bei Keanu Reevesas. „Prabusk! Kelyje su Dzen meistru” – tai Dzen meistro Seung‘o Sahn’o mokymų dokumentika, kurioje jis su žaisminga energija pristato Dzen mokymų esmę.

REKLAMA

Programos „Kelionės į Rytus” filmai pasakoja apie Azijos tyrinėjimus. Filmo „Tibetiečių žinia: budizmas” režisierius Arnaud Desjardin buvo vienas pirmųjų vakariečių, pradėjusių keliauti po Aziją septintajame dešimtmetyje. 1964-1965 m. jam pavyko nufilmuoti unikalią dokumentiką apie Tibeto budizmą ir įvykius po okupacijos.

Programoje „Tibeto akimirkos” – trys meniniai filmai, atskleidžiantys tibetiečių gyvenimo momentus. Filmus „Išdykę vienuoliai” ir „Keliautojai ir magai” sukūrė ne profesionalus režisierius, o budistų lama, B. Bertolucci draugas ir „Mažojo Budos” konsultantas Dzongsar Kjentsė Norbu („Tobulo mokytojo žodžiai”). Filmas kurtas be konkretaus scenarijus ar profesionalių aktorių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Išdykę vienuoliai” pasakoja apie aistringus futbolo sirgalius vienuolius, kuriančius planus, kaip į vienuolyną atsigabenti televizorių ir pasižiūrėti pasaulio taurės finalą. „Keliautojų ir magų” herojus – mažo kaimelio valdininkas svajoja pasprukti į Ameriką, tačiau atsiduria visiškai kitokioje kelionėje. Eric Vali režisuotas filmas „Himalajai” atskleidžia mažo kalnų kaimelio, kurio gyventojų verslas verčia juos nuolat leistis į pavojingas keliones per kalnus, gyvenimą.

REKLAMA

Papildomoje festivalio programoje – paskaitos apie budizmą šiuolaikiniame pasaulyje, Eglės Rašimaitės pasakojimas apie įspūdžius iš kelionių po Indiją ir Nepalą bei gyvenimą budistų vienuolynuose, Ryčio Juozapavičiaus moderuojama diskusija „Taikomasis Dzen“ apie iššūkius surasti Vidurio Kelią kasdieniniame gyvenime, kuomet esame blaškomi skirtingų įsitikinimų ir stokojame mąstymo „laimėkime kartu“ bei paprasčiausios pagarbos kitokiai nuomonei. Kino teatro „Pasaka” vestibiulyje veiks fotografijų paroda bei informacinis centras.



Festivalio „Budos kine“ filmai:

REKLAMA

1.    „Tobulo mokytojo žodžiai”

    Premjera Lietuvoje

„Words of my perfect teacher“

Filmo režisierius: Lesley Ann Patten

Žanras: Dokumentinis

Šalis: Kanada

Sukūrimo metai: 2003

Trukmė: 103 min.

Amžiaus cenzas: T

Filmas seka trijų viršlaikės išminties ieškančių mokinių kelią nuo futbolo Pasaulio taurės Vokietijoje iki mistinės kalnų karalystės Butano. Savo kelyje jie bando pavyti... mokytoją. Futbolo fanas, charizmatiškasis filmų kūrėjas, pasaulio pilietis Dzongsar Kjentsė Norbu - vienas garsiausių pasaulyje budizmo mokytojų. Kiekviename žingsnyje jis griauna mokinių įsivaizdavimus apie tai, koks turi būti budistų lama. Filme pasirodo Bernardo Bertolucci, Stevenas Seagalas, skamba Stingo muzika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2.    „Budizmas šiuolaikiniame pasaulyje”

    Premjera Lietuvoje

„Buddhism in the modern world“

Filmo režisierius: Henrik Nielsen

Žanras: Dokumentinis

Šalis: Danija

Sukūrimo metai: 2006

Trukmė: 46 min.

Amžiaus cenzas: T

Dokumentinis filmas apie Tibeto budizmo integraciją į vakariečių pasaulį, bylojantis apie budizmo principų aktualumą ir praktinį jų pritaikymą šiuolaikinio žmogaus gyvenime. Filmo veikėjai - Danijoje gyvenantys Lamos Olės Nydalo mokiniai pasakoja apie savo gyvenimą, meditaciją ir budizmo mokymų studijas.

REKLAMA

3.    „Skaidrusis Lama”

„Transparent lama“

Filmo režisierius: Anna Novikova

Žanras: Dokumentinis

Šalis: Rusija

Sukūrimo metai: 2006

Trukmė: 65 min.

Amžiaus cenzas: T

Dokumentinis filmas apie butanietį Lamą Lopon Tsečiu Rinpočę. Nepertraukiamame egzistencijos sraute mūsų gyvenimą galima palyginti su vandens lašu vandenyne. Mes taip užsiėmę savo reikalais, kad net nesusimąstome apie tikrąsias vertybes. Tačiau, sutikus mokytoją, gyvenimas gali pasikeisti visiems laikams. Toks mokytojas buvo Lopon Tsečiu.

REKLAMA

4.    „Senovės Tibeto beieškant”

„Looking for Ancient Tibet“

Premjera Lietuvoje

Filmo režisierius: Thomas Schmidt

Žanras: Dokumentinis

Šalis: Vokietija

Sukūrimo metai: 2007

Trukmė: 76 min.

Amžiaus cenzas: T

Operatorius Thomas Schmidt ir tibetologė Marija Przyjemska, keliaudami po į Rytų Tibetą, ieškojo miesteliuose, kaimeliuose bei kalnų olose gyvenančių garsiųjų jogų, perpratusių tikrąją visų reiškinių prigimtį. Jiems pavyko pasiekti vietas, dabar neprieinamas nei turistams, nei žurnalistams. Dokumentinėje juostoje gausu nuostabių Himalajų vaizdų, vienuolynų, jogų meditacijos vietų, joje užfiksuotos ypatingos meditacijos praktikos. Po filmo įvyks diskusija su jo kūrėjais.

REKLAMA
REKLAMA

5.    „Keliautojai ir magai”

„Travellers and magicians“

Premjera Lietuvoje

Filmo režisierius: Khyentse Norbu

Vaidina: Tsewang Dandup, Sonam Lhamo, Lhakpa Dorji, Deki Yangzom, Sonam Kinga

Žanras: nuotykinė drama

Šalis: Butanas

Sukūrimo metai: 2003

Trukmė: 108 min.

Amžiaus cenzas: T

Dar vienas budistų Lamos Dzongsar Kjentsė Norbu filmas. Jaunas valdininkas Dondunas dirba tarnautoju mažame Butano kaimelyje. Gyvenimas užkampyje Donduno visiškai nedomina, jis trokšta kuo greičiau išvykti į savo svajonių šalį - Ameriką. Tam, kad gautų vizą, jis iškeliauja į Tchimpku. Pakeliui Dondunas sutinka prekeivį, vienuolį, girtuoklį, pardavėją ir jo gražuolę dukrą. Kad keleiviai nenuobodžiautų, vienuolis jiems pasakoja istoriją apie du brolius...

6.    „Išdykę vienuoliai”

„The cup“

Filmo režisierius: Khyentse Norbu

Vaidina: Orgyen Tobgyal, Neten Chokling, Jamyang Lodro, Lama Chonjor, Lama Godhi, Thinley Nudi, Kunsang

Žanras: Komedija

Šalis: Bhutan/Australia

Sukūrimo metai: 1999

Trukmė: 93 min.

Amžiaus cenzas: T

Aistros verda ne tik Pasaulio futbolo čempionate, bet ir mažame budistų vienuolyne Indijoje. Norėdami stebėti varžybas, trys jauni vienuoliai vakarais slapta ištrūksta į kaimynystėje esantį kaimelį, kuriame yra televizorius. Sučiuptiems “nusikaltimo vietoje”, jiems gresia būti išmestiems iš vienuolyno, o išsigelbėjimas ateina iš ten, iš kur jo niekas nesitiki. Filme nėra profesionalių aktorių, todėl galima tiesiogiai susipažinti su tikrais budistais – nuoširdžiais ir atvirais.

REKLAMA



7.    „Himalajai”

„Hymalaya“

Premjera Lietuvoje

Filmo režisierius: Eric Valli

Vaidina: Thilen Lhondup, Gurgon Kyap, Lhakpa Tsamchoe, Karma Wangel, Karma Tensing, Labrang Tundup, Jampa Kalsang Tamang

Žanras: Nuotykinė drama

Šalis: Prancūzija, Didžioji Britanija, Šveicarija, Nepalas

Sukūrimo metai: 1999

Trukmė: 108 min.

Amžiaus cenzas: T

Mažo Tibeto kaimelio gyventojai kasa druską ir gabena ją per apsnigtus kalnus. Senasis vadas, kelionėje netekęs sūnaus, neketina užleisti pozicijų naujajam lyderiui. Jaunieji vyrai, kartu su storžieviu vedliu, leidžiasi į kelionę, nesulaukę palankiosios, būrimu nustatytos dienos. Žilojo vadovo vedami vyresnieji nutaria laikytis tradicijų. Didingi kalnai tyliai lydi dvi vilkstines. Juosta gyvai perteikia pavojingos kelionės įtampą, atšiaurią Himalajų gamtą ir tokius pat žmonių principus...

8.    „Tibetiečių žinia: budizmas”

„Le Message des Thibeteins: „Le Bouddhisme“

Premjera Lietuvoje

Filmo režisierius:  Arnaud Desjardin

Žanras: Dokumentinis

Šalis: Prancūzija

Sukūrimo metai: 1964

Trukmė: 66 min.

Amžiaus cenzas: T

Režisierius Arnaud Desjardin - vienas pirmųjų vakariečių, septintajame dešimtmetyje pradėjusių keliauti po Aziją. 1964-1965 m. jam pavyko nufilmuoti unikalius kadrus apie Tibeto budizmą ir įvykius po okupacijos. Šis filmas -  viena geriausių dokumentinių juostų apie Tibeto budizmą. Jo autorius pristato žiūrovams budizmo filosofiją ir praktiką. Juostoje užfiksuoti svarbiausi visų keturių pagrindinių Tibeto budizmo mokyklų lamos: XIV Dalai Lama, XVI Karmapa ir kt.



9. 
   „Prabusk! Kelyje su Dzen meistru”

“Wake up! On the Road with a Zen Master “

Premjera Lietuvoje

Filmo režisierius: Brad Anderson

Žanras: Dokumentinis

Šalis: JAV

Sukūrimo metai: 1992

Trukmė: 54 min.

Amžiaus cenzas: T

REKLAMA

„Prabusk! Kelyje su Dzen meistru” – tai Dzen meistro Seung‘o Sahn’o mokymų dokumentika, kurioje jis su žaisminga energija pristato Dzen mokymų esmę. „Prabusk!” - ne tik išskirtinis neįprasto ir provokuojančio mokytojo portretas, bet ir įvadas į šiuolaikiškąjį Dzen budizmą, pateikiamas mokytojo kelionės po Europą metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų