REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pinigus piešia, skalbia, o po to plėšo

Į banką moteris atėjo su, įtariama, padirbtais eurais. Apie vienur kitur pasirodančius galbūt netikrus pinigus Panevėžyje seniai girdėta. Kaip teigia Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimų biuro Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus tyrėjas Bronius Tijūnaitis, prieš keletą metų kilusi padirbtų pinigų banga jau atslūgusi, dabar įtartini banknotai mieste pasirodo vos kartą per metus. Tačiau šį kovą įtartinų pinigų atvejai Panevėžyje pasitaikė du.

REKLAMA
REKLAMA

Trys šimtai eurų

Kovo 13 dieną Danske banko Panevėžio filialo, esančio J. Basanavičiaus gatvėje, klientų vadybininkė policijai pranešė, kad 62 metų panevėžietis pateikė įtartiną 200 litų kupiūrą, kuri gali būti padirbta. B. Tijūnaitis sako, kad atlikus tyrimą paaiškėjo, jog banknotas buvo tikras – tiesiog jis į banką pateko po to, kai buvo išskalbtas.

REKLAMA

Kitas atvejis, pasak tyrėjo, atrodo, nebus toks paprastas. Kovo 21 dienos vidurdienį į Savitiškio gatvėje esančią bendrovę „Medicinos bankas“ atėjusi 32 metų panevėžietė pateikė pakeisti, įtariama, padirbtas šešias kupiūras po 50 eurų. Pinigai iš jos buvo paimti, iškviesta policija.

Šiuo metu Ekonominių nusikaltimų skyriaus tyrėjas, kol vyksta tyrimas, nieko daugiau atskleisti negali. Aiškinamasi, kaip ir iš kur pinigai pateko pas juos bankui pateikusią moterį ir ar ji žinojo, jog pinigai gali būti padirbti.

REKLAMA
REKLAMA

Dažniau turguose

Tyrėjas sako abejojantis, ar žinodami, jog pinigai padirbti, žmonės juos ryžtųsi nešti į banką, kur beveik neabejotinai tiesa bus išaiškinta.

B. Tijūnaitis pasakoja, kad kai prieš keletą metų buvo plūstelėję padirbti pinigai, daugiausia jais būdavo atsiskaitoma turguose, parduotuvėse. Pagavus pirkėjus su netikrais banknotais, aiškinantis, siūlo galas dažnai vesdavo į didžiuosius šalies miestus – Klaipėdą, Vilnių.

Prieš kelerius metus Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro pareigūnai, bendradarbiaudami su Europolo ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnais, buvo sulaikę keturis įtariamuosius ir rado pas juos bei paėmė 15 tūkstančių netikrų eurų. Visi jie buvo 50 eurų nominalo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Litai – po šimtą

Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos Pinigų gamybos organizavimo ir ekspertizės skyriaus vyriausiasis specialistas Algimantas Sodeika teigia, kad pernai šalyje buvo užfiksuotas 621 banknotas padirbtų litų. 2011 metais užfiksuota 619 banknotų. Daugiausia tarp padirbtų pinigų buvo 100 litų nominalo, antrojoje vietoje – 20 litų nominalo banknotų.

„Esame suskaičiavę, kad teorinė galimybė Lietuvos gyventojui gauti padirbtą lito banknotą yra kartą per 1500 metų, o eurą – per 600 metų. Ši statistika byloja, kad eurai padirbinėjami dažniau“, – sako A. Sodeika.

REKLAMA

Pernai Lietuvos banko kasose pakeistos kelios dešimtys litų banknotų, kurių nebegalima naudoti apyvartoje po išskalbimo. Tenka keisti į gerus ir suplėšytus, kai būna tik dalis banknoto, ir supelijusius, sudegusius banknotus.

Pasak A. Sodeikos, pakeičiami tik tie pinigai, kuriems gali būti taikomos Lietuvos Respublikos pinigų mokumo požymių nustatymo ir susidėvėjusių bei sugadintų pinigų keitimo taisyklės.

Jeigu pinigo sugadinimas nekelia abejonių, jis pakeičiamas iš karto. Kai kasininkui kyla neaiškumų dėl pinigo mokumo, pakeitimo greitis priklauso, kur sugadintas pinigas pristatomas. Greičiausiai pakeičiama ar nepakeičiama, jeigu pinigas nemokus, kai sugadinti pinigai pristatomi į Lietuvos banką Vilniuje. Pristačius kitur užtrunka pinigų gabenimas į Lietuvos banko Kasos departamento Pinigų ekspertizės skyrių.

REKLAMA

Mokumo taisyklėse nurodyta, kad sugadinti pinigai privalo būti nemokamai keičiami Lietuvos banke ir komerciniuose bankuose arba išsiunčiami ekspertizėn į Lietuvos banką. Lietuvos banko kasos yra Vilniuje ir Kaune.

Vyriausiojo specialisto teigimu, pinigai neturi nustatyto galiojimo laiko. Iš apyvartos jie išimami ir sunaikinami, kai susidėvi – susitepa, susitrina, suplyšta ir t. t. Mažų nominalų, 10, 20 litų, banknotai apyvartoje vidutiniškai išbūna iki metų, o didesnių – 100, 200, 500 litų – iki kelerių metų.

Neįtaria, ką turi

Bendrovės SEB banko Ryšių su žiniasklaida vadovas Arvydas Žilinskas sako, kad atvejai, kai banke bandoma pasikeisti padirbtus pinigus ar jais sumokėti, reti – dažniausiai pasitaiko atvejų, kai žmonės net neįtaria, kad jie atnešė padirbtą banknotą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paėmus netikrą pinigą klientas informuojamas, kad banknotas bus negrąžinamas, o apie faktą pranešama policijai.

Banko atstovas primena: susidėvėjusius ar kitaip sugadintus pinigus banke galima nemokamai pasikeisti arba jais atsiskaityti, jeigu banknotai yra sutepti, prirašinėti, pripiešti, suplyšę, perplėšti ar kitaip sugadinti, taip pat jeigu banknote yra išlikę ne mažiau kaip trys ketvirtadaliai vientiso ploto bei vienas serijos ir vienas numerio užrašas.

Atsiskaityti negalima, tačiau nemokamai pasikeisti banknotus įmanoma tuomet, kai yra išlikę mažiau kaip trys ketvirtadaliai banknoto, bet daugiau kaip pusė vientiso ploto bei vienas serijos ir vienas numerio užrašas arba pusė banknoto, kuriame yra abu serijos ir numerio užrašai, nominalo skaičius ir vandens ženklas. Banknotai nekeičiami ir jais negalima sumokėti tuomet, kai įtariama, kad jie padirbti, sutepti specialiais, naudojamais apsaugai nuo vagystės dažais, smarkiai sugadinti ar abejojama dėl jų mokumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų