REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, atsakingi ministerijos pareigūnai susitiko su Pieno gamintojų asociacijos tarybos atstovais aptarti aktualiausias sektoriaus problemas bei klausimus, iškeltus vasario mėnesį Prienuose vykusiame Pieno gamintojų suvažiavime, praneša Žemės ūkio ministerija.  

REKLAMA
REKLAMA

Ministras akcentavo, kad Vyriausybė rado lėšų papildomoms nacionalinėms tiesioginėms išmokoms. Papildomos nacionalinės tiesioginės išmokos (87 ct/t) už pieną bus mokamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų, skirtų Žemės ūkio ministerijai, neviršijant 121 mln. litų. „Pernai tiesioginės išmokos buvo mokamos spalio mėnesį. Šiemet Vyriausybė, suprasdama sudėtingą situaciją pieno sektoriuje, nutarė išmokas pieno gamintojams pradėti mokėti liepos mėnesį. Tam belieka sulaukti Europos Komisijos sprendimo, kurį numatoma priimti liepos 23 d.“, – pabrėžė ministras.

REKLAMA

K. Starkevičius teigė, kad įvertinant ekonominę situaciją šalyje, nerealu nustatyti minimalią ribinę 80 ct/kg bazinių rodiklių pieno supirkimo kainą, kaip buvo reikalaujama Pieno gamintojų suvažiavimo rezoliucijoje. Pieno gamintojai pritarė šiai ministro minčiai. Tačiau ministerija siekia kitais būdais pagerinti pieno gamintojų situaciją bei skatina tiesioginius pardavimus iš ūkių: sudarytos palankios sąlygas prekybai savos gamybos žemės ūkio produktais, patvirtintos Prekyviečių, prekiaujančių žemės ūkio ir maisto produktais, darbo taisyklės, supaprastinta tvarka prekybai turguje ir tiesioginiams pardavimams per Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos reikalavimus, patvirtintas Prekybos savos gamybos žemės ūkio ir maisto produktais viešose vietose rekomendacijų aprašas, sudarytos sąlygos pieno gamintojams tiekti pieną tiesiogiai prekybos tinklams. Pieno gamintojai džiaugėsi šiais ministerijos veiksmais pabrėždami, kad tiesioginiai pieno pardavimai iš automatų vyksta labai sklandžiai, prie jų nusidriekia pirkėjų, vertinančių šviežio pieno kokybę, eilės. Dabartinis galvosūkis pieno gamintojams – iš kur gauti pigesnės taros pieno produkcijai pilstyti.

REKLAMA
REKLAMA

Liepos 15 d. Europos Komisijai buvo pateiktas Kaimo plėtros 2007–2013 m. programos pakeitimų paketas susijęs su Bendrosios žemės ūkio politikos sveikatingumo patikros metu iškeltais iššūkiais, kurių įgyvendinimui Lietuvai yra skirtos papildomos lėšos – 77,460 mln. Lt. „Didžioji dalis šių lėšų bus skirtos pieno sektoriaus, tiek pirminio, tiek perdirbimo, restruktūrizavimui – 60,5 mln. Lt arba 78 % nuo skirtų lėšų. Tai didelė parama pieno sektoriui“, – teigė K. Starkevičius.

Pieno gamintojai prašė ieškoti būdų, kaip gaunamas pieno perdirbimo įmonių lėšas iš pieno produktų eksporto gražinamųjų subsidijų, intervencinių pirkimų sąžiningai paskirstyti tarp pieno gamintojų ir perdirbėjų. Kadangi tokios praktikos nėra nei vienoje ES šalyje ir tam nėra teisinių priemonių, buvo prieita prie nuomonės, kad tikslinga nuolat skelbti informaciją apie įmonių gaunamas lėšas iš ES rinkos reguliavimo priemonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suvažiavimo metu pieno gamintojai buvo iškėlę pasiūlymą reglamentuoti pieno kainos paskirstymo principą: 50% pieno kainos turi gauti pieno gamintojai, 50% – perdirbėjai ir prekybininkai. Ministerijos atstovai teigė, kad valstybės institucijos pagal galiojančius teisės aktus negali reguliuoti kainodaros ir ekonominių santykių tarp žemės ūkio produkcijos gamintojų, perdirbėjų ir prekybininkų. Kainodaros principų ir proporcijų tarp ūkio subjektų nustatymas reikštų netiesioginį kainų reguliavimą, kas ribotų ūkio subjektų galimybę laisvai elgtis rinkoje ir būtų vertinama kaip konkurencijos laisvės, kurią gina Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymas, ribojimas.

REKLAMA

Ministerijos nuomone, reikėtų įtvirtinti teisinį reguliavimą, kuris atitiktų situacijos rinkoje, mažmeninės prekybos įmonių ir tiekėjų santykių specifiką ir užtikrintų gerus verslo santykius tarp žemės ūkio produkcijos gamintojų, perdirbėjų ir prekybininkų. Tikimasi, kad būtent tokiu teisės aktu taps, kai Seimas priims, Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas.

Prašymui sugriežtinti atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją terminų vykdymo kontrolę ministras vienpusiškai pritarė bei pabrėžė, kad Seimo 2009 m. birželio 16 d priimtas Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymo pakeitimo  įstatymą, kuris įsigalios nuo š. m. spalio 1 d, padės labiau kontroliuoti šią vis dar nemažai keblumų keliančią sritį.

Pieno gamintojams priminta, kad jau visai netrukus jie galės naudotis lengvatinėmis paskolomis su mažesnėmis nei rinkoje palūkanomis iš rugpjūčio mėnesį startuosiančio ministerijos kuriamo Paskolų fondo. Susitikimo metu taip pat kalbėta ir apie galimybę į Kaimo plėtros 2007–2013 m. programą kaip  force majeure aplinkybę įtraukti ekonominę krizę. Tuomet būtų galima keisti reglamentines programos nuostatas ir sunkiu ekonominiu sunkmečiu netaikyti sankcijų įgyvendinantiems investicinius projektus ūkiams, kurie nevykdo įsipareigojimų, pvz. turi mažesnį gyvulių skaičių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų