REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

1999 metų gruodžio 20 dieną Vladimiras Putinas kreipėsi į Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) aukštus pareigūnus savo Lubiankos būstinėje netoli Maskvos Raudonosios aikštės, rašo foreignaffairs.com. Neseniai paskirtas 47 metų ministras pirmininkas, turėjęs FSB pulkininko leitenanto laipsnį, lankėsi Rusijos saugumo tarnybų pagerbimo šventėje.

1999 metų gruodžio 20 dieną Vladimiras Putinas kreipėsi į Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) aukštus pareigūnus savo Lubiankos būstinėje netoli Maskvos Raudonosios aikštės, rašo foreignaffairs.com. Neseniai paskirtas 47 metų ministras pirmininkas, turėjęs FSB pulkininko leitenanto laipsnį, lankėsi Rusijos saugumo tarnybų pagerbimo šventėje.

REKLAMA

„Užduotis įsiskverbti į aukščiausią valdžios lygį yra įvykdyta“, – tada šmaikštavo V. Putinas.

Buvę jo kolegos nusijuokė. Bet pokštas buvo iškrėstas Rusijai.

V. Putinas laikinuoju prezidentu tapo mažiau nei po dviejų savaičių. Nuo pat valdymo pradžios jis stengėsi stiprinti valstybę, kad atremtų posovietinio kapitalizmo ir nestabilios demokratizacijos chaosą. Tam, jo nuomone, buvo būtina patobulinti šalies saugumo tarnybas ir buvusius saugumo pareigūnus pavesti vadovauti svarbiems vyriausybės organams.

Tačiau pastaraisiais metais V. Putino požiūris pasikeitė. Vis dažniau biurokratija išstumia anksčiau dominavusias iškilias asmenybes. Ir kadangi Rusijos prezidentas atėjo pasikliauti šiomis biurokratinėmis institucijomis, kad sustiprintų savo kontrolę, jų galia, palyginti su kitais valstybės organais, išaugo. Tačiau tik vasarį, kai V. Putinas davė nurodymą pirmiausia pripažinti pasiskelbusių Donecko ir Luhansko respublikų nepriklausomybę, o po kelių dienų pasiųsti Rusijos karius į Ukrainą, paaiškėjo, kad naujasis saugumo aparatas visiškai perėmė valdžią.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmosiomis karo dienomis dauguma Rusijos valstybės šakų atrodė apakintos V. Putino ryžto įsiveržti, o kai kurie žymūs pareigūnai net abejojo sprendimo išmintimi, kad ir kaip bijotų. Tačiau po kelių savaičių už Kremliaus išsirikiavo ir valdžia, ir visuomenė. Nesutarimai dabar yra nusikaltimas, ir asmenys, kadaise turėję sprendimų priėmimo galią, net jei ji buvo ribojama, tapo institucijų, kurių vienareikšmiškas tikslas yra saugumas ir kontrolė, įkaitais.

REKLAMA

Iš tikrųjų įvyko FST perversmas: Anksčiau Rusija buvo valstybė, kurioje dominavo saugumo pajėgos, tačiau dabar beveidė saugumo biurokratija tapo valstybe, o viršuje sėdi V. Putinas.

Čekistų išlikimas

Modernioji FST savo pradžią sieja su bolševikų revoliucija 1917 metais, kai Visos Rusijos Ypatingoji komisija, dar vadinama Čeka, sumedžiojo naujosios sovietinės valstybės priešus, kuriems aršiai vadovavo Feliksas Dzeržinskis. Vėlesni jo tęsiniai– Vidaus reikalų liaudies komisariatas (NKVD) ir Valstybės saugumo ministerija (MGB) – vystėsi valdant sovietų lyderiui Josifui Stalinui ir 1930-aisiais jam labiausiai vadovavo Genrikhas Jagoda, o 1940-aisiais ir 1950-aisiais – Lavrenty Berija.

REKLAMA
REKLAMA

1954 m. KGB tapo pagrindine Sovietų Sąjungos saugumo agentūra, vadovaujama Stalino įpėdinio Nikitos Chruščiovo. Per ateinantį dešimtmetį Chruščiovas išplėtė Komunistų partijos vykdomą sovietų valstybės kontrolės institucijų priežiūrą ir apribojo jų įtaką. Tačiau po Chruščiovo nuvertimo 1964 metais ilgametis KGB vadovas Jurijus Andropovas ėmėsi prarasto organizacijos autoriteto ir 1970-aisiais saugumo tarnyba pasiekė savo galios viršūnę.

1982-1984 metais V. Andropovas toliau vadovavo Sovietų Sąjungai kaip Komunistų partijos generalinis sekretorius. Jis negailestingai primetė ideologinę kontrolę. Bet kokia „diversija“, pavyzdžiui, slaptas nesutarimas su sovietų politikais, buvo pagrindas patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Vieni disidentai už „perkvalifikavimą“ buvo įkalinti arba paguldyti į psichiatrijos palatas, kiti buvo priversti emigruoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maskvoje vyko policijos reidai, skirti gaudyti neblaivius piliečius, o paprastai apsirengę KGB pareigūnai besielgė panašiai, kaip G. Orvelo „minčių policija“. Jie slapta vaikštinėjo miesto gatvėmis, sulaikydavo žmones, įtariamus darbo praleidimu ar per dideliu laisvalaikio turėjimu. Tai buvo visiškos kontrolės atmosfera, visiškai vadovaujama J. Andropovo KGB.

Devintojo dešimtmečio pabaigoje sovietų premjero Michailo Gorbačiovo pradėtos reformos atlaisvino saugumo pajėgų gniaužtus. Perestroika turėjo atnaujinti Sovietų Sąjungą, tačiau tai galiausiai kėlė grėsmę režimo išlikimui. Paskutinis sovietų lyderis atsigręžė prieš savo KGB šeimininkus, atskleidė stalinizmo nusikaltimus ir atvėrė Vakarams duris. Kai 1989 m. nukrito geležinė uždanga ir sovietų palydovinės valstybės Rytų Europoje paliko Maskvos įtakos sferą, KGB atsigręžė prieš M. Gorbačiovą, po dvejų metų pradėjo nepavykusį perversmą, kuris paspartino sovietų žlugimą.

REKLAMA

Saugumiečių pažeminimas

Saugumo aparatas buvo pažemintas, tačiau jis nebuvo išardytas. Pirmasis posovietinės Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas didesniu blogiu laikė komunizmą, o ne KGB. Jis manė, kad vien KGB pavadinimo pakeitimas FST pakeis organizaciją, leis jai tapti geranoriškesnei ir mažiau kontroliuojančiai. Tai buvo naivus mąstymas.

Rusijos saugumo tarnybos savo kilmę atseka iki pat Ivano Žiauriojo žiaurių asmens sargybinių korpuso – oprichnikų – XVI a. ir Petro Didžiojo slaptosios kanceliarijos XVIII a. B. Jelcino bandymas reformuoti negalėjo visam laikui nuslopinti sistemos su tokiomis giliomis istorinėmis šaknimis, kaip ir N. Chruščiovo prieš keturis dešimtmečius.

REKLAMA

Tiesą sakant, KGB karininkai buvo gana gerai pasirengę ištverti komunizmo žlugimą ir perėjimą prie kapitalizmo. Saugumo tarnyboms sovietmečio raginimas kurti beklasę proletarų visuomenę visada buvo tik šūkis; ideologija buvo priemonė kontroliuoti visuomenę ir stiprinti valstybės galią. Buvę nariai šį praktišką požiūrį pritaikė pakildami į elitines pozicijas posovietinėje Rusijoje.

Kaip aiškino buvęs aukšto rango KGB operatyvininkas Leonidas Šebaršinas, natūralu, kad naująja Rusijos buržuazija turėtų tapti tie, kurie pagal J. Andropovą mokėsi slapto karo su išorės ir vidaus priešais – NATO, CŽV, disidentais ir politiniais oponentais. Jie galėtų susidoroti su neįprastomis darbo valandomis, sėkmingai dirbti priešiškoje aplinkoje, o prireikus pasitelktų tardymo ir manipuliavimo taktiką. Jie išspaudė kiekvieną paskutinį darbo lašą iš savo darbuotojų ir pavaldinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Putinas buvo liaupsinamas ir Vakarų diplomatų

Vienas jų, V. Putinas, 2000 metais pakilęs iš nieko ir tapęs Rusijos prezidentu, pats buvo Vakarų diplomatų liaupsinamas kaip pragmatikas. Dar tada jis neslėpė ketinąs įkurti J. Andropovo stiliaus absoliučią valdžią, greitai pereidamas prie kapitalistinių baronų, klestėjusių dešimtajame dešimtmetyje po įnirtingo B. Jelcino prezidentavimo, galios ribojimo.

V. Putino nuomone, nepriklausoma oligarchija, kontroliuojanti strategines pramonės šakas, tokias kaip nafta ir dujos, kėlė grėsmę valstybės stabilumui. Jis užtikrino, kad su nacionaliniu interesu susijusius verslo sprendimus priimtų saujelė patikimų žmonių – vadinamieji silovikai arba valstybės kariuomenės ir saugumo agentūrų filialai.

REKLAMA

Šie asmenys faktiškai tapo valstybės kontroliuojamo turto valdytojais ar globėjais. Daugelis jų buvo iš V. Putino gimtojo Leningrado (dabartinis Sankt Peterburgas), dauguma kartu su juo tarnavo KGB. Įmonių gretose: Igoris Sečinas („Rosneft“), Sergejus Čemezovas („Rostec“) ir Aleksejus Mileris („Gazprom“), valstybės apsaugos reikalus tvarko Nikolajus Patruševas (Saugumo Tarybos sekretorius), Aleksandras Bortnikovas (FST direktorius), Sergejus Naryškinas (Užsienio žvalgybos tarnybos direktorius) ir Aleksandras Bastrykinas (Tyrimų komiteto vadovas) ir kiti.

V. Putinas buvo įsitikinęs, kad valstybės „ypatingų organų“ stiprinimas užkirstų kelią tokiems neramumams, dėl kurių 1991 metais subyrėjo Sovietų Sąjunga. Buvusių KGB operatyvininkų paskyrimas vadovavimui, regis, suteikė tam tikro ekonominio ir politinio stabilumo. Siekdamas išlaikyti šį stabilumą, V. Putinas 2020 metais ėmėsi veiksmų pratęsti savo pirmininkavimą ir pasiūlė konstitucines pataisas, kuriomis būtų apeitos terminų ribos, dėl kurių 2024 metais jis būtų pašalintas iš pareigų.

REKLAMA

Po ratifikavimo konstituciniai pakeitimai suteikė valstybei didelę laisvę spręsti problemas, įskaitant COVID-19, masinius protestus Baltarusijoje ir Rusijos opozicijos advokato Aleksejaus Navalno sugrįžimą į Maskvą.

Kaip ir Andropovo laikais, dabar visi reikalai tvarkomi per centrines reguliavimo institucijas – federalines organizacijas, kurios prižiūri viską nuo mokesčių iki mokslo (daugelyje jų rusiškų vardų žodis nadzor, reiškiantis „priežiūrą“, padeda juos lengvai atpažinti). Baudžiamasis persekiojimas yra vis dažnesnė taktika, taikoma Rusijos piliečiams, kurie skundžiasi piktnaudžiavimu valdžia, prašo geresnių paslaugų ar reiškia paramą A. Navalnui, kuris pats buvo nuteistas dėl melagingų kaltinimų sukčiavimu ir kitais tariamais nusikaltimais. Baudžiamasis kontrolės aparatas sugriežtino savo gniaužtus, kuriam vadovauja technokratinis ministras pirmininkas Michailas Mišustinas, buvęs mokesčių pareigūnas, ir eilė vidutinio lygio vadovų režimo biurokratijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

FST perversmas

V. Putino sprendimas pripažinti Donecko ir Luhansko nepriklausomybę, o vėliau pradėti „specialią karinę operaciją denacifikuoti“ Ukrainą, sekė panašiu bausmės už politinį nukrypimą modeliu: jis siekė nubausti visą šalį už, jo nuomone, „antirusišką“ jos pasirinkimą lygiuotis į Vakarus. Tačiau Rusijoje įvykiai, vedantys į karą ir po jo, taip pat reiškė, kad buvo užbaigta ilgus metus vykusi politinė permaina. Jie atskleidė senojoje Putino eroje dominavusių silovikų silpnąją galią ir pakeitė juos beveide saugumo ir kontrolės biurokratija.

Vasario 21 dieną nacionalinės transliuojamos Saugumo Tarybos sesijos metu artimiausi prezidento patikėtiniai atrodė nieko nenutuokiantys, ką reikštų Donecko ir Luhansko pripažinimas. Užsienio žvalgybos tarnybos S. Naryškinas nesugebėjo aiškiai atsakyti, kai V. Putinas pareikalavo pritarimo sprendimui. Pasibaigus šiam pokalbiui, S. Naryškinas, regis, drebėjo iš baimės. Net kietas konservatyvus čekistas N. Patruševas norėjo informuoti JAV apie Rusijos planus siųsti karius į Ukrainą – į šį pasiūlymą neatsakyta.

REKLAMA

Tokiam sprendimui, kaip karas kaimyninėje šalyje, valstybės organų, neprisidėjusių prie sprendimo, skaičius yra stulbinantis. Ekonomines institucijas užklupo staigmena – kai kovo pradžioje Rusijos centrinio banko vadovė Elvira Nabiullina bandė atsistatydinti, jai buvo liepta tiesiog susikaupti ir susitvarkyti su ekonomikos nuosmukiu. Atrodė, kad kariškiai taip pat nežinojo viso plano ir kelis mėnesius judino dešimtis tūkstančių karių aplink sieną nežinodami, ar jų bus prašoma pulti.

Slapta V. Putino operacija net buvo slepiama nuo kitų slaptų operatyvininkų. Pavyzdžiui, FST departamento, atsakingo už Kremliaus aprūpinimą informacija apie Ukrainos politinę padėtį, vadovai ne iki galo tikėjo, kad įvyks invazija. Daugelis analitikų tikino, kad tai prieštarautų Rusijos nacionaliniams interesams. Ramiai manydami, kad didelio masto išpuolis neįvyks, pareigūnai vis šėrė V. Putiną istorija, kurią jis norėjo išgirsti: ukrainiečiai buvo broliai slavai, pasirengę būti išlaisvinti iš nacių kolaborantų, Vakarų kontroliuojamų pakalikų Kyjive.

REKLAMA

Šaltinis Kremliuje pasakojo, kad daugelis pareigūnų dabar įsivaizduoja nelaimę, panašią į karą Afganistane devintajame dešimtmetyje, kuris baigėsi gėdingu pasitraukimu ir padėjo sužlugdyti sovietų imperiją. Tačiau vyriausybėje, kuri tapo vis labiau technokratiška, institucionalizuota ir neasmeniška, tokios nuomonės nebeleidžiamos.

 

Konfliktui tęsiantis ir kaupiantis karo nusikaltimų įrodymams, dauguma pareigūnų ir politikų ir toliau remia V. Putiną. Didysis verslas iš esmės tyli. Ekonominis elitas, atskirtas nuo Vakarų, susibūrė aplink vėliavą. Nors kai kurie gali niurzgėti privačiai, viešumoje garsiai kalba labai nedaug.

Retos išimtys – milijardierius pramonininkas Olegas Deripaska, ne kartą raginęs siekti taikos; buvęs V. Putino bendražygis Anatolijus Čiubaisas, pagarsėjęs Rusijos privatizavimu valdant B. Jelcinui, pabėgo į Turkiją; oligarchas ir buvęs „Chelsea“ futbolo klubo savininkas Romanas Abramovičius, bandęs sudaryti palankias sąlygas deryboms; o verslininkas Olegas Tinkovas, pasisakęs prieš „operaciją“, buvo priverstas parduoti savo labai sėkmingo internetinio banko „Tinkoff“ akcijas už kapeikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų