REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
29
Krymo aneksija: Rusijos kariuomenė ir vietos gyventojų „palaikymas“ (nuotr. SCANPIX)
29
REKLAMA
REKLAMA

„currenttime.tv“ pateikia šešis svarbiausius posėdžio momentus – naujo Krymo statuso aptarimą, karinės padėties įvedimo klausimą ir Rusijos Dūmos pirmininko skambutį SNBO.

REKLAMA

1. Skambutis iš Rusijos

Saugumo tarybos susirinkimas vieną sykį buvo nutrauktas: Rusijos Dūmos pirmininkas Sergejus Naryškinas pageidavo skubiai pasikalbėti su UNSGT sekretoriumi Aleksandru Turčinovu.

„Ką pasakyti? S. Naryškinas perdavė man grasinimus nuo Putino (Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas). Jie neatmeta, kaip jis sakė, imtis griežtų sprendimų kurie liestų Ukrainą dėl rusų ir rusakalbių persekiojimo, – pasakojo vėliau A. Turčinovas. – Tikriausiai, užsimena apie sprendimą įvesti kariuomenę ne tik į Krymą.“

REKLAMA
REKLAMA

2. „Demoralizuota“ kariuomenė

Anot Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) pirmininko Valentino Nalivaičenkos, Ukrainos kariuomenė Kryme buvo „demoralizuota“, daugelis nepriėmė naujosios Kijevo valdžios arba nebuvo pasiruošę vykdyti jos įsakymų. Jau buvo žinoma, anot vidaus reikalų ministro Arseno Avakovo, kad 67 „Berkut“ nariai išdavė priesaiką Ukrainai.

UNSGT iš esmės pripažino, kad veiksmingos kariuomenės Ukrainoje nebuvo. Kryme viso buvo apie 15 tūkst. karių. „Daugelis karių – pagal kontraktą tarnaujantys vietiniai. Jiems tarnyba – tai uždarbis. Krymo gyventojų nuotaikas jūs žinote“, – kalbėjo gynybos ministro pareigas ėjęs Igoris Teniuchas. – „Pasiruošusių vykdyti įsakymą dėl ginklo panaudojimo bus daugiausiai 1,5-2 tūkst.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3. 58 tūkst. rusų karių

Ministro pareigas ėjęs I. Teniuchas pasakojo ir apie Rusijos kariuomenės koncentraciją išilgai visos Ukrainos-Rusijos sienos. „Kijevo, Donecko ir Charkovo kryptimis jau sukoncentruoti 38 tūkst. žmonių“, – pareiškė jis.

Rusija nuolat perkeldavo kariuomenės ir žvalgybos „specnazo“ šturmo dalinius, pridūrė l.e.p. ministras. UNSGT pasitarimo metu Kryme buvo daugiau nei 20 tūkst. rusų karių, pasakojo karininkas.

I. Teniuchas taip pat papasakojo, kad karinių jūrų pajėgų vadas anksčiau kalbėjo su Rusijos Juodosios jūros vadu, kuris pareiškė: „Mes eisime iki galo – čia pirma. Antra, visoje kariuomenėje paskelbta pilna karinė parengtis“.

REKLAMA

4. SBU: Krymo gyventojai masiškai palaiko Rusiją

Anot SBU vadovo V. Nalivaičenkos, Krymo gyventojai masiškai palaikė Rusijos Federacijos veiksmus pusiasalyje. „Neįtikėtinai stipri dezinformacijos ir diskreditavimo kampanija bei visuomenės nuomonės kurstymas naudojant Krymo ir Rusijos masinio informavimo priemones“, – pasakojo jis.

UNSGT sekretorius tuomet pažymėjo, kad Kijevui būtina kreiptis į krymiečius su aiškinimu, kad Ukrainos valdžia jiems nėra priešai. „Būtina išsklaidyti mitą, kad tai Krymas kyla į maištą prieš Ukrainą. Tai nėra Krymo gyventojai. Tai normali karinė operacija prieš suverenią valstybę“, – pasakė. A. Turčinovas.

REKLAMA

5. Naujas Krymo statusas

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas pasiūlė keisti Krymo Respublikos Ukrainos sudėtyje statusą kaip bandymą politiškai išspręsti krizę. Jis siūlė priimti įstatymą, kuris numatytų savarankišką pusiasalio finansų sistemą.

„Aš ją pavadinčiau iš dalies savarankiška, pavyzdžiui, palikti Autonomijos biudžetui paskirstyti pridėtinės vertės mokesčius, dalį akcizo surinkimo ir taip vadinamųjų kalbos, nacionalinių-kultūrinių ir etninių klausimų sprendimą“, – siūlė jis.

Tačiau net pats A. Jaceniukas pripažino, kad Rusija nepalaikys šio scenarijaus, nes ji „nėra suinteresuota dėl taikaus konflikto sprendimo“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6. Karo padėtis

UNSGT sekretorius primygtinai laikėsi siūlymo įvesti karo padėtį Ukrainoje. Į protestus dėl to, kad tai iššauks paniką visuomenėje, A. Turčinovas atsakė, kad „dar didesnė panika bus, kai Kreščatikoje (viena iš centrinių Kijevo gatvių) bus rusų tankai“. Jis pasakojo, kad Ukraina privalo daryti viską kas įmanoma, kad apgintų save, taip pat, ir pati, jeigu nepavyks sulaukti Vakarų pagalbos.

Tačiau sekretoriaus siūlymo niekas nepalaikė.

„Jeigu mes eisime karo padėties įvedimo keliu, pamatysite, kas prasidės, – pareiškė A. Jaceniukas. – Tai jūs plano dalis. Ten be karių atvažiuos čečėnai, jeigu dar neatvažiavo. Ten bus įžiebtas etninis konfliktas“.

Tačiau UNSGT sekretorius surengė balsavimą dėl karo padėties įvedimo.

„Kas „už“? Aišku. „Už“ – vienas Turčinovas. Reiškia, sprendimas nepriimtas“, – pareiškė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų