REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
95
Zolitūdės tragedijos metinės (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Paminkle, kuris pastatytas Rygoje esančiame Zolitūdės mikrorajone įrėžta vieną kraupiausių tragedijų Latvijos istorijoje menanti data – „21.11.2013“. Lygiai prieš penkerius metus čia sugriuvo prekybos centro „Maxima“ parduotuvė.

95

Paminkle, kuris pastatytas Rygoje esančiame Zolitūdės mikrorajone įrėžta vieną kraupiausių tragedijų Latvijos istorijoje menanti data – „21.11.2013“. Lygiai prieš penkerius metus čia sugriuvo prekybos centro „Maxima“ parduotuvė.

REKLAMA

Krentančios metalinės, betoninės ir kitos statybinės konstrukcijos palaidojo 54 žmones. Prabėgo penkeri metai, o teismo procesas ir kaltųjų paieškos tęsiasi iki šiol.

Per šią tragediją žuvo 51 Latvijos, du Rusijos ir vienas Armėnijos pilietis. Tarp žuvusiųjų – ir žmones gelbėję trys ugniagesiai. Dar 35 žmonės per pastato griūtį patyrė įvairių sužalojimų.

Skaudūs prisiminimai

Šiandien ši vieta iki šiol kelia šiurpą. Pati teritorija taip ir liko aptverta, o vieta, kurioje sugriuvo parduotuvė uždengta skardinėmis plokštėmis.

REKLAMA
REKLAMA

„Jūs neįsivaizduojate, kaip baisu būna, kai pradeda stipriai lyti. Tas ant skardinių plokščių krentančių lietaus lašų keliamas triukšmas akimirksniu sugrąžina į skaudžius prisiminimus.

REKLAMA

Siaubingas sprendimas šią tragedijos vietą „paslėpti“ tokiu būdu. Aplinkiniams gyventojams kiekvieną dieną tenka matyti šią „kapavietę“. Bet niekam tas nerūpi“, – tv3.lt pasakojo tragedijos vietoje sutikta 65-erių Natalija.

Ne ką geriau atrodo toje pačioje teritorijoje esantis neįprastos formos naujos statybos daugiaaukštis. Šis gyvenamosios paskirties pastatas buvo pastatytas kartu su „Maxima“ 2011-siais.

Prekybos centras sugriuvo, o gyvenamasis pastatas liko stovėti. Tiesa, nors butai jame ir buvo parduoti, tačiau naujakuriai čia taip ir neįsikėlė. Mat po „Maximos“ prekybos centro griūties dėl pažeistų konstrukcijų kilo pavojus, kad ir šis objektas neatlaikys.

REKLAMA
REKLAMA

„Kreipėmės į savivaldybę, visas įmanomas institucijas su prašymais išspręsti šio namo vaiduoklio likimą. Mat iš pradžių buvo kalbėta, kad jis bus nugriautas, bet vėliau šios kalbos pritilo.

Tas pastatas stovi visai šalia mūsų daugiaaukščio (apie 25-30 metrų atstumu – aut. past.). Bet mums buvo atsakyta oficialiu raštu su parašais, kad kartu su sugriuvusia „Maxima“ sujungtas pastatas pavojaus nekelia“, – pasakojo tv3.lt pašnekovė.

Teismas tęsiasi iki šiol

Po atlikto ikiteisminio tyrimo paaiškėjo, kad pastatas sugriuvo dėl klaidų, kurios buvo padarytos statybų projekte. Tą patvirtino bylą kuravęs Latvijos generalinis prokuroras Erikas Kalnmejeris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, buvo tik laiko klausimas, kada pastatas sugrius. Ir, deja, jis sugriuvo. Mat perkrovos tam tikruose konstrukcijos kampuose vietomis viršijo daugiau kaip 6 kartus nuo leistinos normos.

Nors tą lemtingą 2013-ųjų lapkričio 21-ąją prekybos centre „Maxima“ suveikė apie pavojų įspėjanti signalizacija, bet tą dieną taip nutiko jau antrą kartą, todėl į raginimus palikti pastatą sureagavo toli gražu ne visi.

Be to, į pastatą ir toliau ėjo nauji pirkėjai. Tad klaidų, regis, buvo padaryta ne viena.

Byla teismą pasiekė 2015-ųjų spalio 9-ąją. Nukentėjusiaisiais šioje byloje iš pradžių buvo pripažinti 263 asmenys. Bendra reikalaujamos kompensacijos suma siekė 155 mln. eurų. Kaltinimai iš viso buvo pateikti 9 asmenims.

REKLAMA

Iš viso 5 žmonės patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl statybos taisyklių pažeidimų. Tai – inžinierius Ivaras Sergetis, statybų ekspertas Andris Gulbis, statybų priežiūros tarnybos atstovas Martinis Draudinis, prekybos centro architektas Andris Kalinka ir įmonės „Re&Re“ statybos darbų vadovas Stanislavas Kumpinis.

Kaltinimai valstybės tarnautojo pareigų nevykdymu pateikti Rygos miesto statybos inspekcijos viršininko buvusiam pavaduotojui Janiui Balodžiui, statybų priežiūros tarnybos ekspertei Marikai Treijai ir statybų inspekcijos viršininko pavaduotojai Aijai Melnikovai.

Vėliau I. Sergečiui, A. Gulbiui, M. Draudiniui, A. Kalinkai ir S. Kumpiniui taip pat buvo pateikti kaltinimai nužudymu dėl neatsargumo. Atsakomybėn taip pat patraukta „Maxima Latvija“ darbuotoja Ina Šuvajeva, kuri buvo atsakinga už darbo saugos normų vykdymą.

REKLAMA

Nepaisant visų surinktų įrodymų, bylos nagrinėjimas tęsiasi iki šiol. Tiek šalia tragedijos vietos gyvenanti 65-erių Natalija, tiek jos kaimynas 50-metis Jurijus teigė, kad nesitiki greitu metu paskelbtu teismo sprendimu.

„Žinote, kiekvienais metais per lapkričio 21-ąją į tragedijos vietą atvyksta Rygos meras, kiti valdžios atstovai. Jie padeda gėlių ir kasmet žada, jog sprendimai bus, kaltieji sulauks atpildo, o nukentėjusieji – jiems priklausančios neturtinės žalos. Bet meras su palyda išvažiuoja ir viskas pasimiršta. Sunku tikėtis, kad kažkas pagaliau bus nubaustas už 54 žmonių gyvybių pareikalavusią tragediją“, – teigė Jurijus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų