REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkijos paukštininkystės sektorių krečiant paukščių gripo virusui, Lietuvos specialistai teigia, esą nėra ko baimintis, o paukščių augintojai bei paukštininkystės produktų gamintojai tikisi šios ligos ne tik išvengti, bet gal net pasinaudoti proga ir išsikovoti didesnę rinkos dalį, rašo „Lietuvos žinios“ .

REKLAMA
REKLAMA

Gretimoje šalyje kilusi sumaištis dėl aptiktų paukščių gripo židinių neabejotinai turės įtakos Lietuvos rinkai. Ne vien dėl to, kad sumažės iš Lenkijos įvežamų gaminių kiekis ar kris jų paklausa, bet ir todėl, kad nepasitikėdami pirkėjai gali mažiau rinktis lietuviškų gaminių net ir kalėdiniu laikotarpiu.

REKLAMA

Faktai

Lenkijoje plečiasi paukščių gripo epidemija. Myslibužicės vietovėje netoli Plocko Lenkijoje viename individualių ūkių ėmus gaišti vištoms, dviem jų nustatytas virusas H5, pranešė Plocko apskrities krizių štabo atstovė.

Kol kas neaišku, ar tai pavojinga žmonėms atmaina N1, nurodė naujienų agentūra PAP. Pirmą kartą Lenkijoje paukščių gripas aptiktas individualiame ūkyje.

Antradienį Myslibužicės ūkiuose iš viso sunaikinti 755 paukščiai, kad užkratas neišplistų.

REKLAMA
REKLAMA

Šeštadienį mirtinas virusas H5N1 buvo nustatytas dviejose kalakutų fermose Plocko apskrityje, kur šis faktas slėptas dvi savaites.

Kai kas paukštienos atsisakys

"Jau trejetą metų prieš Kalėdas pirkdavome kalakutą ir jį kepdavome. Tačiau nežinau, ar šiemet tą darysime. Kas žino, ar nėra ir pas mus to paukščių gripo", - vakar LŽ sakė viena marijampolietė.

Panašių abejonių išsako ir daugiau žmonių, kuriems paukštiena, ypač kalakutiena, jau buvo tapusi įprastu produktu.

Mat kai šalia Marijampolės buvo pramoniniu būdu pradėti auginti kalakutai ir iš jų mėsos gaminti įvairūs gaminiai, kalakutiena daugeliui suvalkiečių tapo itin mėgstamu ir įprastiniu maistu, pakeitusiu kur kas riebesnę kiaulieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mažesnį pirkėjų susidomėjimą, sako, jau pajutusios paukštiena turguje prekiaujančios moterys. Tačiau parduotuvėse, ypač prekybos centruose, paukštiena perkama kaip ir anksčiau.

"Tikrai nepasakyčiau, kad mažiau paukštienos perka. Tik žiūri, kad ji būtų pagaminta Lietuvoje. Užsieninės jau vengia", - sakė LŽ kalbintos pardavėjos.

Baiminamasi be reikalo

Pasienyje su Lenkija esančios Marijampolės apskrities maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Leonas Zdanavičius LŽ teigė, jog beveik nėra jokios tikimybės, kad paukščių gripas iš šalies kaimynės galėjo prasiskverbti į Lietuvą.

REKLAMA

"Prieš keletą dienų, kai tik buvo paskelbta žinia apie Lenkijoje nustatytą paukščių gripo židinį, ir dabar - dar kartą, patikrinome daugelį legaliai paukštieną iš gretimos šalies įvežusių bendrovių. Mūsų surinktais duomenimis, iš tų kraštų, kur buvo aptiktas paukščių gripas, niekas paukštienos nėra įvežęs. Be to, kartu su policija bei mobiliąja muitinės tarnyba keliuose tikriname iš Lenkijos į Lietuvą atvykusius automobilius. Todėl nemanau, kad į mūsų šalį galėjo patekti tiek pats ligos sukėlėjas, tiek ir paukščių gripu sirgusių paukščių mėsa", - tikino L.Zdanavičius.

REKLAMA

Anot jo, tikrinami ne tik vežėjai, bet ir prekybininkai, prekiaujantys ne vien parduotuvėse, bet ir turguose. Tačiau esą nė karto nepavyko aptikti nelegalios paukštienos.

"Buvome pakeliui į Kybartus sustabdę vieną pilietį, iš Lenkijos vežusį apie 30 kilogramų paukštienos gaminių. Tačiau jie buvo termiškai apdoroti, todėl jokio pavojaus dėl paukščių gripo nekėlė", - sakė Marijampolės apskrities maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas. Jis priminė, kad paukščių gripo sukėlėjas yra labai neatsparus ne tik terminiam apdorojimui, bet žūsta net ir nuo stipresnių saulės spindulių, įvairių dezinfekcinių medžiagų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikimybei kelias užkirstas

Kol kas didžiausiu laikomas Lenkijoje aptiktas paukščių gripo židinys buvo kalakutų fermoje. Ji - vos už pustrečio šimto kilometrų nuo tų inkubatorių, iš kurių dalį vienadienių kalakučiukų pirko ir didžiausias Lietuvos kalakutų augintojas - Marijampolės UAB "Arvi kalakutai".

Maždaug kas savaitę į savo fermas ši bendrovė iš Vokietijos bei Lenkijos inkubatorių parsiveždavo po 5-6 tūkst. ką tik išsiritusių kalakučiukų. Lenkijoje išperintieji sudarydavo apie 70 procentų. Kai Lenkijoje šią savaitę buvo aptiktas ir dar vienas paukščių gripo židinys, marijampoliečiai kalakučiukus pradėjo pirkti vien tik iš Vokietijos peryklų.

REKLAMA

Bendrovės "Arvi kalakutai" direktorius Audrius Banys LŽ teigė, kad kiekvieną kartą parsivežant naują kalakučiukų siuntą atliekami tyrimai, kartu su paukščiais parsivežamas sertifikatas, liudijantis, kad įsigytieji paukščiai - saugūs. Parvežti kalakučiukai yra įkurdinami paukštidėse. Visa paukštidė yra užpildoma iš karto ir paukščiai čia auga iki 6 savaičių. Vėliau yra perkeliami į penėjimui skirtas paukštides. Patelės išpjaunamos maždaug 15 savaičių amžiaus, o patinėliai auginami iki 21 savaitės.

"Paukščiai mūsų ūkiuose neturi jokio sąlyčio su išore - auginami uždarose patalpose, į kurias neįeina jokie pašaliniai asmenys. Ne tik į pačias paukštides, bet ir į jų teritoriją", - teigė A.Banys. Jis mini, jog griežti reikalavimai taikomi ir darbuotojams - šie specialiais drabužiais privalo persirengti bei dezinfekuotis ne tik įeidami į aptvertą fermų teritoriją, bet ir dar kartą - prieš įeidami į pačias fermas. Taip pat nuolatos dezinfekuojamas ir visas į fermas bei jų teritoriją įvažiuojantis specialusis transportas.

REKLAMA

Be to, beveik visi kalakutų priežiūros darbai yra automatizuoti - nuolatos palaikomas reikiamas mikroklimatas, automatika reguliuoja ir vandens bei pašarų padavimą paukščiams. Beje, pastarieji, pagaminti savoje pašarų gamykloje, taip pat neturi jokio sąlyčio su išore.

"Paukščių gripas paukščiams pasireiškia vos per keletą dienų, o fermose mes juos auginame net iki 100 dienų, todėl jei būtų bent menkiausia teorinė galimybė virusui pakliūti į fermas, jis būtų iš karto aptiktas", - tikino "Arvi kalakutų" direktorius.

Tikisi išplėsti rinkos dalį

Ne vienas LŽ kalbintas specialistas teigė, kad Lietuvos gamintojams Lenkijoje kilusio paukščių gripo sukelta panika gali tapti galimybe išplėsti savo užimamą rinkos dalį. Ne vien Lietuvoje, bet ir užsienyje. "Jei kas norės ir mokės tuo pasinaudoti, pasinaudos", - sutiko Marijampolės apskrities maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas L.Zdanavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiek jis, tiek ir kiti kalbinti pareigūnai teigė, kad situacija susiklostė labai palanki, nes prieššventiniu laikotarpiu, kai paukštienos paklausa tradiciškai išauga vos ne dvigubai, Lietuvoje išauginti paukščiai gali atsidurti ir ant kaimynės Lenkijos gyventojų stalo.

"Nežinau, ar mes imsimės kokių nors priemonių dabar išplėsti savo gaminių rinką", - diplomatiškai į LŽ klausimą atsakė bendrovės "Arvi kalakutai" vadovas A.Banys. Jis neslėpė, kad kalėdiniai prekybai ruošiamasi gana rimtai. O šiemet kalakutienos paklausa jau išaugo beveik 50 procentų.

Kazys Kazakevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų