REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors šiuolaikinis mokslas vis dar nesiryžta tvirtinti pasiekęs pergalę prieš žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), sukeliantį mirtiną AIDS sindromą, amerikiečio Timothy Browno sėkmės istorija vis garsiau skelbiama pergalės prieš AIDS įrodymu.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak britų dienraščio „Independent“, vis daugiau įgytojo imuninio nepakankamumo sindromo (AIDS, acquired immune deficiency syndrome) specialistų mano, kad atėjo laikas patikėti tuo, kas iki šiol atrodė neįtikėtina: galimybė išgydyti AIDS susirgusį žmogų – jau ne mokslinės fantastikos tema, o visiškai realus uždavinys, kurį bus galima pasiekti artimiausioje ateityje.

REKLAMA

Tokią optimistinę išvadą daugelį ekspertų verčia daryti ŽIV virusu užsikrėtusio amerikiečio gėjaus T. Browno, kuris gyvena Vokietijoje ir žiniasklaidoje dažnai vadinamas „Pacientu iš Berlyno“, ligos istorija. Šis žmogus visiškai atsikratė ŽIV viruso po to, kai jam buvo atlikta kaulų čiulpų persodinimo operacija. T. Brownas buvo operuotas Berlyne 2007 metais, jam buvo persodinti donoro, pasižyminčio genetiniu atsparumu ŽIV, kaulų čiulpai, sakoma pranešime. Vokiečių gydytojai nusprendė operuoti T. Browną, nes jam buvo diagnozuotas kraujo vėžys.

REKLAMA
REKLAMA

Operacija pavyko gerai, bet svarbiausia yra tai, kad praėjus 5 metams po jos gydytojai „Paciento iš Berlyno“ organizme vis neranda ŽIV viruso – nepaisant to, kad šis pacientas nevartoja priešvirusinių vaistų.

Toks neįprastas atvejis mokslininkus nuteikė optimistiškai, rašo „Independent“. Žurnale „Nature“ paskelbtame straipsnyje viena iš ŽIV viruso atradėjų Nobelio premijos laureatė profesorė Françoise Barre-Sinoussi ir jos kolega profesorius Stevenas Deeksas iš Kalifornijos universiteto San Franciske (JAV) tvirtina, kad T. Brownas tapo pirmuoju žmogumi pasaulyje, visiškai atitinkančiu griežtus mokslinius pasveikimo nuo ŽIV kriterijus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nors jis (T. Brownas - red.) jau daugiau kaip 5 metus nėra gydomas nuo AIDS, jis nėra šio lengvai aptinkamo viruso nešiotojas. Kitais žodžiais tariant, jis pagydytas. Šio žmogaus pavyzdys įrodė, kad ŽIV infekcija yra išgydoma“, – savo straipsnyje pareiškė minėtieji mokslininkai.

Vis dėlto, pasak jų, nors „Paciento iš Berlyno“ ligos istorija sugriovė mokslines dogmas, skelbusias, kad AIDS yra nepagydomas, vis dėlto šio žmogaus gydymo metodas netaps masiškai taikomu. Kaulų čiulpų transplantacija naudojant tinkamų donorų audinius yra brangi, sudėtinga ir rizikinga operacija, todėl ji tikrai netaps panacėja milijonams AIDS sergančių žmonių. Vis dėlto T. Browno atvejis, F. Barre-Sinoussi ir S. Deekso teigimu, turėtų būti laikomas kelio pradžia kuriant veiksmingą priemonę nuo AIDS. Jie neslepia, kad šis kelias gali būti sunkus: kliūtys kuriant tokį vaistą yra rimtos ir net gali pasirodyti neįveikiamos, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų