REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žili plaukai yra neišvengiama senėjimo proceso dalis, tačiau kodėl kai kurie žilus plaukus pastebi gerokai anksčiau nei kiti? Tai nesunku paaiškinti. 

Žili plaukai yra neišvengiama senėjimo proceso dalis, tačiau kodėl kai kurie žilus plaukus pastebi gerokai anksčiau nei kiti? Tai nesunku paaiškinti. 

REKLAMA

Dailūs žili plaukai – vyresnio amžiaus asmenų atributas, kuriuo žavisi vis daugiau žmonių, tačiau kai pirmieji žili plaukai pasirodo vos 20-ies, tai nėra taip šaunu. 

Stresas, genetika ir tam tikri sveikatos sutrikimai gali sukelti ankstyvą žilimą. Nors niekaip negalite pakeisti prasidėjusių procesų, galite juos sulėtinti, rašo atlasbiomed.com

Natūralią plaukų spalvą suteikia pigmentas melaninas. Kiekvieno žmogaus plaukų spalvą lemia melanino tipas ir kiekis. Melaniną gamina melanocitų ląstelės. Jos yra baziniame odos sluoksnyje, tiesiai virš apatinės plauko folikulo dalies. 

Yra dvi melanino rūšys. Eumelaninas yra tamsus pigmentas, kurio yra ruduose ir juoduose plaukuose. Feomelaninas yra rausvas pigmentas, kurio yra rausvuose plaukuose. Plaukai būna šviesūs, kai melanocitai gamina mažai eumelanino. 

REKLAMA
REKLAMA

Atskleidė žilimo priežastis

Melanocitai į plaukus įneša melanino, suteikdami plaukui išskirtinę spalvą. Plaukai žyla organizmui senstant, nes melanocitų mažėja, tad sulėtėja melanino gamyba. Melaniną plaukuose pakeičia oro kišenėlės, todėl plaukai pradeda žilti. 

REKLAMA

Vidutinis amžius, kada žmonės ima žilti, yra labai skirtingas, o viena pagrindinių priežasčių, kodėl kai kurie pirmuosius žilus plaukus pastebi dar 20-ies, yra genetika. Tam įtakos turi IRF4 genas, o vienas konkretus jo variantas (rs12203592) yra ankstyvo žilimo priežastis. 

IRF4 genas kontroliuoja kito geno, vadinamo TYR, kuris koduoja fermentą, reikalingą melanino gamybai, aktyvumą. 

Be senėjimo ir genetikos, plaukų žilimą gali lemti ir kiti faktoriai – stresas, maistinių medžiagų trūkumas, sveikatos problemos. Šie veiksniai turi įtakos melanocitų veikimui ir gali skatinti ankstyvą žilimą, nes sumažėja pigmento kiekis. 

REKLAMA
REKLAMA

Prie plaukų žilimo priežasčių priskiriamas senėjimas, genetika, stresas, maistinių medžiagų trūkumas, skydliaukės veiklos sutrikimai, baltmė, rūkymas. 

Pavyzdžiui, pastebėta, kad anksti žilti pradėjusiems žmonėms dažnai trūksta B grupės vitaminų, folio rūgšties, biotino, vitamino D, geležies ir seleno. 

Rūkantiesiems didesnė rizika anksčiau pražilti kyla todėl, kad rūkymas, kaip ir oro tarša, skleidžia nestabilias deguonies molekules, kurios pažeidžia biocheminį melanino gamybos procesą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų