REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
35
Alkoholis (nuotr. Fotodiena.lt)

Škotijoje priimtas sprendimas siekiant mažinti alkoholio daromą žalą vadinamas didžiausiu proveržiu visuomenės sveikatos apsaugos srityje nuo draudimo rūkyti viešose vietose įvedimo. Tikinama, kad naująjį metodą ims naudoti vis daugiau Europos šalių. Lietuvos politikai taip pat neabejoja reformos naudingumu.

35

Škotijoje priimtas sprendimas siekiant mažinti alkoholio daromą žalą vadinamas didžiausiu proveržiu visuomenės sveikatos apsaugos srityje nuo draudimo rūkyti viešose vietose įvedimo. Tikinama, kad naująjį metodą ims naudoti vis daugiau Europos šalių. Lietuvos politikai taip pat neabejoja reformos naudingumu.

REKLAMA

Škotija – pirmoji šalis pasaulyje, pasirodžiusi esanti pakankamai ryžtinga ir drąsi, kad įvestų minimalią alkoholio vieneto kainą. Manau, pamatysime, kaip šalys Europoje ir esančios tolėliau mėgins atkartoti, kas buvo nuveikta čia“, – naujienų agentūrai AFP sakė šios Jungtinės Karalystės narės pirmoji ministrė Nicola Sturgeon.

Pažymėta, kad panašias schemas nori įsivesti ir Airija, ir Velsas. Nustačius minimalią kainą alkoholio vienetui nebebus ir didžiulių nuolaidų stipriesiems gėrimams ar didelėms alaus pakuotėms.

REKLAMA
REKLAMA

R. Karbauskis: esu įsitikinęs, kad sistema veiks

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis naujienų portalui tv3.lt teigė nė neabejojantis tuo, kad ši sistema veiks, tačiau apie tokios schemos taikymą Lietuvoje būtų galima kalbėti tik pamačius Škotijos rezultatus.

REKLAMA

„Akcizų kėlimas arba minimalių kainų nustatymas yra vienas iš pačių efektyviausių būdų. Tai yra vienos šalys didina akcizą ir tokiu būdu didina alkoholio kainą. Šiuo atveju turime tokį revoliucingą siūlymą, kuris numato, jog nebegalima per nuolaidas ar kažkokiais kitais būdais padaryti vieną a kitą gėrimą pigesniu. Tiesiog alkoholio vienetui nustatoma minimali kaina ir tokiu atveju taip sukontroliuojama, kad alkoholis kainuotų tiek ir tiek.

Mes akcizus didinome praeitais metais ir efektas iš to turėtų būti. Jis negali nebūti, nes visur, kur didinami akcizai, efektas yra neišvengiama. Tai pati veiksmingiausia ir greičiausia priemonė“, – sako R. Karbauskis.

REKLAMA
REKLAMA

Ar Lietuvoje Škotijos metodas galiams taikyti? Anot R. Karbauskio apie tai galima diskutuoti, tačiau pirmiausia reikia įvertinti, kaip Lietuvoje veikė akcizų didinimo politika. Svarstoma, kad aiškesnis rezultatas matysis šešių mėnesių bėgyje, o tuomet bus galima kalbėti apie kitus kovos su alkoholio būdus.

Tiesa, Škotijos metodą bus galima įvertinti tik po gerų metų.

„Suprantu, kad tai pirmas bandymas. Priemonė įdomi ir, manau, teisinga. Esu įsitikinęs, kad ji veiks, bet tendencijas pamatyti ir vertinti galėtume tik po tam tikro laikotarpio. Tai visos šalys stebės ir įvertins.

Bet, manau, kad naudos tos šalys, kurios seniai nedarė akcizų didinimo. Jeigu pavyktų tai visoms šalims padaryti būtų laba efektyvu, tada nebebūtų to, kai viena šalis padidina akcizus, o kita ne ir pirkėjų srautai pradeda važiuoti ten, kur alkoholis pigesnis. Jei visi taikytų tą pačią priemonę, judėjimo dėl alkoholio tarp šalių nebūtų“, – tv3.lt sakė R. Karbauskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos darbotvarkėje šiuo metu nėra klausimų, susijusių su alkoholio vartojimo mažinimu.

„Dėl minimų priemonių taikymo kiekviena šalis turi teisę apsispręsti, kaip ir Jūsų minimos priemonės atveju padarė Škotija, įdiegusi tokią naujovę. Jei mūsų šalies Seimo nariai registruotų panašius siūlymus arba siūlytų taikyti priemones, kurios prisidėtų ne tik prie fiskalinės politikos, bet ir prie sveikos gyvensenos skatinimo, ministras A. Veryga tai vertintų teigiamai“, – rašė sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė–Šriubėnė.

A. Matulas: nemanau, kad tai revoliucija. Kainos ten – juokingos

Tačiau konservatorius Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas sako, kad tokio metodo Lietuvai tikrai nereikia. Priešingai, tokio metodo įvedimas Lietuvoje kainas gali net sumažinti. Kadangi kitose šalyse silpnieji alkoholiniai gėrimai daug pigesni, nustatant minimalią kainą pagal Europos Sąjungos vidurkį, kaina Lietuvoje mažėtų.

REKLAMA

„Skaičiau Škotijos modelį, bet nelikau sužavėtas. Esu buvęs Škotijoje, Kroatijoje, Maltoje bei kitose šalyse. Ten alkoholio kainos juokingos. Gero vyno butelį už 2 eurus gali susipirkti. Tai ten yra pagrindas įvesti minimalias kainas. Lietuvoje alkoholio kainos pakankamai aukštesnės. Jei lyginsime vidutines kainas pagal kitų šalių, tai kaip tik Lietuvoje alkoholis papigtų, nes ten alkoholis silpnas ypatingai pigus. Mes tai per akcizus galime daryti“, – tv3.lt komentavo A. Matulas.

Pasak jo, stebėti reikėtų ką kitos šalys daro. Pavyzdžiui, Vokietijoje ar Prancūzijoje silpnas alkoholis kainuoja daug pigiau nei stiprusis. Lietuvoje smarkiai padidinus akcizus vynui ir alui, bet mažiau stipriesiems atsiranda disbalansas – vietoje silpnųjų renkamasi pirkti pigiausią degtinę.

REKLAMA

„Dabar pastebima, kad jaunimui, jei nori nusigerti, efektyviau yra ne 4 alaus butelius pirkti, bet vieną 0,7 degtinės butelį, kad ir ne žinomos kompanijos. Paskaičiavus vien kas kainuoja. Turiu jauną sūnų, paklausinėju kaip jaunimas elgiasi, tai priklausomai nuo tikslo, ar pabendrauti ir pasėdėti, ar pasiausti ir nusigerti, tada perka degtinę ar pigų brendį“, – sako A. Matulas.

Jis kritikuoja ir sprendimą Lietuvoje padidinti alkoholinių gėrimų įsigijimo kartelę iki 20 met7. Anot jo, jau dabar jauniams planuoja vykti švęsti išleistuvių į Latvijos pasienyje esančias sodybas.

Tad A. Matulo vertinimu, stebėti, koks poveikis bus Škotijoje galima, tačiau Lietuvoje šiuo metu kovojant su alkoholiu reikia kitų priemonių – švietimo, darbo, infrastruktūros bei kultūrinio gyvenimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Buvo naktinė prekyba sureguliuota, degalinėse nebepardavinėjama. Daug sprendimų priimta. Tolesnis griežtinimas, bet koks modelių perkėlimas iš kitų šalių, gali sulaukti atvirkščio rezultato. Reikia stebėti, kokie bus rezultatai iš to kas dabar, kai kur lazda jau perlenkta. Kaime situacija keičiasi ir ne dėl valdžios priimtų sprendimų. Reikia tvarkyti kultūrinį gyvenimą. Didžioji dalis kaime geriančių vyrų geria iš nevilties, reikia aprūpinti šeimą, darbo nėra, arba laukia pašalpų. Tai reikia pašalpų sistemą keisti, infrastruktūrą, nes į dalį kaimų neina įvažiuoti pažliugus keliams. Svarbus kultūrinis gyvenimas, užimtumas, darbas. Situacija į gerą pusę keičiasi pakankamai sparčiai“, – kalbėjo A. Matulas.

REKLAMA

Nuo 2020 metų – dar vienas ribojimas

Lietuvos narkotikų, tabako ir alkoholio departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian teigia, kad nepriklausomais tyrimais yra įrodyta, jog kaina daro poveikį visų rūšių alkoholinių gėrimų vartojimui ir visiems geriantiesiems. Tiesa, departamento žiniomis apie minimalios alkoholio kainos įvedimą šiuo metu niekas nediskutuoja. Pabrėžiama, kad pirmiausia reikėtų įvertinti jau įvestų pokyčių rezultatus. Nuo 2017 m. kovo 1 d. padidinti alkoholinių gėrimų akcizai, nuo 2018 m. sausio 1 d. įsigaliojo visas kompleksas alkoholio vartojimą mažinančių priemonių: uždrausta alkoholio reklama, sutrumpintas prekybos alkoholiu laikas, nuo 18 iki 20 metų padidintas amžius, nuo kurio leidžiama įsigyti ir vartoti alkoholinius gėrimus. O nuo 2020 m. įsigalios nuostatos, uždraudžiančios prekiauti alkoholiniais gėrimais nestacionariose prekybos vietose ir paplūdimiuose.  

REKLAMA

Pagal naująją Škotijos politiką, nustatoma minimali 50 pensų (0,57 euro) kaina už standartinį alkoholio vienetą (10 mililitrų arba 8 gramai gryno etilo alkoholio).

Medikai ir sveikos gyvensenos aktyvistai šį žingsnį sveikina kaip didžiausią proveržį visuomenės sveikatos apsaugos srityje nuo draudimo rūkyti viešose vietose įvedimo.

„Šis įstatymas bus gelbstintis gyvybes“, – sakė ne pelno organizacijos „Alcohol Focus Scotland“ vadovė Alison Douglas ir prognozavo, kad per pirmuosius metus naujoji tvarka tikriausiai padės išgelbėti 58 žmonių gyvybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų