REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lapkričio 17d.pirmą kartą bus minima Pasaulinė Neišnešioto naujagimio diena. Šia proga LSMU MA Neonatologijos klinika iniciavo fotografijų parodą „Gyvybė, telpanti delnuose“ Lietuvos Respublikos Seime.

REKLAMA
REKLAMA

Neišnešioti naujagimiai - tai kūdikiai, gimstantys nuo 22 iki 37 savaičių gestacinio amžiaus. Iki 37 savaičių gimstantis naujagimis yra laikomas neišnešiotu. Kuo mažesnio svorio gimsta naujagimis - tuo intensyvesnės ir didesnės jam reikia pagalbos.

REKLAMA

Statistikos duomenimis, neišnešiotų naujagimių, gimstančių kiekvienais metais, skaičius kinta nežymiai (JAV per pastaruosius dešimtmečius didėja) - apie dešimtį pastarųjų metų Lietuvoje iš tūkstančio gimstančių kūdikių šeši yra neišnešioti, o pasaulyje iš dešimties naujagimių vienas gimsta neišnešiotas. Modernėjančios technologijos, tobulėjanti medicina leidžia išsaugoti ir pagydyti vis mažesnio svorio naujagimius. Neišnešiotų naujagimių mirtingumas per pastaruosius metus Lietuvoje yra sumažėjęs - nuo 2000m. 22-23 savaičių gimusių naujagimių miritingumas yra sumažėjęs 13 proc., 24 - 25 savaičių - 6proc., 26-27 savaičių naujagimių - 13proc., 28-31 savaitės naujagimių - 3 proc. Panašūs rodikliai yra visame pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA

Neišnešioti naujagimiai neturi išsivysčiusių atitinkamų refleksų - čiulpimo ir rijimo, kad užtikrintų savo egzistavimą, todėl negali patys valgyti ir yra zonduojami. Jei negali gauti maisto per burną, tada tokiems vaikučiams yra skiriamos lašinės infuzijos. Dažnai dėl surfaktanto, medžiagos, kuri palaiko plaučius išsiplėtusius, stokos, jie negali patys kvėpuoti, todėl jų kvėpavimas palaikomas aparatais. Kadangi neišnešiotukai neturi pakankamo poodinio sluoksnio, jie neapsisaugo nuo šalčio streso, todėl jiems reikalingi specialūs palaikantys šilumą inkubatoriai. Neišnešiotukų imunitetas nesubrendęs, todėl jie yra linkę sirgti infekcinėmis ligomis, ypač - sepsiu. Naujagimis gali vykti iš ligoninės namo tada, kai pats valgo ir jam nebereikia papildomo šilumos šaltinio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovės, dr. Rasos Tamelienės, priežasčių, kodėl dalis naujagimių gimsta neišnešioti, yra daug. Visų pirma, priešlaikinį gimdymą gali nulemti infekcinės motinos ligos, gretutinės mamos ligos ir nėštumo patologija-preeklampsija, polihidramnionas, lyties organų displazijos, placentos atšoka, neurohormoniniai sutrikimai, cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos. Jei moteris nešioja du ir daugiau kūdikių-tokie nėštumai taip pat dažnai baigiasi per ankstyvu gimdymu. Naujagimiai per anksti gali gimti ir dėl chromosominėmių bei genetinių anomalijų. Stresas, netinkamas gyvenimo būdas, sunkus darbas, mamos amžius iki 16 kos metų ir virš 35 erių - taip pat turi įtakos gimdymui per anksti.

Per metus Kauno klinikose yra gydoma apie 120-150 vaikučių iki pusantro kilogramo svorio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų