• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulio pabaigą bando sukurti patys žmonės

Prieš 20 metų kalnuotame Japonijos regione esančiame Macumoto mieste įvykdytas išpuolis laikomas pirmuoju pasaulyje teroro išpuoliu, kai prieš civilius taikos metu buvo panaudotos nervus paralyžiuojančios dujos. Japonija praėjusį penktadienį paminėjo šią tragišką sukaktį.

Privalu prisiminti

Nežinia, ar ši sukaktis būtų minima, jei tuo išpuoliu viskas būtų ir užsibaigę, tačiau jį atlikę „Aukščiausiosios tiesos“ (Aum Shinri Kyo) sektos nariai nenurimo ir dėl jų veiklos vėliau žuvo ne vienas žmogus. Pirmoji ataka buvo įvykdyta 1994 metų birželio 27-osios vakarą. Sektos nariai, siekdami nužudyti teisėją, nagrinėjusį civilinę bylą susijusią su minėta sekta, o taip pat išbandyti nervus paralyžiuojančių dujų veiksmingumą, paskleidė nacių išrastą zariną Macumoto mieste.

Minint tą datą Jošijuki Kono, kuris pranešė pareigūnams apie tą incidentą, tačiau tuo metu žiniasklaidos buvo klaidingai laikomas pagrindiniu įtariamuoju, nacionaliniam transliuotojui NHK sakė, kad visuomenė privalo tai prisiminti.

REKLAMA
REKLAMA

„Neįmanoma padaryti, kad prisiminimai neišblėstų... Tačiau iš to buvo pasimokyta, ir manau, kad mes turėtume gerai panaudoti tas pamokas“, – pabrėžė jis.

REKLAMA

Beje, teisėjas, kurį siekta nužudyti, liko gyvas, tačiau ši ataka pareikalavo septynių kitų žmonių gyvybių. 2008 metais mirė ir J. Kono žmona, daugelį metų kentėjusi nuo nervų pažeidimų, patirtų dėl apsinuodijimo zarinu tą naktį.

Toji ataka pašiurpino ir suglumino tyrėjus, mažai žinojusius apie pražūtingą zarino poveikį. Nuo Macumote paskleistų dujų nukentėjo dar apie 600 žmonių.

Laukė pasaulio pabaigos

Po to išpuolio „Aukščiausiosios tiesos“ sekta, kurią įkūrė Sioko Asahara, tęsė savo veiklą, tikindama, kad artėja pasaulio pabaiga ir, kad sektos nariai turi pasirengti sutikti įvyksiančią katastrofą. S. Asahara savo mokyme budistų ir hinduistų tikėjimo elementus supynė su apokaliptiniais pranešimais. Kulto lyderis buvo liguistai susidomėjęs zarinu ir paranojiškai baiminosi, kad priešai panaudos tas dujas prieš jį patį. Zarinas gali būti mirtinas net ir mažomis dozėmis patekus tiesiai į žmogaus organizmą. Žmonėms, gavusiems ne mirtiną dozę, gali iškilti didelių neurologinių sutrikimų.

REKLAMA
REKLAMA

Sioko nuo pat pradžių pranašavo Armagedono neišvengiamybę ir greitą pasaulio pabaigą. Pasak jo, „šio baisaus mūšio, kai susikaus Šviesos jėgos (t. y. Asaharos šalininkai) ir šėtonas, sprogs Fudzio kalnas, visa Japonija atsidurs po vandeniu. Aš taip pat mirsiu, bet visi manimi tikintys išsigelbės, o visi kiti degs pragaro ugnyje“. Ruošdamasi šiam „mūšiui“ sekta investavo beveik 2 milijardus dolerių moksliniams eksperimentams savo slaptose laboratorijose. Čia buvo kuriamos nervus paralyžiuojančios dujos-zarinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ataka metropolitene

1995 metų kovo 20-ąją sekta įvykdė liūdnai pagarsėjusią zarino ataką Tokijo metropolitene, per kurią žuvo 13 žmonių, o dar tūkstančiai apsinuodijo. Šio teroro akto savotiška repeticija buvo „nelaimingas atsitikimas“ Jokohamos mieste, kai traukinyje „nežinomomis dujomis“ apsinuodijo 11 žmonių.

Pati akcija, kurios tikslas buvo sukelti šalyje politinį chaosą, buvo suplanuota rytinio piko valandomis, kai Tokijo metro būna perpildytas į darbus skubančių žmonių. Teroro aktui pasirinktos trys metro linijos – Chibija, Marunouti ir Tijoda – kaip pačios geriausios rajone, kur susitelkęs valdžios pastatų kompleksas, taip pat Vyriausiosios policijos valdybos biurai. Pastaroji aplinkybė buvo svarbiausia, mat šimtai policijos darbuotojų tomis metro linijomis kasdien vyksta į darbą. Penki sektos aktyvistai metro vagonuose išdėliojo 11 plastikinių pusės litro talpos indų, prieš tai juos pradūrę.

REKLAMA

Veikta nuosekliai ir organizuotai: visa operacija truko vos pusvalandį. Iš indų tekančio skysčio garai greitai išplito šešiolikoje stočių ir keleiviai ėmė dusti. Praėjus dviem valandoms po atakos karo medikai nustatė, jog apsinuodijimo priežastis – zarinas. Gelbėjimo operacijoje ir saugumui garantuoti dalyvavo beveik 10 000 policijos darbuotojų. Šis teroro aktas pareikalavo 13 žmonių gyvybių, o dar per 5 000 apsinuodijo.

Atskleista veikla

Dabar trylikos šios sektos narių laukia mirties bausmės – jie buvo nuteisti dėl atakos metropolitene. Nuteistieji mirti Japonijoje pakariami, tačiau bausmė įvykdoma labai retai. Dauguma pasmerktųjų praleidžia daugelį metų kalėjime. Paskutinis metropolitene įvykdytos atakos dalyvis buvo suimtas tik 2012-ųjų birželį. Katsuja Takahaši buvo sulaikytas netoli vienos komiksų kavinės pietiniame Tokijo rajone. Sučiupus bėglį K. Takahaši, policijos rankose atsidūrė visi asmenys, siejami su koordinuotomis atakomis.

REKLAMA

Teismo sprendimą, jog nuteisiamas mirties bausme pakariant, dvasinės sektos lyderis Sioko Asahara išklausė visiškai ramiai. Jo teismas vyko net 8 metus ir buvo atskleista visa sektos veikla. Klestėjimo laikais sekta Japonijoje turėjo apie 15 000 narių, tarp kurių buvo ir elitiniais laikomų šalies universitetų diplomantų. Ši grupuotė taip pat mėgino politikuoti, bet tiek S. Asahara, tiek kiti sektos nariai, praėjusiame dešimtmetyje per visuotinius rinkimus siekę postų, surinko apgailėtinai mažai balsų ir parlamente negavo nė vienos vietos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kas galvoja, esą didžiulėje ir skurdžioje šeimoje augęs bei aklųjų vidurinę mokyklą baigęs S. Asahara po pralaimėjimo rinkimuose pasipiktino visuomene ir pakreipė kultą ekstremistiniu keliu.

„Aukščiausiosios tiesos“ sektos nariai Fudži kalno papėdėje įkūrė didžiulį bendruomeninį kompleksą, kuriame net tik praktikuodavo S. Asaharos mokymus, bet ir gamindavo zarino dujas. Sektos būstinėje buvo aptiktos ginklų atsargos, įskaitant sraigtasparnį Mi-17, zarino atsargos, valstybinio perversmo planai. Yra žinoma, kad sekta ruošėsi purkšti zarino dujas ant Tokijo iš sraigtasparnio, o paskui, pasinaudojus panika, užgrobti valdžią. Sekta, padedama Rusijoje užverbuotų specialistų, vykdė cheminių, bakteriologinių ir net branduolinių ginklų tyrimus. Yra įrodytos kelių sektos narių žmogžudystės. Manoma, kad sekta gali būti nužudžiusi iki kelių dešimčių savo narių, dalį iš jų – bandydama cheminius ginklus.

REKLAMA

Kiti sako, kad minėtoji ataka galėjo būti surengta „Aukščiausiosios tiesos“ nariams siekiant įrodyti, kad kulto mokymas apie artėjančią pasaulio pabaigą teisingas ir, kad jiems reikia ruoštis negandoms bei ginkluotis.

Trečioji teorija teigia, kad dujos buvo paleistos stengiantis sutrukdyti policijai, kuri sektos būstinėje planavo surengti reidą. „Aukščiausioji tiesa“ jau buvo įtariama įvykdžiusi kelias žmogžudystes, tarp jų 1989 metais nužudžiusi teisininką ir jo šeimą, o 1994 metais Vidurio Japonijoje surengusi dar vieną dujų ataką, per kurią žuvo septyni žmonės.

REKLAMA

Ėmė saugotis

1995-ųjų išpuolis staigiai išblaivė Japonijos visuomenę, kuri iki tol buvo įsitikinusi, kad per televizijos žinias skaitomi pranešimai ir rodomi vaizdai apie panašias tragedijas užsienyje, jai negresia. Išpuolis privertė Japonijos policiją ir armiją sustiprinti pasirengimą atremti chemines ir biologines atakas.

Be įvairių kitų saugumo priemonių, metro linijose buvo įrengta per 2000 vaizdo kamerų, fiksuojančių įvykius ištisą parą. Be to, metropoliteno tarnybos buvo aprūpintos greitosios komunikacijos ir operatyvinės diagnostikos priemonėmis, detektoriais, leidžiančiais greitai nustatyti cheminės medžiagos buvimą ir pranešti apie galimą jos pavojingumą. Be techninių priemonių, ne mažiau svarbios ir specialios metro tarnautojų treniruotės, mokymai, kaip elgtis ypatingų atvejų metu, ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atakos Sirijoje

Jungtinės Tautos (JT) zariną priskyrė prie cheminių ginklų. Zarinas buvo įtrauktas į cheminio ginklo konvenciją ir 1993 metais uždraustas jo naudojimas. Nepaisant to, zarino dujos buvo panaudotos pernai per raketos ataką Sirijos sostinėje Damaske.

Cheminė ataka Damasko priemiestyje rugpjūčio 21 dieną vyko tuo metu, kai JT cheminių ginklų inspektorių grupė Sirijoje tyrė pranešimus apie ankstesnes atakas. Praėjus kelioms dienoms po rugpjūčio 21-osios atakos inspektoriams buvo leista aplankyti nukentėjusiuosius ir medikus minėtuose sostinės priemiesčio rajonuose. Jų išvada buvo vieninga: „(...) cheminiai ginklai buvo panaudoti Sirijos Arabų Respublikoje vykstančiame konflikte tarp šalių (...) prieš civilius gyventojus, tarp jų ir vaikus, gana dideliu mastu“, – sakoma inspektorių ataskaitoje. Šių atakų metu žuvo iki 1729 žmonių.

REKLAMA

JT ekspertų nuomone, Bašaro al-Asado režimas yra atsakingas už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmogiškumui, tuo tarpu sukilėlių grupės taip pat padarė karo nusikaltimų, bet tai ne nusikaltimai žmoniškumui, nes „nesama aiškios vadovavimo grandinės“.

JT vadovas cheminių ginklų panaudojimą Sirijoje pavadino „karo nusikaltimu“. Po šių išvadų Damaskas, bijodamas JAV intervencijos, sutiko sunaikinti visą savo cheminių ginklų arsenalą. Pernai buvo sunaikinta cheminio ginklo gaminimo ir užpildymo įranga, o iki šių metų pabaigos turi būti sunaikintos visos cheminių ginklų atsargos.

Zbignevas JANKOVSKIS  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų