REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pareigūnų pensijos kursto aistras

Vidaus reikalų ministerija užsimojo ilginti pareigūnų tarnybos laiką

Vidaus reikalų ministerija užsimojo penkeriais metais ilginti pareigūnų tarnybos laiką. Valstybinė pensija būtų skiriama ištarnavus 25-erius ir daugiau metų. Dabar pensijai gauti nustatytas 20 metų tarnybos terminas.

Vidaus reikalų ministerija užsimojo penkeriais metais ilginti pareigūnų tarnybos laiką. Valstybinė pensija būtų skiriama ištarnavus 25-erius ir daugiau metų. Dabar pensijai gauti nustatytas 20 metų tarnybos terminas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ilgesnė tarnyba

Siūlymas pailginti šį terminą galiotų vidaus reikalų, valstybės saugumo, krašto apsaugos sistemos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Kalėjimų departamento ar jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių, muitinės sistemos pareigūnams. Jeigu būtų pailginta tarnybos trukmė, pareigūnų pensija, priklausomai nuo ištarnauto stažo, galėtų didėti nuo 1 iki 1,5 procento.

REKLAMA

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininko Vladimiro Banel teigimu, apie pareigūnų tarnybos laiką ir pensijas kalbama jau bene dešimt metų.

„Jeigu yra noras peržiūrėti pareigūnų pensijas, galima kalbėti tik vienu klausimu – apie jų didinimą. Kitaip šis klausimas net negali būti svarstomas“, – pabrėžė V. Banel.

Pasak jo, jokiose kitose Europos šalyse pareigūnai negauna tokių mažų pensijų, net kaimynės Lenkijos pareigūnų pensijos dvigubai didesnės nei Lietuvos pareigūnų.

REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnai nepritaria

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų profesinės sąjungos vadovė Laimutė Narkienė sako, kad sužinojus apie numatomas permainas pradėti rinkti parašai. Dauguma pareigūnų pasirašė kreipimąsi, kad nepritaria tarnybos trukmės ilginimui.

Kreipimesi taip pat prašoma peržiūrėti įstatymo pakeitimo punktą, kuriame teigiama, kad pensija galėtų didėti 1,5 procento.

„Jeigu tarnybos trukmė bus pailginta, reikalaujame, kad nuo 21-erių iki 25-erių stažo metų būtų pridėta ne mažiau kaip po 2 procentus atlyginimo“, – kalbėjo profesinės sąjungos vadovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L. Narkienės teigimu, pensijos laiko ilginimas dabar būtų socialinio pagrindo neturintis žingsnis. Pareigūnai mano, kad per daug skubama įgyvendinti tai, kam visiškai nepasiruošta, nėra sudarytos sąlygos.

„Atrodo, kad valstybė nenori turėti stiprių, socialiai apsaugotų pareigūnų, galinčių užtikrinti viešąją tvarką. Nelabai kaip atrodys ketvirtį amžiaus priverstas tarnauti, pervargęs pagyvenęs pareigūnas, bandantis drausminti stiprius, jaunus pažeidėjus.

Sunkų, atsakingą darbą dirbantis žmogus – policininkas, ugniagesys ar kitas pareigūnas – ne kiekvienas gali išlikti tvirtas, stiprus. Dažnas jau du dešimtmečius atitarnavęs nebegali eiti pareigų, nebėra jėgų ir sveikatos, o dar penkeri metai ne kiekvienam būtų pakeliami“, – „Sekundei“ tvirtino L. Narkienė.

REKLAMA

Žinoma, yra pasirengusiųjų ir galinčiųjų tarnauti 25-erius ir daugiau metų.

Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovas Robertas Baltuška teigia, kad už ilgą ir sunkią tarnybą pareigūnams vis dėlto turi būti atlyginta.

„Suprantame nelengvą valstybės padėtį, tačiau jeigu ilgėja tarnybos laikas, turi didėti ir pensija“, – mano R. Baltuška.

 Varganos pensijos

Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščiakienė apgailestauja, kad norima tik ilgintį tarnybos laiką, bet apie pensijų didinimą nekalbama. Dabar nuo užtarnauto stažo pareigūno pensijai skaičiuojamas 1 procentas ir suma susidaro labai maža.

REKLAMA

„Didesnes pensijas gauna net Rumunijos, Bulgarijos pareigūnai. Pailginus pensijai būtiną darbo trukmę ir nepadidinus procento, bus tik dar labiau mažinamos pareigūnų socialinės garantijos“, – sako L. Soščiakienė.

Jos teigimu, dvidešimt metų ištarnavęs ir tikrai ne patį mažiausią atlyginimą, apie du tūkstančius litų per mėnesį, uždirbdavęs pareigūnas gali tikėtis gauti maždaug 400 litų (dabar – 115 eurų) pensiją. Tiesa, jeigu pareigūnas niekur nedirbs, jam bus pridedama bazinė pensija – 105 eurai (apie 362 litus), tačiau pradėjęs dirbti bazinės pensijos nebegauna.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į statutinę tarnybą asmuo gali ateiti sulaukęs 18 metų, tad 40–43 metų jis jau gali tapti pensininku. Tolesnis įprastą darbą palikusio pareigūno gyvenimas dažnam būna labai sudėtingas. Amžius, nedidelės pajamos tampa kliūtimi pradėti mokytis ko nors naujo, ieškoti naujų galimybių.

Kai kas išėjęs į pensiją įsidarbina apsaugos sistemoje, kai kas eina dirbti nesudėtingų darbų už minimalų atlygį, o kai kam ir menkai atlyginamo darbo nepavyksta susirasti.

Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkės nuomone, didesniuose miestuose įsidarbinti lengviau, o mažuose miesteliuose į pensiją išėję pareigūnai tiesiog atsiduria už borto. Eiti ankstesnes pareigas ne kiekvienam leidžia sveikata, pajamos mažos, o kito darbo nėra.

REKLAMA

„Man ne kartą iš rajonų skambino į pensiją išėjusios pareigūnės ir skundėsi beviltiška padėtimi, prašė patarimo, ką daryti. Pensija maža, vaikai dar studijuoja, galą su galu sudurti sunku, o darbo gauti nėra jokios vilties. Tad dažnas, nesugebėdamas prisitaikyti, išvyksta į užsienį, o kai kas palūžta“,– „Sekundei“ pasakojo L. Soščiakienė.

Ilginant laiką – didinti išmokas

Siekiant nepažeisti pareigūnų ir karių lūkesčių, projekte vis dėlto siūloma didinti pensiją už kiekvienus papildomus tarnybos metus. Be to, numatyta, kad pareigūnams į tarnybos laiką būtų įskaitomas darbo tarptautinėse ir Europos Sąjungos institucijose ar užsienio valstybių institucijose laikas.

REKLAMA

Numatyta, kad už dvidešimtuosius tarnybos metus papildomai būtų mokama po 1 procentą pareigūno ar kario gauto darbo užmokesčio, už dvidešimt pirmus – dvidešimt penktus tarnybos metus – po 1,5 procento, už dvidešimt šeštus ir kiekvienus paskesnius tarnybos metus – po 1 procentą darbo užmokesčio.

Tačiau finansų ministras Rimantas Šadžius mano, kad reikėtų palikti dabar galiojančią tvarką, kai už kiekvienus papildomai ištarnautus metus prie valstybinės pareigūno pensijos pridedama po 1 procentą buvusio jo vidutinio darbo užmokesčio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tarnavusiajam ilgiau ir pensija bus didesnė – kuo daugiau metų pareigūnas atiduos sistemai, tuo bus didesnė valstybinė pensija. Taip pat bus didesnė ir socialinio draudimo pensija, kurią pareigūnai, sulaukę pensinio amžiaus, turi teisę gauti“, – tvirtino ministras.

Be to, tarnybos laiką siūloma ilginti pamažu, atsižvelgiant į pareigūno ar kario turimą tarnybos stažą.

Gavėjų daugėja

Vidaus reikalų ministerija atkreipė Vyriausybės dėmesį, kad pastaruoju metu gerokai padaugėjo gaunančių valstybinę pensiją pareigūnų ir karių. 2010 metais vidaus reikalų sistemoje nebuvo nė 11 tūkstančių valstybinių pensijų gavėjų, o 2013 metais jų jau buvo 13 350. Atitinkamai didėjo ir valstybės biudžeto lėšų poreikis toms pensijoms mokėti.

REKLAMA

Nekeičiant dabar galiojančio teisinio reglamentavimo, pagal kurį darbingo amžiaus pareigūnams, pasitraukusiems iš darbo po 20 tarnybos metų, mokama valstybinė pensija, jos gavėjų daugės ir lėšų šioms valstybinėms pensijoms mokėti poreikis augs.

Vyriausybė vis dėlto neapsisprendė dėl ilgesnės karių ir pareigūnų tarnybos ir paprašė apskaičiuoti, kiek didės pareigūnų valstybinės pensijos, jeigu bus pratęstas jų tarnybos laikas.

Vitalija Jalianiauskienė, Sekundė.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų