REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pačios griežčiausios bausmės – narkotikų vežėjams

Gabenantieji narkotikus į Indoneziją turėtų atminti, kad ši šalis taiko itin griežtas bausmes už narkotikų kontrabandą – nusikaltusiems gali būti skiriamas net įkalinimas iki gyvos galvos arba mirties bausmė.

Gabenantieji narkotikus į Indoneziją turėtų atminti, kad ši šalis taiko itin griežtas bausmes už narkotikų kontrabandą – nusikaltusiems gali būti skiriamas net įkalinimas iki gyvos galvos arba mirties bausmė.

REKLAMA

Tokios bausmės gali sulaukti ir mūsų tautietis V. L. (41 m.), kuris kartu su žmona į Balio Denpasaro tarptautinį oro uostą atvyko iš Honkongo ankstų rugpjūčio 11-osios rytą. Oro uosto pareigūnai vėliau žurnalistams pasakojo, kad lietuvis iš karto pasirodė įtartinas. „Jis vis baugščiai dairėsi, atrodė sutrikęs, – sakė vienas pareigūnų. – O kai keleivių bagažo patikros punkte jo bagažas buvo padėtas po rentgeno aparatu, vyrui pradėjo drebėti rankos, jį išpylė prakaitas. Tuomet ir pamatėme, kad kuprinėje yra folija apvyniotas paketas“.

Pirmąjame pakete pareigūnai rado 944 gramus metamfetamino. Patikrinę kitus V. L. krepšius rado dar du paketus, viename jų buvo 1, 982 gramų metamfetamino, o trečiajame – 986 gramai. „Tad iš viso buvo aptikta beveik 4 kilogramai metamfetamino, – sakė pareigūnas. – Tai didžiausia narkotikų siunta ne tik šiais metais. Tokio didelio kiekio mes nebuvome sulaikę jau keletą metų“.

REKLAMA
REKLAMA

Po patikros V. L. ir jo žmona buvo uždaryti į areštinę. Moteriai jokie įtarimai nepateikti. Balio pareigūnai atskleidė, jog kol kas jiems labai sunkiai sekasi apklausti lietuvius, nes šie moka tik savo gimtąją kalbą, o Indonezijoje ne taip lengva surasti vertėją iš lietuvių kalbos.

REKLAMA

Nuteisė prancūzus

Indonezijoje nusikalstamumas nėra didelis. Jau daugiau nei dešimtmetis čia per metus nužudomas vos vienas kitas žmogus. Interpolo duomenimis, 100 000 gyventojų Indonezijoje tenka 0,5 žmogžudystės. Civiliai gyventojai čia negali turėti jokių ginklų. Nepasant to, kalėjimai perpildyti. Šalyje 114 000 kalinių, nors kalėjimuose tik 75 000 vietų. Teisėjai ypač griežti narkotikų vežėjams, prekeiviams.

Vos prieš kelias savaites, liepos 23-iąją, Prancūzijos pilietis Fransua Žakas Žiuli (49 m.) už narkotikų gabenimą buvo nuteistas 15 metų nelaisvės. Sausio 19-ąją jis atskrido iš Senegalo sostinės Dakaro į Denpasaro tarptautinį oro uostą. Kaip ir lietuviai čia jis buvo sulaikytas patikrai, jo lagamino dugne buvo rasta 3 kilogramai metamfetamino, kurio vertė maždaug 1,4 milijono litų. Teisme vyriškis prisipažino, jog narkotikus Dakare jam perdavė Gambijos pilietis, pasivadinęs Džonu Narko ir už sėkmingą pervežimą pažadėjo sumokėti 4 000 dolerių (10 335 litų).

REKLAMA
REKLAMA

Nors prokurorai prašė F. Ž. Žiuli skirti 17 metų laisvės atėmimo bausmę ir sumokėti 2,3 milijono litų baudą, teisėjai prancūzo pasigailėjo ir paskyrė jam 15 metų bausmę, bei 1,8 milijono litų baudą.

F. Ž. Žiuli advokatas po teismo sakė, jog apeliacijos jie neteiks, tačiau piktinosi tokia bausme. „Manau, kad teisėjai turėjo atsižvelgti į tai, jog prancūzas yra psichiškai neįgalus, bedarbis ir visą gyvenimą buvo priklausomas nuo motinos. Jis paprasčiausiai norėjo būti savarankiškas ir užsidirbti pinigų. Manau, kad F. Ž. Žiuli iki šiol iki galo nesuvokia savo veiksmų“, – visuomenę bandė sugraudinti kaltinamojo advokatas.

Beje, kitas prancūzas – Teris Klodas Džozepas Veržė (47 m.) gegužę buvo nuteistas 10 mėnesių kalėjimo. Šių metų sausio pradžioje jis buvo sulaikytas vienoje Denpasaro gatvių, o jo kišenėje buvo rasta 112 gramų kokaino už maždaug 120 000 litų. Šiam vyriškiui pavyko įrodyti, jog kokainas buvo skirtas tik jo reikmėms, dėl to jis sulaukė itin švelnios bausmės. Jeigu jam nebūtų pavykę to įrodyti, T. K. Dž. Veržė už grotų būtų sėdęs mažiausiai 20 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesigaili ir moterų

Šių metų pradžioje Surabajos miesto apygardos teismas 14 metų kalėjimo bausme nuteisė britę Andrėją Rut Voldek (43 m.). Jai dar teks sumokėti ir 430 000 litų baudą.

Mokytoja iš Pietų Anglijos A. R. Voldek buvo sučiupta 2013 metų balandį. Pusantro kilogramo metamfetamino buvo rasta jos viešbučio kambaryje, apatinių rūbų stalčiuje. Moteris pareigūnams teisinosi, jog narkotikus gabenti paprašęs jos gyvenimo draugas, kuris gyvena Kinijoje.

Pačios griežčiausios bausmės pernai sausį sulaukė britė Lindsė Sendiford (57 m.). Moteris buvo pripažinta kalta į Balio salą atgabenusi beveik 5 kilogramus kokaino, kurio vertė maždaug 7 milijonai litų ir teismas jai skyrė mirties bausmę. Lindsė buvo sučiupta 2012 metų gegužę, kai iš Tailando sostinės Bankoko atskrido į Denpasaro tarptautinį oro uostą. Keleivių bagažo patikros metu jos lagamine ir buvo rasti narkotikai.

REKLAMA

Teisme L. Sendiford aiškino, jog narkotikus gabenti ji buvo priversta, mat nusikaltėliai grasino nužudyti jos vaikus. Po sulaikymo moteris bendradarbiavo su pareigūnais ir padėjo surengti slaptą operaciją, per kurią buvo sučiupti trys įtariami narkotikų kontrabandininkai iš Didžiosios Britanijos ir vienas Indijos pilietis. Net prokurorai, palaikantys kaltinimą teisme, prašė skirti L. Sendiford tik 15 metų kalėjimo, pabrėždami, kad ji nusipelnė gailestingumo, nes pripažino savo nusikaltimą, tačiau Denpasaro apylinkės teismo teisėjai buvo negailestingi.

Teismo kolegijos narys Bagusas Komangas Vijaža Adi pareiškė, kad šioje byloje „nėra jokių lengvinančių aplinkybių, dėl kurių galėtų būti skirta švelnesnė bausmė“.

REKLAMA

Pernai rugpjūtį trijų teisėjų kolegija atmetė britės apeliaciją. L. Sendiford dar gali prašyti, kad jos byla būtų peržiūrėta. Jei ir čia moteriai nepavyktų, yra ir paskutinė viltis – malonės prašyti paties Indonezijos prezidento Susilo Bambango Judojono.

Populiariausi – kristalai

Indonezijos salos, o ypač Balio sala, sutraukia daugybę turistų. Daugelis šią salą vadina rojumi žemėje, tačiau, pasirodo, kad visiškai atsipalaiduotumei ir rojuje reikia narkotikų.Tuo ir naudojasi narkomafija. Į Indoneziją daugiausiai įvežama metamfetamino bei kokaino, bet pasitaiko ir ekstazio bei marihuanos.

Jauni pasiturintys indoneziečiai taip pat pamėgo narkotikus, ypač metamfetamino kristalus, kurių gramas čia kainuoja 420 litų. Vietinių „shabu shabu“ vadinami kristalai šiuo metu populiarūs visame pasaulyje, tik jų kaina kitur žymiai mažesnė, tad narkotikų prekeiviai, norėdami užsidirbti daugiau pinigų, ir nukreipė savo žvilgsnius į Indoneziją. Skaičiuojama, jog per metus metamfetamino kontrabanda išaugo beveik 4 kartus – 2010 metais buvo pradėta 200 bylų, o jau 2011 metais – per 700.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Indonezijos pareigūnai įsitikinę, jog turistų pamėgtos salos yra apraizgytos narkomafijos tinklais. Pareigūnai ypač sukruto po 2011 metų rugsėjį nutikusio įvykio, kuomet Ugandos pilietė Mogambė Fibė Anet (41 m.) buvo rasta negyva viešbučio kambaryje. Ištyrus lavoną, jos skrandyje buvo rastos 82 metamfetamino kapsulės (1,12 kg). Pareigūnams vėliau pavyko išsiaiškinti, jog moteris į Balį atvyko iš Kenijos. „Kadangi Indonezijoje puikiai išvystytas turizmas, tarptautinė narkotikų mafija tuo naudojasi. „Mulas“ apsimeta turistu ir nepastebėtas įslenka į šalį, o kartais taip narkotikai nukeliauja ir į Malaiziją, Filipinus ar Naująją Gvinėją, Australiją, tad mūsų šalis būna ir tarpinė stotelė. Bet vis tik dažniausiai „turistuose“ gabenami narkotikai „nusėda“ Indonezijoje“, – žurnalistams pasakojo narkotikų skyriaus pareigūnas.

REKLAMA

Žinoma, narkomafijos viršūnėlėms visai nesvarbu, kad Indonezija yra viena iš 33 pasaulio šalių, kurioje už narkotikų gabenimą skiriama mirties bausmė, nes pačios „viršūnės“ niekada ir nenukertamos. Dažniausiai nukenčia tik „mulai“, susigundę vos kelių tūkstančių dolerių uždarbiu. Mirties bausmė už narkotikų gabenimą Indonezijoje skiriama gana dažnai. Šiuo metu mirties bausmės laukia 140 žmonių. Beveik visi nuteisti už narkotikų gabenimą į šalį. Daugiau nei trečdalis jų – užsieniečiai.

Beje, 2009 metais Indonezijoje buvo smarkiai sugriežtintos bausmės, susijusios su narkotikais. Bauda ar kelių mėnesių kalėjimas gali būti skirta net tėvams, kurie nepraneša, kad jų vaikais vartoja narkotikus. O net ir už nedidelį kiekį narkotikų ar jų vartojimą bausmė padidinta iki 9 metų. Narkotikų vartojimas laikomas sunkia kriminaline veikla. Dėl tokių griežtų bausmių Indoneziją puolė užsienio šalys, tvirtindamos, jog narkotikų vartojimas yra liga, o ne kriminalinė veikla. Tačiau Indonezija atkirto, jog narkotikus vartoti niekas neverčia, tai daryti pasirenkama, o ir teisiami narkotikų vartotojai gana atlaidžiai. Dažniausiai jiems skiriami tik keli mėnesiai kalėjimo bei priverstinis gydymas.

REKLAMA

Ilgi kalėjimo metai

Lietuviai narkotikus gabena lagaminais, lengvaisiais automobiliais, krovininiais vilkikais, laivais ar tiesiog prariję savo kūne. Jų keliai driekiasi po visą pasaulį, o gabenamų kvaišalų kiekis stebina net visko mačiusius teisėsaugininkus.

Įkliuvusių tokių lietuvių istorijos – viena už kitą liūdnesnės, ir tik dalis jų tėra melas, siekiant sušvelninti gresiančias bausmes. Bet kad ir kokios priežastys pastūmėja užsiimti kvaišalų pervežimu, visų įkliuvusiųjų laukia vienodas likimas – ilgi metai kalėjime.

Gabenti narkotikus dažniausiai susigundo vos galą su galu suduriantys bedarbiai, bankrutavę verslininkai, naivuoliai, svajojantys taip pagerinti savo finansinę padėtį. „Pervešiu vieną kartą, užsidirbsiu pinigų ir ramiai gyvensiu“, – galvoja toks svajotojas, kai jį užkalbina narkotikų prekeivis, siūlydamas, atrodytų, labai pelningą darbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmę Brazilijoje, Porto Alegrės kalėjime jau atliko Daiva K.

Daiva, Anglijoje apsigyvenusi Lietuvos pilietė, kvaišalų pervežimu susigundė, kai narkotikų platintojai pažadėjo sumokėti už jos sūnaus mokslus koledže. Daiva įkliuvo Salgado Filjo tarptautiniame oro uoste. Kokainą, supakuotą į prezervatyvus, ji buvo susikišusi į vaginą. Ir nors atrodė, kad tai labai patikima vieta, bet moteris oro uoste nervinosi, atrodė išsigandusi, ir tai patraukė muitininkų dėmesį.

Artūras K. (25 m.) nelaisvės neiškentė. Jis nusižudė Venesuelai priklausančioje Margaritos saloje, San Antonio įkalinimo centre. Artūras buvo sulaikytas, kai Santjago Marino tarptautiniame oro uoste ketino sėsti į lėktuvą ir skristi į Angliją. Bet oro uosto pareigūnai, patikrinę lietuvio lagaminą, jame rado 3 keramines vazas, susuktas į užuolaidą. Vazose buvo sukišta net 11 kilogramų heroino.

REKLAMA

Nueva Espartos valstijos teismas Artūrą pripažino gabenus itin didelį kiekį narkotikų ir paskyrė jam 8 metus laisvės atėmimo.

Lietuviai yra įkliuvę Tanzanijoje, Panamoje, Ganoje, Mongolijoje, o daugiausia narkotikų kurjerių iš Lietuvos įkliūva Skandinavijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje. Pernai iš 138 Norvegijoje suimtų lietuvių 64 buvo dar tik kaltinami ar jau atliekantys bausmę už nusikaltimus, susijusius su narkotikais. Statistikos duomenimis, Lietuvos piliečiai į Norvegiją įveža beveik pusę viso sulaikyto amfetamino kiekio.

Tik faktai

2013 metais Didžiojoje Britanijoje buvo nuteistas sunkvežimio vairuotojas Vaidas Guoga (35 m.). Lietuvis turėjo finansinių sunkumų ir dėl to įsivėlė į britų narkomafijos pinkles. V. Guoga iš Olandijos į Didžiąją Britaniją per kelis kartus pervežė 14 kilogramų itin gryno kokaino. Už tai jis buvo nuteistas 9 metams ir 4 mėnesiams nelaisvės. Kiti gaujos nariai, britai, buvo nuteisti nuo 10 mėnesių iki 14 metų kalėjimo bausmėmis.

REKLAMA

Praėjusių metų pabaigoje Naujojoje Zelandijoje teismo nuosprendį išgirdo lietuvis Rokas Karpavičius-Voras (33 m.). Narkobaronu vadintas lietuvis sulaukė švelnios – vos 6 metų ir 3 mėnesių bausmės. Voras buvo pripažintas kaltu dėl pinigų plovimo ir LSD importavimo į Naująją Zelandiją.

2011 metais Didžiojoje Britanijoje buvo nuteisti 4 lietuviai ir 4 bulgarai. 2010 metais kruiziniu laivu, plaukusiu iš Brazilijos į Jungtinę Karalystę, jie gabeno 35 kilogramus kokaino, verto maždaug 10 milijonų litų. Prabangiu kruiziniu laivu keliavę „turistai“ sukėlė personalui įtarimų, nes buvo netipiniai kruizinio laivo keleiviai. Juos patikrinus narkotikai rasti įsiūti į drabužius. Kiekvienam jų skirtos maždaug 15 metų kalėjimo bausmės.

REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad Lotynų Amerikos kalėjimuose sėdi keliasdešimt lietuvių, nuteistų ar laukiančių teismo narkotikų gabenimo bylose. Prieš keletą metų Lietuvos garbės konsulas Peru – Eduardo Alberto Paškevičius Velarde – latvių žurnalistams, kūrusiems filmą apie Baltijos šalių „mulus“, pasakojo, jog 2009 metais, kuomet Lietuvoje buvo gili ekonominė krizė, konsulas bent kartą į mėnesį sulaukdavo skambučio, pranešančio apie oro uoste sulaikytus lietuvius „mulus“.

Žana KAPUSTINA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų