• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį Vyriausybė galutinai apsisprendė, kokius mokesčius kiek didins. Atitinkamus įstatymų pakeitimus dabar svarstys Seimas.

Trečiadienį Vyriausybė galutinai apsisprendė, kokius mokesčius kiek didins. Atitinkamus įstatymų pakeitimus dabar svarstys Seimas.

REKLAMA

Tūkstančiams žmonių aktualios gyventojų pajamų (GPM), nekilnojamojo turto (NT), pridėtinės vertės (PVM) mokesčių pataisos.

Be to, pakeitus akcizus atsiras cukraus mokestis, įvedamas ir draudimo sutarčių mokestis, vadinamas solidarumo įnašu. Verslui planuojama dar padidinti pelno mokestį.

Finansų ministerija sako, kad mokesčius didinti reikia ne tik dėl gynybos finansavimo. Esą Lietuvoje mokesčių santykis su bendruoju vidaus produktu yra vienas mažiausių Europos Sąjungoje, o pajamų nelygybės lygis – didžiausias.

REKLAMA
REKLAMA

Padidinus mokesčius, kitąmet iš gyventojų ir verslo planuojama papildomai surinkti ir, pasak premjero Gintauto Palucko, gynybai skirti 345 mln. eurų, o dar kitais – 513 mln. eurų.

REKLAMA

Juos padalijus visiems beveik 2,9 mln. šalies gyventojų, kiekvienam išeitų vidutiniškai po 119 ir 177 eurus (tiesa, kiekvienas mokės skirtingai).

Jeigu mokesčiai nebūtų didinami, Lietuva netektų 400 mln. eurų Europos Sąjungos paramos, pristatydamas pakeitimus sakė finansų ministras Rimantas Šadžius.

NT mokesčio pakeitimai

Bene daugiausia diskusijų visuomenėje ir tarp politikų kelia NT mokesčio pataisos – iki paskutinio Vyriausybės sprendimo jos buvo daug kartų keičiamos.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu Seimas patvirtins naujausią pasiūlymą dėl NT mokesčio, dabartinės fiksuotos 150 tūkst. eurų dydžio neapmokestinamos vertės nebus.

Kitaip nei yra dabar, pirmasis (pagrindinis) gyventojų būstas, kuriame jie gyvena, ir visas kitas NT (kiti butai ir namai, garažai, sodybos ir t. t.) būtų apmokestinami skirtingu būdu.

Pagrindinio būsto neapmokestinamą dydį ir konkretų mokesčio tarifą nuo 0,1 iki 1 proc. kasmet turės nustatyti savivaldybių, kuriame yra tas būstas, tarybos. To nepadarius, visai pagrindinio būsto vertei būtų taikomas 0,1 proc. tarifas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visas kitas gyventojų NT, kuris nėra gyvenamas būstas, bus apmokestinamas, kai jo vertė viršys 20 tūkst. eurų.

Tokiam turtui bus taikomi progresiniai tarifai:

  • 0,1 proc. vertei nuo 20 tūkst. iki 200 tūkst. eurų;
  • 0,2 proc. vertei nuo 200 tūkst. iki 400 tūkst. eurų;
  • 0,5 proc. vertei nuo 400 tūkst. iki 600 tūkst. eurų;
  • 1 proc. vertei nuo 600 tūkst. eurų.

Pavyzdžiui, jeigu žmogus be pagrindinio būsto turi sodo namelį už 30 tūkst. eurų, tuomet už jį tektų mokėti 10 eurų NT mokestį ((30 000-20 000)x0,1 proc.).

REKLAMA

Gyventojų pajamų mokesčio pakeitimai

Pagal Vyriausybės patvirtintus projektus, bene didžiausias siūlomas pakeitimas – bendras apmokestinamų pajamų skaičiavimas.

Dabar skirtingų rūšių pajamos (darbo, individualios veiklos, turto nuomos, pardavimo ir kt.) apmokestinamos skirtingais tarifais ir būdais.

Priėmus pataisas, visos jos, išskyrus dividendus ir kai kurias kitas išimtis, bus sumuojamos ir joms bus taikomas vienodas tarifas (vėlgi su kai kuriomis išimtimis).

REKLAMA

Metinėms 12 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) arba 27,6 tūkst. eurų (2,3 tūkst. Eur/mėn.) neviršijančioms darbinėms pajamoms bus taikomas nykstantis neapmokestinamų pajamų dydis.

Individualios veiklos pajamoms iki tos sumoms – mokesčio kreditas. Kitoms pajamoms – 15 proc. GPM tarifas.

Bendrai visų rūšių gaunamų pajamų sumai nuo 12 iki 36 VDU (iki 6,9 tūkst. Eur/mėn.) būtų taikomas 20 proc. GPM tarifas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujas 25 proc. tarifas būtų taikomas visoms pajamoms nuo 36 iki 60 VDU (11,5 tūkst. Eur/mėn.). O 60 VDU viršijančioms pajamoms būtų taikomas 32 proc. GPM tarifas.

Bene daugiausia gyventojų – virš 100 tūkst. – palies nedidelis neapmokestinamojo dydžio pakeitimas. Dėl to jie turės papildomai sumokėti maždaug 2–5 eurus per mėnesį.

PVM, cukraus ir draudimo mokesčiai

Jeigu Seimas galutinai priims Vyriausybės pateiktus projektus, Lietuvoje atsiras akcizas saldintiems gėrimams (cukraus mokestis), taip pat solidarumo įnašas (ne gyvybės draudimo mokestis).

REKLAMA

Cukraus mokesčiu būtų apmokestinami nealkoholiniai saldinti gėrimai, turintys pridėtinių cukrų daugiau kaip 2,5 g/100 ml arba saldiklių.

Dėl to 1 l gėrimo kaina (priklausomai nuo cukraus kiekio) pakiltų nuo 0,09 iki 0,25 euro.

10 proc. dydžio draudimo mokestis būtų taikomas ne gyvybės draudimo įmokoms. Šis mokestis nebūtų taikomas privalomam vairuotojų draudimui.

REKLAMA

Pagal priimtas pataisas PVM nuo 9 proc. iki 12 proc. didėtų apgyvendinimo, keleivių vežimo paslaugoms.

Šildymui ir karštam vandeniui lengvatinis 9 proc. tarifas būtų visiškai panaikintas. Už tai reikėtų mokėti įprastinį 21 proc. PVM tarifą.

Verslui taikomą pelno mokestį planuojama didinti iki 17 proc.

REKLAMA
Mokestiniai pakeitimai rengiami tam, kad turtuoliams pamažinti mokesčius. Turime seime ne socialdemokratinę koaliciją, - tai turčių gelbėjimo draugija! Kol žmogus būsto nenaudoja pasipelnymo tikslams - jokio NT mokesčio! Jei NT mokesčio klausimas bus atiduotas į savivaldybių rankas - įsivaizduoju kokios prasidės lenktynės prieš merų rinkimus! Kandidatai į merus rungsis tarpusavy: aš du kartus sumažinsiu NT mokestį, kitas sakys - aš triskart! - O aš keturiskart!!

Rinkėjai paprasčiausiai apgauti
Rinkėjai paprasčiausiai apgauti
Balsuoji už socdemus - gauni konservatorius tik kitame įpakavime.. Skvernelis parsiduoda bet kam. Nemuno aušra atlieka protesto balsų neutralizavimo vaidmenį. Tai ko jūs norite iš tokio Seimo ?
O kaip del jusiškio Dudeno itarimu svaistant valstybes pinigus? Eis Sinkeviciaus keliu? Tas pasirodo visai nekaltas, niekas nepavogta. Tik kazkodel dabar trukstate pinigu ir keliate mokescius
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų