REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Norėdami, kad atmintyje liktų koks nors svarbus įvykis, jį įamžiname nuotraukose. Tačiau naujai atliktas tyrimas parodė, kad fotografavimas gali turėti visiškai priešingą poveikį – jis gali neleisti įsiminti, rašo abc.net.au.

REKLAMA
REKLAMA

Šią savaitę paskelbti tyrimo rezultatai parodė, kad žmonės, fotografuojantys muziejaus eksponatus, daug prasčiau juos atsimena nei tie, kurie juos tik apžiūrėjo.

REKLAMA

„Šis tyrimas verčia susimąstyti, nes vis labiau įprantame iškart dalytis nuotraukomis socialiniuose tinkluose“, – pasakoja Linda Henkel, Fairfieldo universiteto psichologė.

„Žmonės dažnai beveik automatiškai išsitraukia fotoaparatus, kad užfiksuotų akimirką, ir net nepastebi, kas išties vyksta prieš akis“, – teigia psichologė, tyrimo, kurio rezultatai buvo išspausdinti „Psychological Science“, autorė.

L. Hekel universiteto muziejuje atliko eksperimentą. Jo dalyviai lankėsi muziejuje ir turėjo galimybę pasirinkti – fotografuoti eksponatus ar tiesiog gerai juos apžiūrėti. Kitą dieną buvo patikrinta, ar tiriamieji pamena, ką matė. Dalyviai buvo mažiau tikslūs, pasakodami apie eksponatus, kuriuos buvo nufotografavę, nei tie, kurie tuos pačius objektus apžiūrėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Psichologė tvirtina, kad fotografuodami daiktą, žmonės nebesistengia jo įsiminti – palieka šį darbą technologijoms, kadangi esame užtikrinti, kad fotoaparatas viską įsimins už mus. Anot psichologės, lygiai taip pat galime neįsidėmėti svarbių savo gyvenimo momentų.

Atlikus tokį pat eksperimentą su kita savanorių grupe, buvo pastebėti šiek tiek kitokie rezultatai: tie, kas nufotografavo ne visą eksponatą, bet pritraukė vieną detalę, vėliau atsiminė ne tik tą detalę, kurią fotografavo, bet geriau įsiminė ir visą į nuotrauką nepatekusį objektą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šie rezultatai rodo, kad kamera ir žmogaus akis visiškai skirtingai užfiksuoja atsiminimus. L. Hakel pripažįsta, kad fotografavimas gali padėti įsiminti, tačiau tik tuo atveju, kai skiriama laiko stebėti objektą ar įvykį, kurį norima užfiksuoti, bei peržiūrėti nuotraukas.

Kuo daugiau nuotraukų padaroma, tuo sudėtingiau yra stebėti, kas vyksta aplink, o po to ir peržiūrėti tas nuotraukas.

„Tyrimas parodė, kad skaitmeniniais fotoaparatais padaroma daugybė nuotraukų, norint įamžinti svarbias gyvenimo akimirkas, todėl kartais žmogus nebesugeba normaliai dalyvauti toje akimirkoje bei sunkiau ją prisimena“, – teigia mokslininkė.

Psichologė pataria nekaupti daugybės nuotraukų, o padaryti kelias, kurioms peržiūrėti atsiras laiko ir svarbios akimirkos ilgiau išliks atmintyje.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų