REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai teigia, kad sugebėjimas pamiršti ir atsikratyti nereikalinga informacija yra raktas į gerą atmintį, rašoma msn.co.uk.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigia Benjaminas Stormas, Ilinojaus universiteto profesorius, norint prisiminti svarbius gyvenimo faktus, būtina išmokti atsisveikinti su nebereikalinga informacija.

REKLAMA

Žmogaus smegenys kimšte prikimštos visokiausios informacijos – įskaitant ir jau nebereikalingą. Tam, kad prisikastume prie svarbiausios informacijos, turime gebėti ištrinti nereikalingą, nebeaktualią, nebesvarbią informaciją. Su ja reikia elgtis lyg su daiktais: svarbiausius, kasdien naudojamus daiktus dažniausiai esame pratę laikyti pirmame darbo stalo stalčiuje. Ne tokią svarbią mantą užkeliame į palėpę. Prireikus galime ten nukeliauti ir susirasti, ko trūksta, tačiau šiuos daiktus pasiekti sunkiau.

REKLAMA
REKLAMA

Lygiai taip pat elgiasi ir mūsų smegenys: jos pamiršta tam tikrus dalykus, kad prisimintų kitus, svarbesnius. Siekdama kuo geriau perprasti tokį smegenų veikimo bruožą, mokslininkas Benjaminas Stormas atliko keletą eksperimentų. Per vieną eksperimentą jis savanoriams išdalijo po šešių, tarpusavyje susijusių žodžių sąrašą, pavyzdžiui, šešių vaisių pavadinimų. Tuomet eksperimento dalyviai turėjo atlikti paprastą testą, kuriame prie kategorijos (tarkime, vaisių) buvo parašytos trijų iš šešių sąraše buvusių pavadinimų pirmosios raidės. Savanoriams reikėjo įrašyti visus tų trijų dalykų iš sąrašo dalykų pavadinimus iš nurodytų raidžių. Pavyzdžiui, prie kategorijos „Vaisiai“ buvo parašyta „a“ raidė, ją reikėjo susieti su sąraše buvusiu žodžiu „apelsinas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atlikus šį savanoriams buvo išdalytas lygiai toks pats testas, tačiau šįkart buvo surašytos ne trijų, o visų šešių sąrašo žodžių pirmosios raidės.

Savanoriai lengvai prisiminė tris žodžius, kurių pirmosios raidės buvo parašytos pirmajame teste, tačiau kitus tris žodžius prisiminti buvo labai sudėtinga, mat šie žodžiai jau buvo išgaravę iš atminties.

Šis eksperimentas taip pat gali paaiškinti, kas įvyksta, gavus naują telefono numerį. Tik įsiminus naująjį telefono numerį, senojo praktiškai nebeįmanoma prisiminti. Visa tai – logiška, mat kaip būtų sudėtinga, jei prisimintume kiekvieną turėtą telefono numerį? Tiesiog sutriktume.

Profesorius sako, kad vieni žmonės pamiršti geba kur kas lengviau nei kiti. Ir būtent užuomaršos problemas sprendžia sėkmingiau. B. Stormo teigimu, jų smegenys geriau organizuoja informaciją ir taip padeda mąstyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų