REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daug kritikos tiek iš pacientų, tiek medikų jau ne vienerius metus sulaukia nueinančio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įtvirtinta pirmojo pigiausio vaisto paskyrimo tvarka. Visgi, panašu, kad nauji valdantieji čia gali įnešti rimtų pokyčių.

Daug kritikos tiek iš pacientų, tiek medikų jau ne vienerius metus sulaukia nueinančio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įtvirtinta pirmojo pigiausio vaisto paskyrimo tvarka. Visgi, panašu, kad nauji valdantieji čia gali įnešti rimtų pokyčių.

REKLAMA

Štai kaip vienas trijų partijų – TS-LKD, Laisvės partijos ir Liberalų sąjūdžio – koalicijos sutartyje numatytų būsimos Vyriausybės programos prioritetų nurodomas ir siekis medikams atrišti rankas jų nuožiūra skiriant reikalingiausią gydymą.

„Bus sudaryta galimybė medikams patiems laisviau spręsti tiek dėl gydymo metodų, tiek dėl būtinų tyrimų ir tinkamiausių pacientams vaistų skyrimo“, – rašoma viename iš punktų.

Po sutarties pasirašymo paprašyta patikslinti, ar šių nuostatų realizavimas apimtų ir pirmojo vaisto skyrimo tvarkos keitimą, Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen viešai kalbėjo, kad personalizuotas gydymas ir požiūris į pacientą bei leidimas pacientą gydyti tuo vaistu, kuris labiausiai tinkamas, suvokiamas kaip žmogaus teisė ir turėtų būti užtikrintas.

REKLAMA
REKLAMA

Sieks efektyvesnės tvarkos

Kaip portalui tv3.lt aiškino TS-LKD frakcijos narė, medikė Jurgita Sejonienė, pačioje koalicijos sutartyje yra daugiau bendro pobūdžio susitarimai.

REKLAMA

„Bet jei koalicijos partneriai palaikys, o labai tikiuosi, kad taip ir bus, manau, kad visos trys partijos sutarsime ir siūlysime pakeitimus dėl dabar esamos tvarkos.

Be abejo, tam dar kartą labai aiškiai reikės išdiskutuoti pirmiausia su šeimos gydytojais, taip pat – gydytojais specialistais“, – sakė ji.

Pasak J. Sejonienės, svarbu, kad tvarka būtų ir patogesnė, ir efektyvesnė, ir gyventojams priimtinesnė. 

„Dabar tai kelia labai daug diskusijų ir nepasitenkinimo. Žinau, kad ir gydytojai skundžiasi, ir gyventojai nepatenkinti, tad jei taip yra ir juo labiau didėja gyventojų išlaidos vaistams, tai, man atrodo, ne toks turėtų būti tikslas. 

REKLAMA
REKLAMA

Vadinamosios išlaidos iš kišenės Lietuvoje kaip tik yra vienos didžiausių Europos Sąjungoje ir vieną didžiausių dalių apkritai sudaro išlaidos sveikatos priežiūrai“, – dėstė ką tik naujai prisiekusi Seimo narė.

Tikslas – sutaupyti gyventojų išlaidas

Nors dabartinis sveikatos apsaugos ministras ne kartą pabrėžė, kad tokia vaistų skyrimo tvarka leidžia sutaupyti, J. Sejonienė su tuo nebuvo linkusi sutikti.

„Jei sutaupome PSDF biudžeto pinigus, bet reikšmingai padidėja gyventojų išlaidos iš kišenės, tai nemanau, kad čia yra sutaupoma. 

Turime surasti tą balansą, kad nebūtų per didelės išlaidos PSDF biudžetui, bet ir gyventojams jos nebūtų per didelės, ypač žinant šalies gyventojų socialinę ir ekonominę padėtį“, – kalbėjo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gali skirtis ir poveikis

Šeimos gydytojų bendruomenė taip pat teigė palaikysianti tokius pokyčius.

„Faktas, kad pokyčiai reikalingi, nes mums, medikams, kuo bus mažiau varnelių pildant kažkokias dokumentacijas ir receptų rašymus, tuo mes laimingesni“, – sakė Šeimos gydytojų profesinės sąjungos valdybos narė Toma Kundrotė.

Ji neslėpė, kad pacientai skundžiasi, labai nori vartoti tuos pačius vaistus, kaip yra įpratę. O šie pagal naujas tvarkas tai atsiranda, tai dingsta iš kompensuojamųjų vaistų kainyno.

„Tada nuolat keičiasi pakuotės ir tai pacientams kelia stresą gydymo metu. Kai kurie prisitaiko, bet ypač vyresnio amžiaus žmonėms sunkiau“, – pastebėjo ji. 

REKLAMA

T. Kundrotė pažymėjo, kad skirtingų firmų vaistų pagal gamybą veikliosios medžiagos neatitikimas gali skirtis net iki 30  proc.

„Ir kartais jau nedidelis skirtumas daro įtaką gydymui. Jei nuolatos gersi kažkokią mažesnę dozę, ir kitos firmos vaistas nebus visiškas ekvivalentas, tokiu atveju turėsime prastesnius ligos kontrolės rezultatus“, – pabrėžė gydytoja. 

Pacientai ruošia raštus

Naujajam sveikatos apsaugos ministrui raštus įteikti jau ruošiasi ir pacientų organizacijos.

„Dar nėra kam siųsti raštų, bet jau ruošiame savo siūlymus, kad vieną kartą šis jovalas būtų sutvarkytas, – sakė Lietuvos pacientų organizacijų atstovė Vida Augustinienė. – Ir šitos valdžios visada reikalavome, kad grąžintų ankstesnę tvarką, kad gydymą skirtų ne ministras, o kiekvienam žmogui konkrečiai jį gydantis gydytojas. Kad vaistai kas kelis mėnesius nebūtų kaitaliojami.“

REKLAMA

Pašnekovė pabrėžė, kad patiems pacientams tokia tvarka ne tik nepadėjo sutaupyti, o tik patuštino kišenes.

„Ministerija giriasi, kad sutaupė, o pacientai vargsta. Dabar, jei vaistas „iškrenta“ iš kainyno, gydytojas realiai turi pradėti gydymą nuo nulio, nuo pigiausio vaisto, kuris tam žmogui gal netiks. Jei pats pacientas išgali susimokėti, nenorėdamas pasibloginti situacijos jis perkasi vaistus už pilną kainą“, – dėstė V. Augustinienė.

Laukia ankstesnės tvarkos

Jos nuomone, žymiai geresnis variantas buvo, kai buvo kompensuojama bazinė vaisto kaina, tačiau kainyne buvo ir pigesnių, ir brangesnių vaistų.

„Tuomet žmogus pagal savo galimybes galėdavo rinktis ir reikėdavo prisimokėti skirtumą nuo kompensuojamos kainos. O dabar tvarka tokia, kad įvesta maksimali pacientų priemoka. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad, jei atsiranda kainyne dar pigesnis vaistas, nei iki tol buvo, tai tada yra perskaičiuojama bazinė kaina, ir jau už visus vaistus, esančius sąraše, nekompensuojama mažesnė suma. Jei atsiranda vaistas, kurio priemoka viršija maksimalią, jis automatiškai iškrenta iš sąrašo“, – aiškino pacientų atstovė.

A. Verygos teigimu, „pirmojo paskyrimo“ tvarka Lietuvoje įteisinta, visų pirma, siekiant mažinti pacientų išlaidas vaistams, skatinti generinių vaistų vartojimą bei didinti konkurenciją tarp vaistų gamintojų, kad jie tarpusavyje konkuruotų ir siūlytų mažesnes kainas. 

Portalas tv3.lt primena, kad po koalicijos sutarties paviešinimo taip pat kilo diskusijos, ar artimiausiu metu pacientai už jiems suteiktas kai kurias medicinines paslaugas turės oficialiai primokėti iš savo kišenės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų