REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu viešumoje itin daug kalbama apie dujų, elektros kainų augimą. Tačiau oficialūs duomenys rodo, kad bent jau pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje jos buvo bene mažiausios visoje ES. Be to, per metus jos bene daugiausia ir buvo sumažėjusios.

Pastaruoju metu viešumoje itin daug kalbama apie dujų, elektros kainų augimą. Tačiau oficialūs duomenys rodo, kad bent jau pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje jos buvo bene mažiausios visoje ES. Be to, per metus jos bene daugiausia ir buvo sumažėjusios.

REKLAMA

Eurostat duomenimis, palyginti pirmą pusmetį 2020 m. ir 2021 metais, vidutinės namų ūkių elektros kainos Europos Sąjungoje (ES) šiek tiek pakilo.

Vidutinės dujų kainos ES patyrė atvirkštinį procesą, pirmoje šių metų pusėje nukrisdamos iki 6,4 euro už kilovatvalandę (kWh). Tačiau pastaruoju metu elektros ir dujų kainos vėl ėmė kilti visoje ES.

Labiausiai elektros kainos pakilo Slovėnijoje, Lenkijoje ir Rumunijoje

Palyginti šių metų pirmą pusmetį su pernai metų pirmu pusmečiu, namų ūkių elektros kainos kilo šešiolikoje Europos sąjungos šalių. Didžiausias augimas buvo užregistruotas Slovėnijoje (+15 proc.), Lenkijoje (+8 proc.) ir Rumunijoje (+7 proc.).

REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai kainos mažėjo Nyderlanduose (-10 proc.), Kipre (-7 proc.) ir Lietuvoje (-6 proc.). 

Išreiškus eurais, per pirmąjį pusmetį vidutinio namų ūkio elektros kainos buvo žemiausios Vengrijoje (10 eurų už kWh), Bulgarijoje (10,2 Eur) ir Maltoje (12,8 Eur). Aukščiausios kainos užfiksuotos Vokietijoje (31,9 Eur), Danijoje (29 Eur), Belgijoje (27 Eur) ir Airijoje (25,6 Eur).

REKLAMA

Dujų kainos nukrito 20 ES šalių

Tarp pernai metų pirmos pusės ir šių metų pirmos pusės, dujų kainos krito 20 iš 23 ES narių. Didžiausias namų ūkių dujų kainų kritimas buvo užfiksuotas Lietuvoje (-23 proc.), Slovakijoje (-10 proc.) ir Lenkijoje (-9 proc.).

Kainos kilo Danijoje (19 proc.), Vokietijoje (8 proc.) ir Liuksemburge (6 proc.). Energijos kainos buvo pagrindinė Danijos kainų kylimo priežastis, tuo tarpu kainų šoktelėjimą Vokietijoje ir Liuksemburge lėmė mokesčiai.

Išreiškus eurais, žemiausios vidutinių namų ūkių dujų kainos buvo Lietuvoje (2,8 eurų už kWh), Latvijoje (3 Eur) ir Vengrijoje (3,1 Eur.). Aukščiausios kainos buvo Nyderlanduose (9,6 Eur), Danijoje (9 Eur) ir Portugalijoje (7,6 Eur).

REKLAMA
REKLAMA

Įstatymais nukels mokėjimą didesnėmis kainomis

Reaguodama į tarptautinėse dujų ir elektros rinkose susidariusią situaciją, Lietuvos Vyriausybė neseniai pristatė kompleksinį priemonių planą, kurio tikslas – mažinti elektros ir dujų kainų augimo pasaulinėse rinkose įtaką galutinėms vartotojų sąskaitoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Plane numatytos kompensacinės, kainų šoko suvaldymo, energijos švaistymo mažinimo ir namų ūkių energetinio savarankiškumo didinimo priemonės.

„Vertindami situaciją kaip laikiną šoką, kuris per tam tikrą laiką turėtų išsilyginti, radome sprendimus su reguliatoriumi ir įmone „Ignitis“, kaip tai artimiausiu laiku stabilizuoti“, – pristatydama priemones sakė premjerė Ingrida Šimonytė.

Prognozuojama, kad, įgyvendinus plano priemones, elektros kaina bus fiksuojama ties 21 proc. augimo riba. Tai reiškia, kad, elektros kainai rinkose kylant aukščiau, gyventojams kaina daugiau nekils.

Dujų kaina virykles turintiems vartotojams, užuot kilusi 51 proc., augs ne daugiau kaip 20 proc.

Dujų tarifas šildymui vietoj prognozuotų 83 proc. turėtų kilti ne daugiau kaip 30 proc., t. y. ne daugiau kaip trečdaliu.

Elektros ir dujų kainos Lietuvoje buvo GEROKAI mažesnės, o atlyginimai ir pensijos PAČIOS mažiausios ES (trečioje vietoje nuo galo, po Bulgarijos ir Rumunijos). Tarp sąvokų gerokai ir pačios, skirtumas yra didelis, ar ne taip?
Nepamirskit paminet kad ir algos realiai pacios ubagiausios visoj europoj, bet kainos viskam didesnes negu visur kitur. Eilini karta lygina tik kainas o ne tikra uzdarbi i rankas, supuvus visa ziniasklaida ir visa valdzia lietuvoj, nera ko noret daugiau, tik kainos kils, nauji mokesciai, korona.
Visada pirmiausiai reikėtų palyginti ES algas ir LIetuvoje. Net tą patį minimumą...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų