REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Stringa nemokama vaikų dantų apsaugos programa. Vaikų dantų silantavimui kasmet skiriami šimtai tūkstančių eurų, tačiau ne visi tėveliai ja pasinaudoja. Pasak odontologų, kai kurie tėvai apie tokią programą išvis nieko nežino, o kiti, jei ir girdėjo, nemokamai silantuoti vaikų dantų nenori.

Stringa nemokama vaikų dantų apsaugos programa. Vaikų dantų silantavimui kasmet skiriami šimtai tūkstančių eurų, tačiau ne visi tėveliai ja pasinaudoja. Pasak odontologų, kai kurie tėvai apie tokią programą išvis nieko nežino, o kiti, jei ir girdėjo, nemokamai silantuoti vaikų dantų nenori.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trejų metų Deniso dantukai visiškai sugedę. Pasak gydytojų, pažeisti kone visi dantys, o tai greičiausiai liudija apie prastą vaiko mitybą ir higieną. Tam, kad Denisui būtų išrauti 2 dantys, o kiti pagydyti, jam suleista narkozė.

REKLAMA

Berniuko mama sako, kad vaiko dantys itin silpni, o vyresnės dukros stipresni, mat buvo padengti silantais. Tiesa, Denisas kol kas šiems per mažas, mat pagal valstybinę programą dantis dengti silantais galima tik nuo 6-erių metų.

„Jisai turi ir silpną imunitetą truputį, pastoviai žiemą serga, pas mus bronchitas būdavo, dabar jau geriau pasidarė. Ir nuo vaikystės pas jį blogi dantukai, stengiamės ir mažiau saldumynų duoti, bet žinote, kaip vaikui, vis tiek jisai nori. Tie dantukai juodi ir griūna“, – kalba berniuko mama Olga.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistai pataria silantais dengti vos tik išdygusius krūminius vaikų dantis, nes tuomet jie dar yra sveiki. Vėliau gali būti per vėlu.

„Silantai yra viena efektyviausių priemonių prieš dantų ėduonį, efektyvi ir pakankamai pigi. Lietuvoje taikoma programa, kai dedami silantai nuo 6 iki 14 metų ant nuolatinių dantų, tačiau silantus galima dėti ir ant pieninių sveikų, ėduonies nepažeistų dantų“, – sako gydytojas odontologas Justas Viršilas.

Pasak Valstybinės ligonių kasos, nemažai tėvų neišnaudoja galimybių nemokamai padengti vaikų dantis silantais, mat jie apie tokią programą nė nežino. Lietuvoje yra daugiau nei 230 tūkstančių 6-14 metų amžiaus vaikų, turinčių teisę nemokamai gauti silantavimo paslaugas. Tačiau pernai buvo silantuoti tik kiek daugiau kaip 40 tūkstančių vaikų dantys. O tokie skaičiai Valstybinės ligonių kasos nedžiugina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų žiniomis, yra tokių atvejų, kai tėveliai iš nežinojimo ar tiesiog dėl laiko stokos, dėl kitų priežasčių kreipiasi į privačias gydymo įstaigas ir silantais padengia vaikučių dantis mokamai. Na, užmoka už tą paslaugą iš savo kišenės, ko iš tikrųjų nereikėtų daryti, nes iš valstybės tą paslaugą gali gauti nemokamai.

Noriu pasakyti, kad dauguma sveikatos priežiūros įstaigų dirba tą darbą, nori dirbti ir tikrai galėtų dar ir daugiau tokių vaikų priimti, jei tik tėvai susirūpintų. Labai skaudu, kai valstybė skiria pinigus, Ligonių kasos išskiria profilaktikos programoms pinigus, ir dabar tų pinigų lieka“, – sako Žalgirio klinikos direktorė Alina Pūrienė.

REKLAMA

Gydytojai odontologai tvirtina, kad tėvai netgi pyksta, jei jiems profilaktiškai siūloma patikrinti vaikų dantis. Esą dažnu atveju tėvai suinteresuoti gauti tik pažymą į mokyklą, o vaiko dantų būklė – jau antraeilis dalykas.

„Dabar vaikai apsilanko, mes tikriname jų dantis privalomai, kai kurie tėvai išvis net nenori atvesti tų vaikų. Jeigu jie pas šeimos gydytoją gauna pažymą, tai jie galvoja, kad čia atėję, jiems reikia gauti tik antspaudą, bet patikrinti dantis, tai nelabai reikia, nelabai svarbu ir netgi pyksta kartais dėl to.Tai labai stipriai trūksta sąmoningumo tėvų dėl vaikų dantų priežiūros“, – sako gydytoja odontologė Laima Kezienė.

Gydytojai pastebi, kad nemokamą silantų programą būtų galima siūlyti vaikams jau nuo 5-erių metų, mat dažnai ateina šešiamečiai, kurių dantys būna sugedę. O silantų dėti ant ėduonies pažeistų dantų negalima. Tačiau bent jau kol kas tvarka yra tokia, kad silantuoti nemokamai dantis galima tik vaikams nuo 6-erių metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų