• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kalbant apie mūsų sveikatos apsaugos sistemą, kaip viena iš didžiausių ir kol kas niekaip neišsprendžiamų problemų yra įvardinamos didžiulės eilės pas gydytojus. Ar tą padėtų išspręsti poliklinikų darbas šeštadieniais?

Kalbant apie mūsų sveikatos apsaugos sistemą, kaip viena iš didžiausių ir kol kas niekaip neišsprendžiamų problemų yra įvardinamos didžiulės eilės pas gydytojus. Ar tą padėtų išspręsti poliklinikų darbas šeštadieniais?

REKLAMA

Plačiau apie tai – Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidento prof. habil. dr. Juliaus Kalibato komentaras.

Gyventojai skundžiasi, kad norint pakliūti pas šeimos gydytoją tenka laukti savaitę, kai kada – ir daugiau, o norint patekti pas specialistą, reikia tikrai apsišarvuoti geležine kantrybe – tikėtina, kad vizitas bus tik po šešių mėnesių.

Kaltina gydytojus, esą specialiai nerašo pacientų

Ar galima pagaliau išspręsti šias problemas, o gal tai yra tiesiog Sizifo darbas, todėl neverta net pradėti? Panaršius socialiniuose tinkluose, galima rasti įvairiausių nuomonių. Aktyviai vystomas naratyvas, kad dėl visko kalti patys gydytojai, kurie tiesiog nenori dirbti, nes juk atėjus į polikliniką prie kabinetų sutiksi tik keletą pacientų. 

REKLAMA
REKLAMA

Vadinasi, pas gydytojus specialiai ligoniai neužrašinėjami. Nemažai galima sutikti manančių, kad dėl visko kalta dabartinė Vyriausybė bei visiškai nekompetentingas sveikatos apsaugos ministras. Beje, ši nuomonė aktyviai tiražuojama ir tarp opozicinių partijų politikų. Tai tikrai suprantama, nes artėja rinkimai ir ant kritikos arkliuko galima nušuoliuoti ir į Seimą.

REKLAMA

Poliklinikų darbas šeštadieniais – ne sprendimas?

Tai pagaliau ar galima išspręsti eilių pas gydytojus problemas?  Neseniai buvau pakviestas į radijo laidą, kurioje buvo kalbama apie naują eksperimentą – Vilniaus Antakalnio ir Karoliniškių poliklinikos nutarė dirbti ir šeštadieniais. 

Sveikatos apsaugos ministerijos ir poliklinikų atstovai su neslepiama euforija aiškino, kad medicinos personalas „savanoriškai“ sutiko dirbti ir šeštadieniais, todėl eilės pas gydytojus turėtų mažėti. Beje, medicinos personalas už darbą šeštadienį gauna ne laisvą dieną, bet finansinę kompensaciją. 

REKLAMA
REKLAMA

Belieka laukti, kad tokią gerą iniciatyvą pakartotų ir kitos gydymo įstaigos. Beje, juk gaisrinės ir policija dirba ir sekmadieniais. Tai kodėl ir poliklinikos negalėtų. Neabejoju, kad yra nemaža dalis ir taip manančių. Juk COVID-19 pandemijos metu kai kurie šeimos gydytojai per savo darbo dieną (ar teisingiau parą) priimdavo net po šimtą pacientų. Taigi, didinkime darbo intensyvumą ir apimtis, ir eilės ištirps. 

Ką daryti, kad eilės mažėtų?

Man tikrai gaila, kad dalis žmonių neturi net minimalios empatijos. Juk medicinos personalas, kaip parodė atlikti išsamūs moksliniai tyrimai, savo darbe pastoviai patiria didžiulį stresą, todėl tarp medikų yra keliantis nerimą augantis sergamumas. Ne veltui daugelyje Europos šalių nuvilnijo didžiuliai medicinos personalo streikai, reikalaujantys pagerinti darbo sąlygas, sumažinti krūvius, didinti atlyginimus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mano giliu įsitikimu, kokia partija bebūtų prie valdžios vairo, koks bebūtų ministras, problemos lieka tos pačios. Visų pirma, senstanti visuomenė, didelis sergamumas didins apsilankymų skaičių gydymo įstaigose. Man sukelia tik juoką, kada visos politinės partijos savo programose žada išspręsti eilių pas gydytojus problemas. Šiuo metu yra ženklus gydytojų ir slaugytojų trūkumas. Vyriausybinės strateginės analizės centro duomenimis, po šešerių metų Lietuvoje trūks 848 gydytojų ir net 3163 slaugytojų. 

Beje, slaugytojo profesija tampa nepopuliari dėl mažų atlyginimų, todėl, jei nebus priimti tinkami politiniai sprendimai, dalies slaugytojų neteksime dėl migracijos į Vakarų Europos šalis. Jau dabar Lietuvoje dalis šeimos gydytojų dirba be slaugytojų. Tai ką daryti? 

REKLAMA

Visų pirma, maksimaliai (kiek pajėgūs universitetai ir kolegijos) didinti studentų skaičių medicinos studijose. Naujus gydytojus ir slaugytojus turėsime dar negreitai, todėl dabartiniame etape priimti Ukrainos gydytojus ir slaugytojas, stengiantis juos maksimaliai integruoti į Lietuvos visuomenę – intensyvūs lietuvių kalbos kursai, vaikai mokosi lietuviškose mokyklose. 

Kadangi šeimos medicina yra sveikatos apsaugos sistemos pagrindas, būtina maksimaliai optimizuoti šeimos gydytojo darbą. Pagrindinės funkcijos – ligų diagnostika ir gydymas, kitas funkcijas ir biurokratinę naštą deleguojant slaugytojams ir kitiems šeimos gydytojo komandos nariams. Tas jau daroma, yra pirmieji geri rezultatai. O šiuo metu, kada yra trūkumas gydytojų ir slaugytojų, neverskite poliklinikų medicinos personalo dirbti šeštadieniais ar net ir sekmadieniais. Jų darbas yra tikrai sunkus, todėl neužnerkite kilpos ant leisgyvės sveikatos apsaugos sistemos.

Kol bus leidžiama tam pačiam gydytojui dirbti keliuose etatuose ir tuo pačiu metu ir privačioje ir valstybinėje įstaigoje. Darbo diena yra 8 valandos, jeigu jis atidirbs visas 8 valandas toje pačioje įstaigoje ir taip 5 dienas per savaitę, tai ne tik kad eilių nebus, bet ir pacientų jam pritruks. Ir dar vienas dalykas, jeigu jau leidžiame kurtis privačiom gydymo įstaigoms, tai ir joms ir valstybinėms turi būti nustatyti realus valstybiniai įkainiai ir apmokami tik iš ligonių kasų, nes dabar dirbtinai sudaromos eilės valstybinėse, kad būtų žmogus priverstas eiti į privačią ir ten susimokėti papildomai. Nors ten dažniausiai sutinku tą patį gydytoja iš valstybinės pas kurį reikia laukti kelis mėnesius, o čia papuoli iš karto. Ir ar čia darbas gydytojų dvi valandas vienur, dvi valandas kitur o 4 valandos ant pravazinejimo. Tai ir mokekite alga ne už du etatus kaip dabar, o už pusdienį darbo. O yra gudručiu dirbančiu dešimtyje etatų. Gal ministras paaiškintų kaip tas įmanoma?
rašai nežinodamas pas privačius irgi yra eilė Aš pas privatų pilvo chirurgą konsultacijai turėjau laukti 1 mėn,o operacijai dar 1 mėn. Kad visuomenė sensta ir labiau serga.
Visi tokie protingi,visi žino kas,ką ir kaip turi dirbti,bet kai reikia dirbti patiems,kaip sako protingi ,nagai šiknos neatkrapšto.kol nebus pakeistas požiūris į medikus,kentės ne tik pacientai ,bet ir valstybė bei medikai
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų