REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar iki praėjusios savaitės Ignalinos atominei elektrinei vadovęs Osvaldas Čiukšys, už „pavojingas darbo sąlygas" pamalonintas neįtikėtino dydžio atlyginimu, netikėtai užleido vadovo vietą kitam branduolinės energetikos naujokui. Viena iš pasitraukimo priežasčių gali būti bandymas nuslėpti pavojingą avariją, įvykusią I bloko reaktorių aušinančiame vamzdyne. Laimė, tuomet reaktorius jau buvo sustabdytas.

REKLAMA
REKLAMA

Pernai rudeniop IAE įvyko skandalingas įvykis, kuris atskleidė dabartinių jėgainės vadovų profesinės kompetencijos lygį, arba jos stygių.

REKLAMA

Spalį atliekant pagrindinio cirkuliacinio kontūro deaktyvavimą įtrūko armatūra ir išsiliejo 400 kubinių metrų nuodingo, itin radioaktyvaus skysčio, kurio temperatūra siekė beveik virimo – 90 laipsnių.

Pavojinga avarija gal ir būtų nutylėta nuo visuomenės, jei ne Visagino žurnalistė – ji išsiaiškino ir aprašė jos aplinkybes. Žurnalistės šaltinių duomenimis, radioaktyvus skystis pasiekė atžymą -10 (nuo +7 metrų), skystis buvo šalinamas rankiniu būdu, o jo putų liko ant patalpų sienų.

REKLAMA
REKLAMA

Įvykis, kuris Lietuvoje praėjo palyginti ramiai ir buvo paminėtas vos viena eilute, Rusijos žiniasklaidoje sulaukė išskirtinio dėmesio.

Viena su Kremliumi ir rusų specialiosiomis tarnybomis siejama agentūra, remdamasi savo šaltiniu IAE, pranešė, kad avarija įvyko pagrindinių cirkuliacinių siurblių patalpose ir apie tris šimtus kubinių metrų stipriai radioaktyviai užterštos tirštos valomosios suspensijos, esant didžiuliam spaudimui, per susidariusį plyšį ištekėjo į pirmojo energetinio bloko technines patalpas.

Tuomet tiršta radioaktyvi masė neištekėjo į technologines angas, skirtas vandeniui nutekėti, o išsiliejo į technines patalpas, kur tuo metu dirbo žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Esą daugybė jėgainės darbuotojų buvo priversti padėti šalinti avarijos pasekmes. Neva žmonės turėjo rankomis rinkti ištekėjusią suspensiją, kuri paskui buvo išvežta iš patalpų ir „palaidota“ IAE teritorijoje.

Žurnalistai neabejojo, kad žmonės, dirbę su „nešvaria“ medžiaga, buvo apšvitinti, gavo nemenką radioaktyvią dozę, tačiau jie buvo priversti rizikuoti, nes baiminosi prarasti darbą.

Visagino miesto apylinkės prokuratūra ėmėsi tyrimo dėl tarnybos pareigų neatlikimo, tačiau neką tepasistūmėjo. Galima prognozuoti, kad jis iš anksto pasmerktas nesėkmei, nes į avarija pasibaigusį projektą buvo įtrauktos visos pagrindinės su atomine energetika Lietuvoje susijusios bendrovės ir institutai. Tarp jų – ir pati VATESI, kontroliuojanti IAE atliekamus darbus ir duodanti jiems leidimus. Ši inspekcija kone pirmoji suskubo raminti, kad nieko blogo nenutiko. Suprantamas jų nenoras pripažinti savo klaidas, nes kaltė dėl avarijos tenka ir jai, nesugebėjusiai įvertinti projekto keliamų grėsmių.

Taigi nė viena už minėtą procesą atsakinga, o dabar avarijos priežastis tikrianti institucija pati savęs į teismą nesiųs.

Jau sklando legendos, ką per neilgą laiką spėjo pridirbti neprofesionalūs energetikai, būdami prie Lietuvos elektrinės vairo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų