• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tikimasi, kad nauji Tarptautinėje kosminėje stotyje vyksiantys eksperimentai pateiks patarimų, kaip kovoti su ugnimi ne tik kosmose, bet ir Žemėje.

REKLAMA
REKLAMA

Kosmose, kur nėra nei viršaus, nei apačios, o atmosfera ir slėgis uždaroje izoliuotoje erdvėlaivio erdvėje griežtai kontroliuojami, ugnis dega kitaip. Ugnies gesinimo eksperimento, vadinamo FLEX, tikslas – geriau suprasti, kaip tai vyksta, rašo lifeslittlemysteries.com.

REKLAMA

Pavyzdžiui, orbitoje esančiose nesvarumo sąlygose ugnis gali įsiplieksti esant daug žemesnei temperatūrai, be to, jai užsidegti reikia mažiau deguonies nei esant normaliai traukai. Tad gesintuvuose kosmose reikia naudoti labiau koncentruotą medžiagą.

Dar vienas skirtumas yra tas, kad liepsna aplink kuro lašelį kosmose gali būti rutulio pavidalo, o žemėje tą pasiekti labai sunku. Dėl šios rutuliškos simetrijos lengviau stebėti lašelio elgseną ir atlikti tikslius tai paaiškinti galinčius skaičiavimus, teigia tyrimo vadovas Formanas Williamsas iš Kalifornijos universiteto San Diege.

REKLAMA
REKLAMA

Eksperimentai vykdomi 320 kilometrų aukštyje virš Žemės, jie nuotoliniu būdu valdomi iš NASA Johno Glenno tyrimų centro Klivlende, Ohajuje. Projektas patalpintas TKS „Destiny“ modulio patalpoje, o visą ten vykstantį veiksmą fiksuoja sensoriai ir vaizdo kameros.

Patalpoje padegami maši lašeliai chemikalų, tokių, kaip heptanas ar metanolis. Jie dega apie 20 sekundžių. Prietaisas, vadinamas Daugelio vartotojų lašų uždegimo aparatu, lašelius padega esant įvairioms atmosferos sąlygoms.

Pirmoji šių eksperimentų serija atlikta nuo 2009 metų kovo iki 2011 metų gruodžio. Antroji serija, truksianti mažiausiai metus, prasidėjo sausį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tyrimai padeda geriau suprasti ugnies elgseną. O geresnis supratimas leidžia sukurti geresnes apsisaugojimo priemones“, – aiškina F. Williamsas.

Naujosios tyrimų stadijos tikslas – naudojant kosmoso aplinką atkurti sąlygas, esančias degimo variklyje.

„Tyrimo rezultatai, be kita ko, galėtų padėti sukurti švaresnį kurą, kuriame mažiau anglies ir kuris skleidžia mažesnę taršą“, – teigia Kalifornijos universitetas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų