REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naktimis triūsiančių parlamentarų sukurptomis sąlygomis tenka gyventi visiems piliečiams, nors Seimo nariai pripažįsta, kad patys ne visai suvokia savo darbo rezultatus.

REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas tautos gelbėjimo aktas Seime baigėsi prieš pat Kalėdas. Kartu suteiktos tvirtos garantijos, kad panašių problemų gali kilti po metų, o gal ir anksčiau.

REKLAMA

Kadencijos pradžioje valdantieji, kurie pasikrikštijo „permainų koalicija“, naktinį mokesčių šturmavimą buldozeriu grindė prastu praėjusios valdžios palikimu. Dabar paaiškinta, kad viską sujaukė neva netikėtai suprastėjusios ūkio plėtros prognozės. Pažangos dauguma stebėtojų įžvelgia nedaug – jau žiema, o biudžetas vis dar ateina „netikėtai“.

NT mokestis skatins nesituokti?

Po ilgų diskusijų priėmę naujų mokesčių įvedimo ir kitus skylių lopymo įstatymus, parlamento nariai nė neslėpė, kad sprendimai priimti tam kartui, ir niekas gerai nesupranta, kaip daugelis naujovių veiks praktikoje, kokį turės poveikį.

REKLAMA
REKLAMA

Valdančioji koalicija tikisi, kad jau kitąmet iš įvesto nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bus surinkta iki 30 mln. litų. Bus taip ar ne – pasakyti neįmanoma. Mokestis bus pradėtas rinkti tik kitų metų pabaigoje. Niekas nežino nei kaip turtas bus vertinamas, nei kaip renkamas mokestis. Aišku tiek, kad jis bus imamas tik nuo šeimai priklausančio turto vertės, viršijančios 1 mln. litų.

Verta paminėti dar vieną kuriozą, susijusį su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) deklaruojama parama šeimai ir ketinimais pakeisti Konstituciją, vienareikšmiai susiejant šeimos sąvoką su santuokos mechanizmu. Minėtam mokesčiui įtraukti į apskaitą ir mokėti tai irgi turės įtakos. Iš to tuojau ėmė šaipytis liberalai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Laimontas Dinius perspėjo dėl „skatinimo tuoktis“. „Konservatorių ir socialdemokratų prastumtas klišas NT mokestis keistai suformuluotas, kad tą „solidarų“ per 1 mln. litų vertės turto mokestį (1 proc. – red. past.) mokės susituokusieji (skaičiuojama bendra turto vertė), o nesusituokusieji – ne. Papildomas stimulas „tvarkingai susituokti“, – įgėlė liberalas koalicijos partneriams.

TS-LKD atstovė Agnė Bilotaitė teigė pripažįstanti, kad problemų esama daugiau. „Anksčiau apie tą mokestį tik pakalbėdavo, o dabar teko greitai įvedinėti. Neaiškumų yra daug ir reikės nemažai ką taisyti, tikslinti“, – sutiko ji.

REKLAMA

Taikinių yra daugiau

Seimas taip pat sumažino pervedimus į privačius pensijų fondus nuo 2 proc. iki 1,5 proc. kitąmet, o 2013-aisiais pervedimą didinamas iki 2,5 proc. Tiesa, kaip pabrėžia ekspertai ir sprendimo priešininkai, tai „Sodros“ nepagydė nereformavo, tad problema tik atidėta.

Skyles biudžete užlopyti esą padės ir padidinti mokesčiai už gamtinius išteklius, dividendai iš valstybės valdomų įmonių, sumažinti atskaitymai į Kelių fondą ir Valstybės investicijų programą, 4 proc. apkarpytos viešojo sektoriaus išlaidos. Prie kitų biudžetui lopyti numatytų taikinių – dalis transporto priemonių. Automobiliai, kurių didžiausia leidžiama masė yra ne didesnė kaip 3 500 kg ir kurių vidaus degimo variklio galia yra 150 kilovatų ar didesnė, o nuo kurių pirmo registravimo kurios nors valstybės oficialiame transporto priemonių registre praėjo ne daugiau kaip 120 mėnesių.

REKLAMA

Mėnesio mokestis už automobilius būtų po 0,5 lito už 1 kilovatą. Burinėms jachtoms būtų taikomas 30 litų mėnesinis mokestis už jos ilgio metrą, jei jis viršija 10 m ir jei jachta nėra skirta komercinei veiklai. Orlaiviams, išskyrus oro balionus, siūlomas 0,3 lito už vieną maksimalios kilimo masės kilogramą mokestis. Už motociklą reikėtų mokėti, jei vidaus degimo variklio galia yra didesnė arba lygi 50 kilovatų.

Klaidų ir bandymų metodas

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, istorikas ir politologas Antanas Kulakauskas „Balsas.lt savaitei“ sakė nesipiktinąs darbo iki vėlumo faktu, jo nuomone, su dabartiniu parlamento ir Vyriausybės potencialu kitaip būti ir negalėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taip nutinka ir kitose šalyse, net tarptautinėse organizacijose. Posėdžiai užtrunka ir panašiai. Šiuo atveju reikėjo subalansuoti biudžetą laikantis tam tikro grafiko. Prieš tai manyta, kad viskas „kaip nors išsispręs“, tikėta didesniu ekonomikos augimu, o dabar teko skaičiuoti, ką padidinti, iš kur paimti. Tam kartui biudžetas priimtas. Akivaizdu, kad pavasarį ar dar kada nors reikės jį keisti, nes mokesčiai tarsi įvedami ir padidinami, bet liko neaišku, ar neištiks taip, kad jų bus surinkta dar mažiau. Nėra jokių garantijų, kad numatytų pajamų tikrai bus. Einama klaidų ir bandymų metodu. Akivaizdu, kad prie dabartinio ekspertinio Vyriausybės pajėgumo ir nuostatos, kad šalia biurokratinės, reikalinga ir nepriklausoma finansinė ekspertizė, kitaip negali būti. Tai kainuoja pinigų ir laiko“, – sakė A. Kulakauskas.

REKLAMA

Geltonosios spaudos darbdaviai

Pasak A. Kulakausko, pažangą rodo ir vilčių teikia faktas, kad bent krizinės situacijos priverčia susitelkti rimtesniems klausimams, nei tai daroma kitu metu. „Stebint Seimo darbą neretai susidaro įspūdis, kad Algimanto Salamakino Etikos ir procedūrų komisija yra svarbiausia institucija. Ten svarstomi juokingi, dešimtos eilės klausimai, duodama darbo geltonajai spaudai. Vis dėlto yra daugybė svarbių dalykų, kurie padarytų rimtą įtaką žmonių gyvenimui. Deja, jie lieka nuošalėje. Dabar, kai išorinės sąlygos privertė bent kiek susitelkti, atsirado tam tikrų prošvaisčių, jog bent jau diskutuojama apie svarbius dalykus“, – pabrėžė analitikas ir nurodė, kad diskusija apie mokesčių struktūrą buvo seniai ir labai reikalinga.

REKLAMA

Lietuvos mokesčių sistemą A. Kulakauskas laiko antipilietiška. „Jau net Tarptautinis valiutos fondas siūlo kai kuriuos dalykus, apie kuriuos neprisiruošdavome kalbėti. Kad ir tą patį NT mokestį. Taip pat reikia keisti ir gyventojo pajamų mokesčio sampratą, kai tiesiog buhalterijos nuskaito jį nuo algos ir dedamas taškas. Reikia susivokti ir išmokti apskaičiuoti visas pajamas, o mokesčių mokėtoją padaryti atsakingą, pakeisti piliečio ir valstybės mokestinius santykius į demokratinėms valstybėms būdingas formas. Per 20 metų tai nepadaryta ir gerai, kad dabar bent pradėta kalbėti“, – mano politologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Strategijos ir svajonės

Vis dėlto džiaugiamasi atsargiai, nes tikėtina, kad „kaip nors“ patvirtinus biudžetą ir atšventus visas šventes bus grįžta prie senojo požiūrio.

Didele bėda, anot A. Kulakausko, laikytinas valstybės institucijų negebėjimas planuoti darbų ir strategiškai mąstyti. „Tos pačios mokesčių reformos strategijos nėra, nei valstybė, nei žmonės nežino, kokio rezultato siekiama ir ko tikėtis. Kurpiami kažkokie projektai apie „Lietuvą po 20 metų“ ir panašūs dalykai sutveriami dėliojant visuomenininkų suneštus popierėlius bei pompastiškai pristatomi“, – piktinosi politologas.

REKLAMA

Pasak politologo, labiausiai trūksta realių dvejų–trejų metų reformų strategijų. „Reikia susiplanuoti realius trumpalaikius darbus. Tokių strategijų, kurias galėtume ir patys įgyvendinti, o ne svajonių sąrašų, kurių esmė – būrimas iš kavos tirščių. Jeigu dabar pradėta diskusija vėl apmirs ir bus laukiama, kad viskas kaip nors išsispręs – turėsime tokį pat rezultatą. Vienkartiniais priešokiais tokių struktūrinių pokyčių atlikti tiesiog neįmanoma“, – sakė jis.

Užlopė ar ne?

Dalis ekonomistų ir opozicija perspėja, kad sėkmingai priėmus dalį minėtų naujovių, biudžete reikiamo 1 mlrd. litų neatsirado, tad ir skylės užlopytos tik teoriškai.

REKLAMA

Seimo Darbo partijos frakcijos atstovas Kęstutis Daukšys gūžčioja pečiais ir teigia, kad popieriuje susibalansuoja viskas. „Popieriuje gal ir subalansavo, tačiau kaip pradėsime tą biudžetą rinkti, tada ir pamatysime. Bijausi, kad pavasarį balsuosime už naują biudžetą. Valdžios požiūris į verslą ir darbo vietas nepasikeitė, iš valstybinių įmonių ir iš tų atėmė lėšas, kurios galėjo būti skirtos investiciniams projektams, tad naujų postūmių nematyti“, – sakė jis.

Premjeras Andrius Kubilius didžiuojasi, kad gerai sutaupė. Jis pabrėžia vykdąs pažadą grąžinti pensijas iki lygio, buvusio prieš krizę, nors pripažįsta, jog biudžetą tobulinti gal ir reikės. Politikas teigia, kad jo vadovaujamai koalicijai ryžto nepritrūks. Tai tikėtina, tačiau kur kas mažiau aišku, kaip biudžetus tobulintis tiems, kas sudeda liūto dalį į valstybės pyragą. Ypač kai per kelias naktis jų pastangos ir planai gali būti ryžtingai pakoreguoti. Belieka linkėti, kad kitąmet profesionaliai diskusijai dėl bendrų pinigų atsirastų daugiau laiko nei nesimokę visą semestrą studentai randa paskutinę naktį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų