REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveiki nagai paprastai yra tvirti, lygūs, blizgantys, švelniai rožinės spalvos, nes pro juos prasišviečia kraujagyslės. O kokie jūsiškiai?

Sveiki nagai paprastai yra tvirti, lygūs, blizgantys, švelniai rožinės spalvos, nes pro juos prasišviečia kraujagyslės. O kokie jūsiškiai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas yra nagas?

Nagas – svarbi apsauga, dengianti pirštų galiukuose esančias nervines ląsteles. Tai odos darinys, sudarytas iš žvynelių, kuriuose gausu keratino. Nago plokštelė neturi nei kraujagyslių, nei nervų skaidulų, todėl ją pažeidus ar nukirpus, neskauda, nekraujuoja. Nagas sudarytas iš kūno ir šaknies. Kūnas – tai plokštelės dalis, kurios neužkloja oda. Vienas nago kraštas laisvas, o kitas (nago šaknis) įsiterpia į odos raukšlę, vadinamą nago guoliu. Nagas auga, dauginantis guolio ląstelėms. Kai pažeidžiamas guolis, nago augimas sutrinka, jis gali nukristi. Nago plokštelė nekvėpuoja, todėl jai nereikia deguonies. Tačiau nago guolis ir odelė aplink nagą – gyva substancija, reikalaujanti deguonies, vitaminų ir mineralų.

REKLAMA

Kaip jis auga?

Per dieną nagas paauga 0,086 mm (arba 1 cm per 100 dienų). Kad rankų nagai visiškai ataugtų,  reikia nuo 4 iki 6 mėnesių. Kojų nagams – prireikia 12–18 mėnesių. Vyrų nagai auga greičiau nei moterų, o rankų – greičiau nei kojų. Greičiausiai auga viduriniojo piršto nagas, o lėčiausiai – nykščio. Nagai, kuriuos dažnai karpo, auga greičiau nei kerpami rečiau. Todėl sunkiau užauginti ilgesnį nei 2,5 cm ilgio nagą. Bet ši taisyklė negalioja, jei nagas buvo nulaužtas. Beje, dienos metu nagų augimas daug aktyvesnis nei naktį. Nagai ant skirtingų rankų auga skirtingu greičiu. Dešiniarankių žmonių dešinės rankos nagai auga greičiau nei kairės rankos. Kairiarankių – atvirkščiai.

REKLAMA
REKLAMA

Pažiūrėkite į savo nagus...

Ploni, blankūs nagai gali signalizuoti apie proteinų ir vitamino C trūkumą. Nagai „žydi“ dėl proteinų stokos. Didesnį baltų dėmelių plitimą gali lemti cinko ir geležies trūkumas. Nepakankamą vitamino B12 įsisavinimą išduoda išsausėję nagai nelygiu paviršiumi ir išlenktais galiukais. Tokiu atveju gali patamsėti ir nago paviršius. Įskilimai ir lūžinėjimas sufleruoja ir apie skysčių trūkumą. Jei trūksta kalcio, nagai tampa trapūs ir sausi.Apie vitaminų A, kalcio ir proteinų trūkumą gali byloti lėtas nagų augimas, nors jį gali lemti ir kai kurių stiprių vaistų vartojimas. Oda aplink nagų odeles gali parausti dėl prastos medžiagų apykaitos ar pagrindinių, organizmui būtinų, riebiųjų rūgščių trūkumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gilūs vertikalūs įspaudai nago paviršiuje susidaro dėl geležies trūkumo, prasto vitaminų, maistingųjų medžiagų įsisavinimo, silpnos sveikatos. Taip pat jie gali sufleruoti apie rimtas inkstų ligas. Horizontalios linijos nagų paviršiuje tai – fizinio ar psichologinio streso atgarsis. Jei pakinta nago spalva (jis tampa gelsvas ar balkšvas), atsiskiria nuo savo guolio, o nago paviršius pasidaro nelygus – tai nagų grybelio (onichomikozės) požymiai. Paprastai šia liga užsikrečiama nuo kito žmogaus ar jo užkrėstų daiktų: rankšluosčių, batų, šlepečių, vonios kilimėlių. Negydoma liga gali plisti, jos židinių gali atsirasti net veide.

REKLAMA

Beje, ar žinote, kad manikiūrą pradėjo daryti dar mūsų protėviai. Maždaug prieš 5000 metų kinai sukūrė nagų laką, gaminamą iš bičių vaško ir kiaušinių baltymų. Juodą ir raudoną spalvas išgaudavo iš daržovių dažų. Tais laikais nagus poliruodavo zomšos gabalėliais.

Senovės Kinijoje, kad nagai nelūžinėtų, ant jų maudavo antpirščius, pagamintus iš aukso, rubinų ar dramblio kaulo... Šiandien tinkamai prižiūrėdami savo nagus tikrai galime jų neslėpti.

Konsultavo kosmetikė Rasa Mukaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų