REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Partinė drausmė konservatorių partijoje vėl susvyravo, šį kartą ant baudžiamojo partijos suolelio atsidūrė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas. Tikėtina jis neteks šių pareigų, bet kur toliau pasuks jo politinis kelias dar neaišku. Ši partinė drama gali baigtis tyliai ir ramiai, kaip tai nutiko Žygimantui Pavilioniui, o gali virsti ir skyrybomis, kaip, kad Egidijui Vareikiui.

Partinė drausmė konservatorių partijoje vėl susvyravo, šį kartą ant baudžiamojo partijos suolelio atsidūrė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas. Tikėtina jis neteks šių pareigų, bet kur toliau pasuks jo politinis kelias dar neaišku. Ši partinė drama gali baigtis tyliai ir ramiai, kaip tai nutiko Žygimantui Pavilioniui, o gali virsti ir skyrybomis, kaip, kad Egidijui Vareikiui.

REKLAMA

Dabar situacija priklausys nuo paties M. Majausko, kuris, galimai, mato įvairius savo politinės ateities scenarijus.Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų prezidiumas trečiadienį vakare nutarė siūlyti konservatoriams Seime, vietoje M. Majausko ieškoti kito Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko. Konfliktas partijoje kilo po to, kai M. Majauskas ir Laisvės partijos politikai inicijavo pridėtinės vertėms mokesčio lengvatos maitinimo paslaugoms nustatymą ne pusei metų, kaip norėjo Vyriausybė, bet metams. 

Išgirdęs apie partijos prezidiumo sprendimą M. Majauskas pareiškė, kad trauktis iš komiteto pirmininko pareigų neketina ir Seimo dauguma galės tą padaryti paprastu Seimo nutarimu. Tai reiškia, kad politikas nori apsunkinti procesą kolegoms. Jeigu politikas nesitrauks iš komiteto pirmininkų, pats paprasčiausias sprendimas būtų jį pašalinti iš frakcijos ir tuomet pagal kvotas jis negalėtų išsaugoti savo pozicijų.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas apie politiko metimą iš partijos nesvarstoma, bet gali būti, kad jis pats taip pat turi atsarginių variantų. Vienas jų – Laisvės partijos gretose, mat politiko pozicijos su šia partija sutampa. Tiesa, M. Majauskui pasitraukus iš partijos arba, jei jis būtų iš jos išmestas, gali susvyruoti trapi dauguma Seime ir priimant svarbius sprendimus kiltų nemažas galvos skausmas.

REKLAMA

Kaip vystysis tolesnė M. Majausko ir konservatorių partijos drama nežino ir politikos apžvalgininkai, pasak vieno jų, kol kas aišku tik tai, jog Seimo komiteto vadovo postas iš politiko privalo būti atimtas, o ir tolimesnė jo karjera partijoje atrodo miglotai. 

Oportunizmas rėžia akį

Politikos apžvalgininkas Virgis Valentinavičius sako, kad partinė drausmė valdančiosios partijos gretose dabar yra gerokai didesnė nei tada, kai partijai ir Vyriausybei vadovavo Andrius Kubilius. O ir bangas partijoje keliantis M. Majauskas, pasak apžvalgininko, greičiausiai turi atsarginį planą, nes kitaip jo elgesys yra sunkiai paaiškinimas. 

REKLAMA
REKLAMA

„Drausmė yra svarbi ir šioje daugumoje ji geresnė nei tai, ką teko matyti, kai A. Kubilius buvo premjeras. Tada faktiškai buvo mažumos Vyriausybė, o frakcijos viduje buvo ne vienas ir ne du destruktyvūs elementai. Gal todėl dabartinėje frakcijoje, kur pasiektas gana aukštas drausmingumo lygis, M. Majausko oportunizmas labai rėžia akį. Mažiausiai, kas turi būti padaryta, tai jis turi būti pašalintas iš komiteto pirmininkų.

Gal iš partijos jo mesti ir nebūtina, čia skonio reikalas. Mano galva, savo elgesiu jis pats užkirto kelią savo karjerai konservatorių partijoje. Sunku įsivaizduoti, kaip jis gaus apygardą, juolab, kad jis turėjo tokią gerą, užtikrintą Vilniaus Senamiesčio apygardą ir kaip jis gaus aukštą vietą sąraše?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O pirmininkavimas komitete labai svarbus, bet jis tokiame svarbiame poste būdamas faktiškai laikėsi Laisvės partijos linijos“, – sakė V. Valentinavičius, pabrėžęs, kad Laisvės partija agituoja ne tik už žmogaus teises, kas juos puošia, bet dar ir atstovauja verslo interesus, siekia prastumti verslininkams naudingus įstatymus, kas nebūtinai yra pagirtina. 

„M. Majauskas užsiima kažkuo panašiu, nes ta PVM lengvata restoranams yra ne kas kita, o 45 milijonai eurų atiduoti verslininkams ir pirmiausia stambiems. Jo filosofija, kuri iš principo yra ir Laisvės partijos filosofija, kad visi mokesčiai yra blogis, turėtų būti nepriimtina konservatoriams.<...> Turėti tokį Biudžeto ir finansų komiteto pirmininką, kuris mano, kad mokesčiai yra blogis, o dar ir prieš mokesčių reformą, kurios žadama imtis, kai baigsis biudžeto reikalai, neįmanoma“, – sakė apžvalgininkas.

REKLAMA

Gandai apie kerštą 

Anot jo, tokio M. Majausko elgesio motyvai gali būti keli, vienas jų – susipykti su konservatorių partija ir pereiti į laisviečių gretas. Visgi, pasak V. Valentinavičiaus, sunku suprasti, ką tokiu būdu būtų galima laimėti. Kitas motyvas gali būti kerštas, o tai – dar liūdnesnis variantas. 

„Liūdna būtų, jei pasitvirtintų gandai, kad tai – banalus kerštas už nepaskyrimą į aukštą postą ES. Liūdna stebėti, kad žmogus, kuris buvo atsigavęs po visų skandalų ir buvo frakcijos pažiba – nuėjo išdavystės keliu“, – sakė V. Valentinavičius. 

Jo manymų, jei M. Majauskas atsiprašytų, kaip tai padarė prieš kurį laiką konservatorių nemalonę užsitraukęs, bet dabar ją vėl savas Žygimantas Pavilionis, tada, matyt, jam irgi būtų atleista. Bet tokių požymių, pasak apžvalgininko, nesimato. 

REKLAMA

„Teoriškai „sudėvėti geležines klumpes“ ir grįžti atgal į gerą vietą partijoje galimybė yra, bet tokių pastangų kol kas tikrai nesimato“, – svarstė V. Valentinavičius. 

Jis pridūrė, kad konservatoriai iš partijos yra išprašę ne vieną ir ne du narius, bet kiekvieną kartą tai būdavo atskira istorija. Tarkime Egidijaus Vareikio istorija, kai jam buvo siūloma padėti Seimo nario mandatą, vienokia, kitų partiečių – kitokia.

„Kiekvienas kartas yra individualus. Tarkime A. Kubiliaus laikais vienu metu frakcijoje buvo ir Kazimieras Uoga, ir Gintaras Songaila, vėliau prisijungė Naglis Puteikis, dar buvo Vida Marija Čigriejienė, tai vienas už kitą spalvingesni personažai. Dabar Petrą Gražulį turime, kaip Seimo personažą kairiojoje pusėje, o tada buvo keturi ar penki gražuliai frakcijos viduje. Tai problemos buvo tikrai didesnės nei dabar“, – prisiminė V. Valentinavičius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar visi tiltai sudeginti?

Portalas tv3.lt primena, kad ne taip seniai į valdančiosios partijos nemalonę buvo pakliuvęs Seimo Užsienio reikalų komiteto vadovas Ž. Pavilionis, kurio pasisakymai ir elgesys nesiderino su partine konservatorių linija.

Tą kartą Ž. Pavilionis primygtinai paragintas partijos nutarė trauktis iš svarbaus komiteto pirmininko pareigų. Postas atiteko Laimai Andrikienei,  o Ž. Pavilionis vengė nereikalingo dėmesio ir beveik metus partijoje tūnojo tyliai ir ramiai.

Būtent dėl to, ir todėl, kad atsiprašė, pasak politikos stebėtojų, jis atsikovojo partinę malonę ir L. Andrikienei išvykus į Briuselį tęsti karjeros Audito rūmuose, Ž. Pavilionis grįžo į Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko postą.

REKLAMA

Panašia sėkmės istorija gali pasigirti ir dabartinis Užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas, kuris 2018 metaus dėl ryšių su „MG Baltic“ atstovais buvo pašalintas iš Tėvynės sąjungos, tada jis pasitraukė ir iš frakcijos, bet liko Seime. 

M. Adomėnui traukiantis buvo išsakyta daug skaudžių žodžių bendrapartiečiams ir buvusiems bendražygiams. Tuo metu atrodė, kad visi tiltai – sudeginti, bet taip nebuvo. 

2020 metais konservatoriams laimėjus rinkimus ir Gabrieliui Landsbergiui tapus Užsienio reikalų ministru M. Adomėnas buvo paskirtas viceministru. Juo dirba iki šiol. Viceministras į partiją negrįžo. 

Konservatorių gretos nuo pat nepriklausomybės pradžios tai pasipildydavo skandalingais veikėjais, tai praretėdavo. Savo laiku iš partijos buvo išmestas ir du kartus premjero postą užėmęs Gediminas Vagnorius, aktorė Nijolė Oželytė, Kęstutis Skrebys, pasitraukė buvęs prezidentas Rolandas Paksas, pasitikėjimo buvo netekę net keli merai – daugiametis Lazdijų vienvaldis Artūras Margelis, buvęs Vilniaus meras Vilius Navickas, buvęs Molėtų meras Stasys Žvinys.

jei stt dirbtų, būtų pasidomėta, kodėl frantelis tapo atviru lobistu.
Tarnauja turtingiems, biedni po restoranus nesitranko, tikras žulikas.
Tokie net neturėtu būti Seime
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų