• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant naujiems mokslo metams moksleivių tėvams kyla nemažai rūpesčių norint aprūpinti vaikus reikiamais daiktais. Rudeniop parduotuvių lentynos lūžta nuo pieštukų ir sąsiuvinių gausos, didelėmis nuolaidomis klientus vilioja baldų ir kompiuterinės technikos parduotuvės, bet dažnai tėvams daugiausiai keblumų sukelia uniformos įsigijimas. Sunkmečiu šio ne pigaus drabužio pirkimas tapo galvos skausmu ir dažnas bando sutaupyti ieškodamas vaikui dėvėtos ar turguje parduodamos pasiūtos uniformos, o tie, kurie vis tik nusprendžia ją siūdintis, nusiteikia kaip reikiant papurtyti piniginę.

REKLAMA
REKLAMA

Klientai atsiima pinigus ir vyksta į užsienį

Siuvimo paslaugas teikiančios įmonės „Tometa“ vadovė Edita Činčikaitė, į klausimą, ar daug sulaukia užsakymų siūti uniformas, sakė :„Didžiausias klientų aktyvumas yra rugpjūčio mėnesį, nors lyginant su parėjusiais metais, klientų, pageidaujančių, kad vaikams būtų pasiūta uniforma sulaukiame mažiau. Ypač padaugėjo atvejų, kai tėvai atskuba atsiimti pinigų, nes išvyksta į užsienį. Dažnas prisipažįsta, jog pavargo vargti Lietuvoje, tad išvyksta kartu su vaikais, o ir užsakyta uniforma tampa nereikalinga.“

REKLAMA

„Dažniausiai pageidaujama, kad drabužis būtų pasiūtas taip, jog jį būtų galima dėvėti kuo ilgiau. Prašoma, kad uniformos būtų šiek tiek didesnės ir tiktų vaikui paaugus ir kitais mokslo metais, bet kartu pageidaujama, jog su uniforma vaikas atrodytų gražiai“, – kalbėjo pašnekovė ir pridūrė, jog nera lengva suderinti tokius klientų pageidavimus.

REKLAMA
REKLAMA

Populiariausi – švarkai

Pasak moters, klientai ypač mėgsta derėtis, o dėl sumažėjusios paklausos kainas ir taip teko mažinti: „Nors brango audiniai ir kitos medžiagos, kainas turime mažinti, nes pačių klientų sumažėjo. Uniformos kaina priklauso nuo vaiko amžiaus. Dažniausiai mokyklose privalomi būna tik uniforminiai švarkai, tad šių paklausa didžiausia. Pasiūti švarką kainuoja 150-170 litų. Dabar populiarėja naujovė – uniforminiai bluzonai. Toks rūbas kainuoja žymiai pigiau – 65 litus, bet jį turi leisti dėvėti mokyklos vadovybė.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovės teigimu, visai nepopuliari uniformos dalis yra liemenė, nes pats drabužis nepraktiškas ir dažniausiai tėvai jas siūdina pradinukams. Už uniforminį sijoną pradinių klasių moksleivei tėvams tektų mokėti 40 litų, o už klostuotą sijoną vyresnei moksleivei teks pakloti 80 litų. Vyriškų kelnių pasiuvimas kainuoja nuo 70 iki 100 litų.

REKLAMA

Sulaukia klientų priekaištų

Tik uniformas moksleiviams siuvančios įmonės „Manovita“ vadovė Nona Mazurienė, paklausta, ar nesiskundžia klientų stygiumi, sakė: „Šiuo metu klientų sulaukiame labai daug. Žmonės kartais nepagalvoja ir vietoje to, kad uniformą vaikui užsakytų birželio mėnesį, įgriūva pas mus pro duris likus savaitei iki naujųjų mokslo metų pradžios ir nori, kad drabužis būtų pasiūtas greitai. Mūsų darbas sezoninis, tik 2-3 mėnesiai, o norėtųsi jo turėti visus metus.“

REKLAMA

Pašnekovės teigimu, tėvai dažnai priekaištauja, jog uniformos brangios: „Žmonės neįvertina to, kad prie vieno 125 litus kainuojančio švarkelio pasiuvimo dirba 9 darbuotojai, į kainą įeina mokesčiai ir klientų primatavimas, prekės transportavimas ir pan. Matyt, atėjo laikas, kai klientams reikia ne uniformos, o veikiau kokios rėksmingos akcijos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Uniforma tampa proginiu drabužiu

N. Mazurienės teigimu, uniforma tampa Rugsėjo 1-osios šventės atributas. „Uniforma tampa proginiu drabužiu, kuriuo vaikai pasidžiaugia pirmąją mokslo metų dieną. Kasdien dėvimą uniformą reikia kas tris mėnesius atnaujinti. Juokinga, kai tėvai pirkdami medvilninę palaidinukę už 12 litų teiraujasi, kaip ji atrodys po poros metų. Juk kasdien nešiojamas ir dažnai skalbiamas drabužis dėvisi. Uniformos detales reiktų atnaujinti kas tris mėnesius.“

REKLAMA

Moters teigimu, dažnai uniformas siuvančių įmonių darbuotojai tampa šeimyninių kivirčų liudininkais. „Mamos dažnai pykstasi su vaikais, visi įsitempę, stresuoja, tad mūsų darbuotojais dirba ne tik siuvėjų, bet ir gydytojų psichologų darbą.“

Kalbėdama apie drabužių kainas pašnekovė teigė, jog klientai dažnai neįvertina to, kad drabužis siuvamas konkrečiam žmogui ir jo kaina priklauso nuo pasirinktų audinių kainos ir kokybės.

REKLAMA

„Pasiūti švarką kainuoja nuo 110 iki 180 litų, sijono pasiuvimas – iki 90 litų, palaidinių ir marškinėlių kainos nuo 20 iki 40 litų. Dažnai mokyklos užsako emblemas ar vardinius kaklaraikščius, kurių kainos svyruoja nuo 15 iki 25 litų“, – uniformos siuvimo įkainius vardijo įmonės vadovė.

Be uniformų neleido į klases

Švietimo ir mokslo ministerija jokiais teisės aktais nėra reglamentavusi uniformų dėvėjimo mokyklose, esą tai kiekvienos švietimo įstaigos reikalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra užfiksuota atvejų, kai dėl privalomo uniformų dėvėjimo buvo kilę rimtų konfliktų tarp mokinių ir mokyklų vadovybių. Prieš metus vienos gimnazijos moksleiviai į Rugsėjo 1-osios šventę atėję be uniformų nebuvo neįleisti į klases. Tuomet Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybos vadovės pareigas ėjusi Rimantė Šalaševičiūtė ragino mokyklų vadovus lanksčiau žiūrėti į uniformų dėvėjimą, mat ne visi tėvai išgali jas vaikams nupirkti.

Mokyklų vadovai savo ruožtu tvirtino, jog sunkiau gyvenančioms šeimoms valstybė anksčiau skirdavusi vienkartines pašalpas vaikų uniformoms įsigyti, o mokyklas baigiantys moksleiviai savo uniformas parduoda pigiau ar padovanoja jaunesniems.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų