REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne pelno siekianti organizacija perspėja: „Kompanijos iš vakcinų gautas pelnas nukeliaus į vienus didžiausių pasaulyje mokesčių rojų.“ Kaip praneša Nyderlanduose įsikūrusi ne pelno siekianti organizacija ir „politico.eu“, skiepų gamintoja „Moderna“ šiuo metu kuria padalinius Šveicarijoje ir Delavero valstijoje JAV, siekiant išvengti vakcinų pardavimams taikomų didelių mokesčių.

Ne pelno siekianti organizacija perspėja: „Kompanijos iš vakcinų gautas pelnas nukeliaus į vienus didžiausių pasaulyje mokesčių rojų.“ Kaip praneša Nyderlanduose įsikūrusi ne pelno siekianti organizacija ir „politico.eu“, skiepų gamintoja „Moderna“ šiuo metu kuria padalinius Šveicarijoje ir Delavero valstijoje JAV, siekiant išvengti vakcinų pardavimams taikomų didelių mokesčių.

REKLAMA

Liepą paskelbtoje ataskaitoje „Tarptautinių korporacijų tyrimai“ (SOMO) rėmėsi nutekintu kontraktu tarp „Moderna“ ir Europos Komisijos, kuriame matyti, kad: „Kompanijos dėl vakcinų gautas pelnas nukeliaus į vienus didžiausių pasaulyje mokesčių rojų.“

Europos Sąjunga, užsakiusi šimtus milijonų „Moderna“ skiepo dozių, moka Šveicarijos Bazelio mieste įsikūrusiai kompanijos antrinei įmonei „Moderna Switzerland GmbH“. Šveicarijoje užsienio kompanijoms yra taikomas 13 proc. mokesčių tarifas.

REKLAMA
REKLAMA

„Tikriausiai bus neįmanoma nustatyti tikslios sumos, kurią uždirbs „Moderna Switzerland GmbH“, bei sužinoti, ar kompanijos efektyvusis mokesčio tarifas bent priartės prie Bezelyje (Vokietija) taikomo žemo 13 proc. mokesčio tarifo“, – rašoma ataskaitoje.

REKLAMA

Kitas mokesčių rojus yra Delaveras, kur kompanijai priklauso 780 patentų. Remiantis valstijos įstatymais, pajamos iš nematerialiojo turto, pavyzdžiui, patentų, yra neapmokestinamos.

„Kompanijos iš vakcinų gautas pelnas nukeliaus į vienus didžiausių pasaulyje mokesčių rojų“, – teigė SOMO.

Ataskaitoje tokia praktika yra vadinama „trigubu smūgiu“ – negana to, kad bus sumokėta mažai mokesčių, kompanija taip pat pasipelnė iš vakcinos kūrimui skirtų viešųjų lėšų, o tuomet nustatė aukštas kainas.

„Yra jaučiama aiški ekonominė nelygybė, kai mokesčių mokėtojai finansuoja produkto sukūrimą, tik tam, kad jis vėliau jiems būtų parduodamas aukštomis kainomis, – rašė ataskaitos autoriai. – Tai, kad toks pelnas atsiduria mokesčių rojuose, kur jam bus taikomi maži mokesčių tarifai, jeigu pajamos iš viso bus apmokestintos, tik dar labai pagilina šią neteisybę.“

REKLAMA
REKLAMA

Kompanija gavo milijonus iš viešojo sektoriaus, o daugiausia lėšų jai skyrė JAV. Iki 2020 m. gruodžio mėnesio „Moderna“ iš JAV sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamento buvo gavusi apie 4,1 mlrd. JAV dolerių, įskaitant ir 1 mlrd., skirtą pagal JAV iniciatyvą „Warp Speed“. JAV iš „Moderna“ užsisakė vakcinų už 7,5 mlrd. dolerių, sumokėdama maždaug po 15 dolerių už vieną dozę. 

Europos Sąjunga (ES) užsisakė „Moderna“ vakcinų už daugiau nei 10 mlrd. dolerių. Pradinė Sąjungos įmoka kompanijai siekė 360 mln. dolerių, o vienos dozės kaina buvo 22,50 doleriai. Būtent dėl šios pradinės įmokos, ES šalys, kurios už vakcinas moka iš savo biudžetų, gavo 4,50 dolerių nuolaidą pradiniam skiepų užsakymui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ne pelno siekianti organizacija „Pasirengimo epidemijoms naujovių koalicija“ (CEPI) taip pat pasiūlė savo pagalbą. Ji ankstyvaisiais pandemijos etapais suteikė kompanijai 900 000 dolerių dotaciją. Amerikiečių kompanija sutiko su CEPI „vienodos prieigos principais“, kurių laikantis, vakcina turi būti platinama pagal poreikį ir parduodama už prieinamą kainą.

„Nors jie priėmė šią dotaciją kartu su šiomis sąlygomis, „Moderna“ iki šiol savo vakciną pardavinėja daugiausia turtingoms pasaulio valstybėms ir neskyrė nė trupučio savo ankstyvosios produkcijos CEPI“, – rašė autoriai.

Gegužę kompanija pažadėjo per šiuos metus pagaminti 34 mln. dozių, o per 2022 m. – 466 mln. dozių „COVAX“ programai, kuri siekia vakcinomis aprūpinti skurdesnes valstybes.

REKLAMA

SOMO skaičiuoja, kad „Moderna“ pasisavins 44 proc. iš vakcinos pardavimų gautų pajamų. Manoma, kad tai sudarys 8 mlrd. JAV dolerių iš kompanijos numatomų 18,4 mlrd. dolerių pajamų šiais metais. Tačiau grupė taip pat pripažįsta, kad jų prognozės gali būti netikslios dėl skaidrumo trūkumo.

„Neturint prieigos prie „Moderna Switzerland GmbH“ metinių 2021-ųjų ir vėlesnių metų ataskaitų, neįmanoma išanalizuoti bendrovės mokesčių praktikos“, – rašoma ataskaitoje. „Mes matome tik rimtus požymius, kad „Moderna“ iš vakcinų gautą pelną perkels į Šveicarijos mokesčių vengimo struktūrą.“ 

Nors „Moderna“ Šveicarijoje gamina vaisto pagrindą, tai: „Nėra įtikinamas ekonominis paaiškinimas, kodėl „Moderna“ Šveicarijoje turėtų gauti savo vakcinų pajamas iš Europos“, – pridūrė autoriai.

REKLAMA

Vakcina yra gaminama per kompanijos antrinę įmonę „Lonza“, kuri turi gamyklas Vispe, esančiame šalies Valė regione, taip pat Nyderlanduose.

„Vadovaujantis mokesčių teisingumo logika, „Moderna“ pelnas turėtų būti kaupiamas ten, kur įmonė vykdo realią ekonominę veiklą vakcinoms kurti, gaminti ir jomis prekiauti“, – teigiama ataskaitoje.

Susisiekti su „Moderna“ dėl komentaro „Politico“ nepavyko.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų